Maroko otwiera granice. Kiedy odwiedzimy Marrakesz?
Maroko to idealny kierunek na zimę. Już niedługo turyści z zagranicy znów będą mogli się tam wybrać. O czym warto pamiętać?
W tym artykule:
- Dalekie podróże w pandemii. Część państw znów otwiera granice
- Maroko otwiera granice dla podróżnych. Co wiemy o wjeździe do kraju?
- Tak Maroko radzi się sobie z pandemią
- Stolica Maroka – nie pomyl się
Jak i gdzie podróżować zimą? Szkoły są dwie: jedni ruszają na ośnieżone stoki, inni przeciwnie – szukają miejsc, gdzie termometry wskazują co najmniej 20 stopni Celsjusza. W pandemii na popularności zyskały między innymi Zanzibar i meksykański kurort Tulum. Turystów z całego świata zachęciły dość łagodne obostrzenia. To oczywiście nie wszystkie propozycje dla stęsknionych za dalekimi podróżami.
Dalekie podróże w pandemii. Część państw znów otwiera granice
Od dwóch lat sytuacja w branży turystycznej jest – delikatnie mówiąc – dynamiczna. Pod koniec ubiegłego roku część państw ponownie zamknęła granice dla podróżnych. Na szczęście od lutego znów będziemy mogli zwiedzać między innymi Maroko.
Polacy chętnie odwiedzają Afrykę Północną latem, ale zimą również warto zaplanować podróż na Czarny Ląd. Choćby dlatego, że w lutym jest tam znacznie cieplej niż w Polsce. Poza sezonem nawet w najpopularniejszych miejscach nie zastaniemy tłumów turystów, a ceny w hotelach mogą być niższe.
Po wykryciu wariantu Omikron władze Maroka wprowadziły jeden z najsurowszych zakazów podróży na świecie. 29 listopada 2021 r. zamknięto granice lądowe, powietrzne i morskie. Nie wszyscy zagraniczni turyści zdążyli wrócić do domów i część z nich wyleciała z kraju dopiero w grudniu.
Dlaczego w Maroku kozy wchodzą na drzewa?
Maroko ma wiele symboli, a jednym z nich są kozy wchodzące na drzewa. Jak wytłumaczyć ten fenomen? To proste i praktyczne.Maroko otwiera granice dla podróżnych. Co wiemy o wjeździe do kraju?
Już 7 lutego Maroko zniesie zakaz międzynarodowych podróży, a turyści z zagranicy ponownie będą mogli cieszyć się regionalnymi smakami i poznawać fascynującą kulturę. Decyzja rządu została podjęta po ustabilizowaniu się liczby hospitalizowanych pacjentów zakażonych COVID-19.
Zagraniczne kraje zostaną podzielone na trzy listy: A, B i C na podstawie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie wiadomo jeszcze jednak, jakie wymagania będą dotyczyły państw z poszczególnych list. Szczegóły mają zostać podane bliżej dnia otwarcia granic, czyli 7 lutego. Na pewno o nich poinformujemy.
Znalezisko w marokańskiej jaskini sugeruje że ludzie szyli ubrania już 120 tysięcy lat temu
W jaskini w Maroku odkryte zostały narzędzia wykonane z kości, które, według naukowców, służyły do usuwania skóry i futra z ciał upolowanej zwierzyny, a następnie mogłyby być używane...Tak Maroko radzi się sobie z pandemią
Obecnie w Maroku obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Z kolei w hotelach, kawiarniach, restauracjach, muzeach, siłowniach supermarketach i transporcie publicznym sprawdzane są dowody szczepień (paszporty COVID-owe). Obywatele Unii Europejskiej będą mogli okazać cyfrowe certyfikaty uznawane w państwach członkowskich.
Maroko ma najwyższy procent zaszczepienia populacji spośród wszystkich afrykańskich krajów. 23 miliony osób z 36-milionowej populacji przyjęło dwie dawki szczepionki. Tylko w styczniu 3 miliony Marokańczyków zaszczepiło się po raz trzeci.
„Marokańczycy nie lubią być fotografowani”. Joanna Mrówka radzi, gdzie w Maroku wybrać się z aparatem [FOTOGRAF MIESIĄCA]
Maroko pełne jest koloru i światła. Jednego i drugiego bardzo brakuje mi w Krakowie. Szczególnie zimą, kiedy zwykle wyjeżdżałam – mówi Joanna Mrówka, bohaterka cyklu Fotograf Miesiąca ...Stolica Maroka – nie pomyl się
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Maroko? Poza popularnymi atrakcjami turystycznymi dobrze wiedzieć też, że choć Marrakesz to najbardziej znane marokańskie miastem na świecie, w rzeczywistości stolicą kraju jest Rabat.
Stolica Maroka jest położona nad Oceanem Atlantyckim. Miasto zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców. Dla porównania populacja Marrakeszu to 900 tys. osób.
Najbardziej znane zabytki w Rabacie to Mauzoleum Muhammada V i Wieża Hassana. Spacerując po mieście, możemy też podziwiać liczne medresy – teologiczne szkoły muzułmańskie – oraz mury z historycznymi bramami. W stolicy Maroka funkcjonuje międzynarodowe lotnisko i port morski.
Źródło: AFP, Reuters