W tym artykule:

  1. Latanie samolotem jest coraz bezpieczniejsze
  2. Bezpieczeństwo w komercyjnym ruchu lotniczym
  3. Najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie
Reklama

Mimo że latanie samolotem jest coraz bardziej powszechne, wiele osób wciąż wzbrania się przed tym środkiem lokomocji. Ci, którzy boją się podniebnych podróży, najczęściej rzadko latają. Niepokój wynika więc z tego, że jest to dla nich doświadczenie, z którym nie są oswojeni. Stres może dotyczyć formalności na lotnisku (czyli tak naprawdę tylko odprawy i przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa), ale i samej podróży.

Latanie samolotem jest coraz bezpieczniejsze

I choć do wypadków w ruchu lotniczym dochodzi niezwykle rzadko, osoby, które latają sporadycznie, bardzo boją się właśnie tego, że „coś może pójść nie tak”. Jak poradzić sobie z tym lękiem? Nerwy mniej doświadczonych pasażerów mogą ukoić najnowsze badania dotyczące podróży samolotem.

Nowe badanie opracowane przez badaczy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykazało, że komercyjne podróże lotnicze stają się coraz bezpieczniejsze. Wskaźnik śmiertelności w lotnictwie komercyjnym spadł do 1 na 13,7 miliona wejść na pokład w okresie 2018-2022, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z 1 na 7,9 miliona wejść na pokład w latach 2008-2017. Warto też przypomnieć, że na początku komercyjnych podróży lotniczych, w latach 1968-1977, wskaźnik śmiertelności wynosił 1 na 350 000 wejść na pokład.

Bezpieczeństwo w komercyjnym ruchu lotniczym

Współautorem badania jest profesor Arnold Barnett. W komentarzu cytowanym przez portal „Science Alert” porównał spadek ryzyka śmierci co dekadę do prawa Moore’a, które mówi, że moc obliczeniowa układów scalonych podwaja się co 18 miesięcy. Dodał jednak, że dalszy postęp w bezpieczeństwie lotnictwa nie jest gwarantowany. Ostatnie incydenty, takie jak bliskie kolizje na amerykańskich pasach startowych, przypominają, że nadal istnieją wyzwania, które mogą wpłynąć na zmianę tego pozytywnego trendu.

W analizie podkreślono, że istnieją globalne różnice w bezpieczeństwie lotniczym. Podzielono kraje na trzy poziomy w zależności od ich wyników. Najbezpieczniejsze kraje to m.in. Stany Zjednoczone, kraje Unii Europejskiej, Japonia i Australia. Drugi poziom obejmuje kraje takie jak Brazylia, Indie i Singapur, a trzeci poziom to reszta świata. Mimo to nawet w krajach trzeciego poziomu, liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o połowę w ostatnich latach, co jest pozytywnym znakiem.

Badanie zostało opublikowane jeszcze przed ostatnią katastrofą lotniczą w Brazylii. 9 sierpnia 2024 r. w mieście Vinhedo, 80 kilometrów od Sao Paulo rozbił się samolot linii Veoepass z 58 pasażerami i czworgiem członków załogi. Wszyscy zginęli.

Polscy pasażerowie wybrali najlepszych przewoźników. Zaskoczeń nie brakuje

Po raz 16. rozdano nagrody Ceesar Awards dla najlepszych przewoźników na europejskim niebie. Wśród nagrodzonych linii znalazły się m.in. PLL LOT oraz KLM.
„Lotnicze Cezary” przyznane
„Lotnicze Cezary” przyznane / fot. izusek/Getty Images

Najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie

Bezpieczeństwo to temat bardzo często podejmowany przez branże lotnicze. To, czy dania linia lotnicza jest bezpieczna, nie zależy jednak wyłącznie od liczby wypadków. Autorzy badań opublikowanych na łamach AirlineRatings.com wzięli pod uwagę wiek floty, poziom wyszkolenia pilotów i środki ostrożności. Tak powstała lista najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie w minionym, 2023 r.

Badanie objęło prawie 400 przewoźników. Pierwsze miejsce w rankingu zajęły linie lotnicze Qantas. Tym samym zdetronizowały poprzedniego lidera, Air New Zealand, która uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce na podium zajęły Etihad Airways, narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Oto pełna pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych linii lotniczych na 2023 rok:

  1. Qantas
  2. Air New Zealand
  3. Etihad Airways
  4. Qatar Airways
  5. Singapore Airlines
  6. TAP Air Portugal
  7. Emirates
  8. Alaska Airlines
  9. EVA Air
  10. Virgin Australia/Virgin Atlantic
Reklama

Źródło: Journal of Air Transport Management

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama