Kultura latino podbiła świat. Mało kto zna prawdziwe historie tych melodii
Liczby mówią same za siebie: kultura krajów hiszpańskojęzycznych cieszy się rosnącą popularnością zarówno w muzyce, jak i na małym oraz dużym ekranie. To artyści z Ameryki Południowej biją rekordy i wyznaczają trendy. Na czym polega fenomen kultury latino? Jak powstały melodie nucone dziś przez cały świat? Na te pytania odpowiada Natalia Nykiel, gościni najnowszego odcinka Podcastu National Geographic Polska.
Spis treści:
Ameryka Południowa często jest nazywana najbardziej kolorowym kontynentem świata. Mimo że niemal w każdym kraju mówi się tam w języku hiszpańskim, poszczególne narodowości różnią się od siebie temperamentem czy relacjami ze Stanami Zjednoczonymi – a te mocno wpływają na kulturę i politykę danego państwa.
O czym naprawdę mówią piosenki latino?
Kraje latynoamerykańskie słusznie kojarzą nam się z tańcem i muzyką. To w Argentynie narodziło się tango, a w Portoryko reggaeton. W ostatnich latach muzycy między innymi z Kolumbii sprzedają najwięcej płyt i najszybciej wyprzedają trasy koncertowe. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy świat zachwycił się kulturą latino. Na początku lat dwutysięcznych listy przebojów szturmem podbijali między innymi Ricky Martin czy Shakira. Branża nie była wtedy jeszcze jednak gotowa na artystów śpiewających wyłącznie po hiszpańsku. Zarówno Ricky, jak i Shakira (podobnie jak Jennifer i Lopez czy Enrique Iglesias) nagrywali głównie w języku angielskim.
Wpływ latynosów na kulturę popularną sięga jednak jeszcze dalej. Znane na całym świecie melodie z piosenek „Guantanamera” czy„La Cucaracha” wbrew pozorom nie są „o niczym”. „Guantanamera” to patriotyczna kubańska piosenka, za której tekst odpowiada wybitny poeta – José Martí. Pochodzenie „La Cucarachy” jest jeszcze starsze.
Natalia Nykiel w Podcaście National Geographic Polska
W najnowszym odcinku Podcastu National Geographic Polska Natalia Nykiel – wokalistka, pasjonatka kultury latino i absolwentka studiów kulturoznawczych Ameryki Łacińskiej – wyjaśnia historie znanych latynoskich melodii. Gwiazda tłumaczy też, dlaczego największe sukcesy święcą obecnie muzycy z Kolumbii i Portoryko. O czym śpiewają? Ich teksty potrafią być bardzo różne: od seksualizowania płci przeciwnej po poruszanie ważnych kwestii społecznych.
Muzyka latino różni się jednak nie tylko poruszaną tematyką, ale też oczywiście rytmami. Pod tym względem Brazylia jest nieco samotną wyspą. Nie króluje tam bowiem powszechny w Ameryce Południowej reggaeton, a... funk carioca. Przy tych brzmieniach taniec przybiera jeszcze bardziej zmysłowe formy.
- Dlaczego kultura krajów hiszpańskojęzycznych cieszy się tak dużą popularnością? Czy tak już zostanie?
- Jak tańczy się w Brazylii?
- Czy bycie macho to rzeczywiście powód do dumy?
- Który hiszpańskojęzyczny artysta przez trzy lata z rzędu był absolutnym numerem 1 na świecie?
- Czego Polacy nie wiedzą o Kolumbii?
Na te inne pytania odpowiada Natalia Nykiel. Po wysłuchaniu tej rozmowy zapragniesz nauczyć się języka hiszpańskiego i pójść na lekcje tańca. Oczywiście latynoamerykańskiego.
Podcast National Geographic Polska obejrzysz w playerze na górze strony oraz na YouTube. Posłuchasz – na Spotify.