Kozłowiecki Park Krajobrazowy to oaza zieleni w Lubelskiem. Wizytówką tego miejsca jest wspaniała przyroda
Kozłowiecki Park Krajobrazowy to niezwykle malowniczy obszar, który swoimi granicami obejmuje zwarty kompleks leśny w samym centrum województwa lubelskiego. Jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy stawiają na aktywny wypoczynek w zacisznej okolicy. Gdzie znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści:
- Gdzie znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy?
- Charakterystyka Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego
- Rośliny w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
- Zwierzęta w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
- Szlaki piesze w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
- Trasy rowerowe w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
Centralna część województwa lubelskiego jest słabo zalesiona. Największy ekosystem leśny tworzą tam Lasy Kozłowieckie, od wschodu ograniczone bagnami przy ujściu Bystrzycy do Wieprza, a od zachodu – stawami w Samoklęskach. Kozłowiecki Park Krajobrazowy powstał właśnie po to, by chronić ten cenny kompleks.
Gdzie znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy?
Utworzony w 1990 roku Kozłowiecki Park Krajobrazowy znajduje się w centralnej części województwa lubelskiego, na terenie powiatu lubartowskiego i lubelskiego. Swoim zasięgiem obejmuje trzy gminy: Niemce, Kamionka i Lubartów. W ujęciu geograficznym, park rozciąga się w obrębie Wysoczyzny Lubartowskiej – mezoregionu na południu Niziny Południowopodlaskiej.
Charakterystyka Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego
Kozłowiecki Park Krajobrazowy zajmuje teren o powierzchni 6121 ha. Powierzchnia otuliny to 7431 ha. Jest zatem zaliczany do średniej wielkości obszarów chronionych, podobnie jak Chojnowski Park Krajobrazowy czy znajdujący się w województwie podlaskim Suwalski Park Krajobrazowy.
W granicach parku znajduje się kompleks Lasy Kozłowieckie wraz z przyległymi stawami, bagnami i śródleśnymi łąkami. Obszary leśne pokrywają około 90 proc. powierzchni KPK. Teren ma charakter równinny, na którym wyróżniają się nieliczne wydmy, niewielkie wzgórza morenowe i doliny rzeczne. W Parkowej otulinie dominują użytki rolne, na które składają się pola, pastwiska i łąki. Znajduje się tam także rozległy kompleks stawów w Samoklęskach.
Rośliny w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
Drzewostany w granicach Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego cechują się dużą różnorodnością, zarówno pod względem składu gatunkowego, jak i wieku. Przeważają lasy i bory mieszane. Bór suchy, wilgotny i bagienny, olsy i łęgi zajmują stosunkowo niewielkie obszary. W kontekście przyrodniczym największą wartość mają lite drzewostany dębowe i sosnowo-dębowe starodrzewy. Warto podkreślić, że duża część kompleksu Lasów Kozłowieckich zachowała swój naturalny charakter.
W runie leśnym można spotkać wiele gatunków rzadkich i chronionych. Do takich należą między innymi:
- lilia złotogłów,
- zdrojówka rutewkowata,
- bluszcz pospolity,
- podkolan biały i zielonawy,
- kruszczyk błotny,
- śnieżyczka przebiśnieg,
- wawrzynek wilczełyko.
Wśród roślin błotnych i torfowiskowych szczególnie wyróżniają się następujące gatunki:
- bagno zwyczajne,
- pełnik europejski,
- starzec błotny,
- brzoza niska.
Zwierzęta w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
Fauna Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego także odznacza się dużą różnorodnością.
Ssaki Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego
Wśród ssaków najbardziej wyróżniają się gatunki kopytne, w tym łoś, jeleń, sarna, dzik i przede wszystkim daniel.
Nie brakuje też mniejszych przedstawicieli tej gromady. Na terenie KPK dobrze odnajdują się gatunki takie jak zając, lis pospolity, borsuk europejski, bóbr, wydra.
Gady Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego
Na szczególną uwagę zasługuje bogato reprezentowana gromada gadów. Oprócz jaszczurki zwinki, żyworodnej czy padalca, w parku można spotkać także dwa węże (żmiję zygzakowatą i zaskrońca) i żółwia błotnego, czyli jedynego przedstawiciela tego rzędu, który żyje w Polsce.
Płazy Kozłowieckiego Parku krajobrazowego
Liczne na tym terenie stawy, oczka wodne torfianki i starorzecza stwarzają dobre warunki dla płazów. W parku można natknąć się między innymi na kumaka nizinnego, grzebiuszkę ziemną i ropuchę szarą, a w nadwodnych i śródłąkowych zadrzewieniach – także na rzekotkę drzewną.
Ptaki Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego
Na terenie parku stwierdzono występowanie około 30 gatunków ptaków związanych z lasami. Z tego połowę stanowią dziuplaki, w tym:
- pełzacz leśny,
- muchołówka żałobna,
- muchołówka białoszyja,
- dzięcioł czarny,
- dzięcioł średni,
- kowalik.
Nie brakuje tam także ptaków związanych z wodnymi ekosystemami. Nad tamtejszymi stawami można spotkać między innymi wodnika, bąka, perkoza dwuczubego i rdzawoszyjego, łabędzia niemego, czernicę, głowienkę, czaplę siwą, zausznika, błotnika stawowego i bączka. Śródleśne polanki są z kolei domem dla czajki, słonki i srokosza.
Szlaki piesze w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
Jedyny oznaczony szlak pieszy prowadzi wzdłuż parkowej otuliny. Należy jednak podkreślić, że bez problemu można spacerować siecią dróg leśnych i przecinek, tym bardziej, że na turystów czeka sporo udogodnień. Nie brakuje tam wiat, stołów i tablic edukacyjnych. Znajdą się też miejsca, w których można rozpalić ognisko.
Warto też wspomnieć o trasie dla biegaczy, która zaczyna się przy parkingu w Kopaninie. Wytyczona droga ma dwa warianty, krótszy i dłuższy. Pierwszy mierzy 11,7 km, a drugi – 23 km.
Trasy rowerowe w Kozłowieckim Parku Krajobrazowym
Kozłowiecki Park Krajobrazowy stwarza dogodne warunki do uprawiania nie tylko pieszej turystyki. Wzdłuż leśnych dróg wyznaczono trasy rowerowe, które zaczynają się w tym samym miejscu, co trasy biegowe. Także w tym przypadku do wyboru są dwie pętle, dłuższa i krótsza.