Malediwy - NO TO W DROGĘ
Informacje o Malediwach
INFO
Powierzchnia: 300 km2. Malediwy to 1190 wysp osadzonych na 26 atolach koralowych. Archipelag leży na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.
Ludność: 350 tys.
Język: malediwski (dhivehi).
Religia: islam sunnicki.
Waluta: rupia malediwska; 1 MVR = 0,21 zł.
Najlepiej na Malediwy jechać naszą jesienią, zimą i wczesną wiosną. od maja do września trwa pora monsunowa.
do 30 dni bezpłatna, do dostania na lotnisku. Warunkiem otrzymania wizy turystycznej jest przedstawienie biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenie posiadania środków (150 dol./dzień na Malediwach).
Na Malediwy można dostać się tylko drogą powietrzną. Połączenia czarterowe z Europy (w promocji od 2,5 tys. zł), regularne połączenia ze zjednoczonych Emiratów Arabskich i Sri Lanki.
Po wyspach najlepiej pieszo, wszystko jest bowiem w zasięgu spaceru. Samochody jeżdżą tylko w stolicy kraju, Male.
Między wyspami – łodziami lub samolotami (np. liniami Maldivian www.maldivian.aero). Wszelkie środki transportu pomiędzy wyspami przestają kursować przed zachodem słońca.
Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów. Mogą się oczywiście zdarzyć drobne kradzieże, dlatego najlepiej korzystać z sejfów pokojowych.
Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Jak zapewniają władze, nie ma zagrożeń chorobami tropikalnymi.
Woda z kranu w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Najlepiej korzystać z wody butelkowanej.
NIEPEŁNOSPRAWNI
Ośrodki turystyczne są w większości świetnie przystosowane dla osób na wózkach. Więcej np: www. the-complete-maldives-holiday-guide.com/disabled-trav
Malediwy były pierwszym krajem, którego rząd obradował pod wodą. W 2009 r. prezydent Mohamed Nasheed i 12 ministrów zeszli ze sprzętem nurkowym 6 m pod wodę. Przez pół godziny, przy użyciu plansz i gestykulacji, debatowali nad stanem państwa. Chcieli w ten sposób podkreślić niebezpieczeństwo globalnego ocieplenia klimatu.
Czego nie wwozić? alkoholu, zostanie skonfiskowany, Malediwy są państwem islamskim i sumiennie egzekwują ten zakaz, mimo że na miejscu można alkohol kupować i spożywać. Biblii – również zabroniona, podobnie jak nawracanie na inne religie i propagowanie tychże. Można za to zostać deportowanym, a podobno też zdarzają się przypadki tortur!
www.immigration.gov.mv – Departament Imigracji i Emigracji Malediwów,
www.maldivesonlineguide.com
www.tourisminmaldives.com
CZAS: 7 dni
KOSZT: 10 tys. zł (w tym bilet lotniczy)
3 SPOSOBY NA MALEDIWY
Najpopularniejszymi hotelami są bungalowy – beach villas, czyli domki na plaży. Najtańsza opcja all inclusive to koszt ok 6 tys. zł
Ocean villas – domki na wodzie stojące na palach wbitych w morskie dno. Często mają szklaną podłogę, przez którą widać pływające rybki
Hotel Coco Palm Bodu Hithi położony na atolu Male Północne. Pięć gwiazdek, kilka restauracji i ok. 700 dol. za noc.
Podstawą tutejszej diety jest tuńczyk. W tym także rosół oraz czarna galaretowata pasta rihaakuru robiona z tuńczykowego wywaru.
Kuchnia Malediwów to mieszanka smaków Orientu. W hotelowych restauracjach spróbujcie rybnego curry oraz tutejszych falafeli.
Restauracja podwodna Ithaa na wyspie Kudahuvadhoo. Dania europejskie z azjatyckimi wpływami. 150–250 dol. za kolację.
ROZRYWKA
Snorkling! Wokół wysp woda jest dość płytka, więc maska z rurką spokojnie wystarczą do obejrzenia wszystkich podwodnych atrakcji.
Spa. Jest w każdym lepszym hotelu. Stąd naprawdę wyjeżdża się piękniejszym.
Skydiving, czyli nurkowanie w przestworzach. Hussein Rasheed, Island Aviation Services, tel: +960 333 55 44, hussein@island.com.mv.
Jeśli nie Malediwy, to...
NECKER
Prywatna wyspa milionera Richarda Bransona, wchodząca w skład Brytyjskich Wysp Dziewiczych znajdujących się w Ameryce Środkowej, w basenie Morza Karaibskiego. Milioner kupił ją w 1987 r. za zaledwie 180 tys. dol. Dziś właściciel Virgin Group wynajmuje ją tygodniowo za 22 tys. dol. Specjalną ofertę kieruje do młodych par. Chyba że akurat potrzebuje ucieczki od zgiełku wielkich miast. Jak napisał na swojej stronie: Necker Island to mój dom i moja ulubiona kryjówka. Jest tu wszystko, czego potrzeba, by przeciętny milioner mógł odpocząć – niewielkie spa, windsurfingowe deski i przepływające w okolicy wieloryby.
SESZELE
115 granitowych (jedynych takich na świecie!) oraz koralowych wysp do połowy XVIII w. było niezamieszkanych. Jeśli nie liczyć piratów, którzy zrobili sobie na nich bazę i to stąd wypuszczali się, by łupić statki pływające między Madagaskarem a Indiami. Dziś Seszele to niepodległy kraj, który ma największe w Afryce (po Mauritiusie) PNB na jednego mieszkańca – 7,8 tys. dol. W ogromnej mierze zawdzięcza to turystyce. Średnia temperatura powietrza waha się przez cały rok między 24 a 30°C. Piaszczyste plaże oblewane są lazurową wodą Oceanu Indyjskiego, tropikalna roślinność pełna jest intrygujących endemitów, zaś kreolska kultura fascynuje niezwykłą mieszanką afrykańsko-europejsko-indyjską. Grają tu nawet polkę i mazurki!
MUSTIQUE
Co łączy Madonnę , Mika Jaggera, Davida Bowiego i Tommy’ego Hillfingera? Oprócz popularności i majątku także wyspa Mustique, a dokładnie wille, jakie tam mają. Zwana „wyspą milionerów” należy do przedsiębiorstwa Mustique Company, choć oficjalnie jest częścią państwa Saint Vincent i Grenadyn. Przykładowo, aby zatrzymać się w luksusowym kurorcie Otton House, trzeba zapłacić ponad tysiąc dolarów za noc. Czy to dużo za możliwość spotkania celebryty np. z Hollywood? Jeśli komuś nie będzie dane spotkać którejś ze sław, humor z pewnością poprawi mu widok jednego ze spacerujących po wyspie żółwi.
MUSHA CAY
David Copperfield, ten od magii, postanowił wykorzystać swój talent w biznesie. I kupił cztery wyspy na archipelagu Exuma, z największą z nich Musha Cay. W przeciwieństwie do jego spektakli, które budziły zachwyt głównie ubogiej gawiedzi, oferta pobytu na magicznej wyspie skierowana jest tylko do nielicznych (nie bez powodu nazywana jest ona najdroższą wyspą na Bahamach). Za dzień trzeba zapłacić 37, 5 tys. dol., z tym że musimy wykupić minimum cztery doby. W cenie m.in. szampan, siłownia, obsługa 30-osobowego personelu. Za masaż i nurkowanie zapłacimy dodatkowo.