Reklama

W tym artykule:

  1. Gdzie leżą Lipce z powieści „Chłopi”?
  2. Z czego słyną Lipce Reymontowskie?
Reklama

„Chłopi” to najbardziej znane dzieło Władysława Reymonta. W 1924 r. Szwedzka Akademia Nauk przyznała mu za nie Literacką Nagrodę Nobla. Mimo że od wydania powieści minęło już ponad 120 lat, tytuł znów jest na ustach wielu osób na świecie. To zasługa najnowszej adaptacji filmowej. Wyjątkowa animacja malarska w reżyserii DK i Hugh Welchmanów podbiła serca widzów. Świadczy o tym, chociażby fakt, że jest to najbardziej kasowy film roku 2023 w naszym kraju i polski kandydat do Oscara.

Gdzie leżą Lipce z powieści „Chłopi”?

Powieść „Chłopi” i jej filmowe adaptacje przedstawiają losy rodziny Borynów i pięknej Jagny na tle zmieniających się pór roku. Cała akcja toczy się w niewielkiej wsi Lipce. Dla wielu może być zaskoczeniem, że malownicza wioska istnieje naprawdę i jest chętnie odwiedzana nie tylko przez miłośników twórczości Reymonta.

Lipce Reymontowskie są położone w województwie łódzkim, między Skierniewicami a Łodzią. Wieś została założona w XIV wieku, a konkretnie w 1338 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława. W czasie zaborów okolice wioski znalazły się pod panowaniem Prus, z kolei w 1807 r. weszły w skład utworzonego w wyniku wojen napoleońskich Księstwa Warszawskiego.

W 1924 r. Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi” (Fot. Bettmann / Contributor / Getty Images)

Akcja „Chłopów” umieszczona jest w Lipcach nieprzypadkowo. To tutaj Władysław Reymont pracował jako niskiej rangi funkcjonariusz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Łączyła ona Warszawę z granicą zaboru austriackiego. Wybitny polski pisarz żył tam w latach 1888-1893. Zwiedzający wciąż mogą podziwiać XIX-wieczny dom dróżnika, w którym pomieszkiwał noblista. Przypomina o tym pamiątkowa tablica w pobliżu stacji kolejowej.

Obecna nazwa wsi (z członem Reymontowskie) obowiązuje od 1984 r. Wcześniej odnosiła się jedynie do przystanku kolejowego wybudowanego po II wojnie światowej w czynie społecznym.

Z czego słyną Lipce Reymontowskie?

Nie jest tajemnicą, że Lipce Reymontowskie największą popularność zawdzięczają autorowi powieści „Chłopi”. Widać to tu na każdym kroku. Wybitnemu pisarzowi poświęcono główną ulicę, a na terenie wsi znajdują się aż cztery pomniki upamiętniające laureata Nagrody Nobla. Podziwiać je można w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta (1967 r.), w Zagrodzie Ludowej (2001 r.), w lipieckim mini parku (2006 r.) oraz przy Muzeum Regionalnym im. Wł. St. Reymonta (2016 r.).

Ostatni z wymienionych obiektów szczególnie zainteresuje miłośników twórczości Władysława Reymonta. Muzeum otwarte jest przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków. Na odwiedzających czekają zarówno stałe i czasowe wystawy oraz wiele drogocennych zbiorów. Wśród nich m.in. eksponaty związane bezpośrednio z autorem „Chłopów” czy pamiątki po dawnych mieszkańcach Lipiec.

Nieopodal Muzeum Regionalnego znajduje się również „Centrum Reymontowskie – Zagroda Ludowa”. Pomysł na utworzenie skansenu z chałupami, oborą, stodołą i spichlerzem narodził się w czasie trwania Roku Reymontowskiego (2000 r). Historyczne budynki przeniesiono z Woli Drzewieckiej i terenu gminy Godzianów.

Krzywa Wieża w Polsce, o której mogliście nie słyszeć. „Śląska Piza” zachwyca wszystkich

Największa Krzywa Wieża w Polsce zlokalizowana jest na południu kraju. Choć pod względem rozmiarów ustępuje słynnej konstrukcji z Pizy, cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Krzywa Wieża w Polsce, o której mogliście nie słyszeć. „Śląska Piza” zachwyca wszystkich
Krzywa Wieża w Polsce, o której mogliście nie słyszeć. „Śląska Piza” zachwyca wszystkich (Fot. Sergey Dzyuba / Juan Garcia Hinojosa / Shutterstock)

Będąc w Lipcach Reymontowskich, warto odwiedzić także:

  • Muzeum Czynu Zbrojnego,
  • symboliczny grób Macieja Boryny, głównego bohatera „Chłopów”;
  • Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych;
  • zabytkową XIX-wieczną kaplicę cmentarną;
  • oraz Rezerwat Bukowiec.
Dom Reymonta w Lipicach Reymontowskich (Fot. Autorstwa Krzysztof T. miw - Fotografia własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1267885)

Dodajmy, że co roku w Lipcach Reymontowskich, Łodzi oraz miejscowościach na trasie przejazdu specjalnego pociągu odbywa się cykliczna impreza pod nazwą „Dzień Reymonta”. Wydarzenie promuje twórczość polskiego pisarza.

Reklama

Źródło: lipcereymontowskie.pl

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama