Polskie miasto bezapelacyjnie najlepsze. Powodów do radości mamy więcej
Poznaliśmy najnowszy ranking europejskich miast i regionów przyszłości. W przygotowanym przez „fDi Intelligence” zestwieniu nie brakuje polskich akcentów. Szczególne powody do radości ma Wrocław.
W tym artykule:
- Wrocław wyróżniony. Kraków i Warszawa w ścisłej czołówce
- Ranking miast przyszłości 2024
- Ranking regionów przyszłości 2024
Znamy już tegoroczny ranking Europejskich Miast i Regionów Przyszłości. W przygotowanym przez „fDi Intelligence”, magazyn należący do grupy „The Financial Times”, zestawieniu nie zabrakło polskich akcentów. W czołówce znalazły się:
Największe powody do radości ma jednak stolica Dolnego Śląska, która otwiera zestawienie miast przyszłości o średniej wielkości.
Wrocław wyróżniony. Kraków i Warszawa w ścisłej czołówce
Wrocław w kategorii miast średniej wielkości (od 200 do 750 tys. mieszkańców) nie miał sobie równych. Stolica woj. dolnośląskiego w ogólnej klasyfikacji okazała się lepsza od ubiegłorocznego zwycięzcy, czyli szwajcarskiego Zurychu oraz stolicy Litwy, Wilna. Na 9. miejscu uplasowało się inne polskie miasto, Gdańsk.
– W kategorii miast średniej wielkości polski Wrocław dał znać o sobie, zajmując pierwsze miejsce przed Zurychem – ubiegłorocznym zwycięzcą – i Wilnem – czytamy.
Ponadto Wrocław uznano za najlepsze miejsce pod względem potencjału ludzkiego i miejsce najbardziej przyjazne dla biznesu. Jak podkreślają autorzy zestwienia, wpływ na tak wysoką lokatę stolicy Dolnego Śląska miała m.in. inwestycja amerykańskiej firmy Intel. Gigant technologiczny zamierza wybudować ogromny zakład wart 4,6 miliardy dolarów.
– Jestem ogromnie dumny, że Wrocław po raz kolejny został doceniony w prestiżowym rankingu fDI Intelligence. To wyjątkowe wyróżnienie potwierdza, jak istotną rolę dynamicznego ośrodka biznesowego pełni Wrocław na arenie międzynarodowej. Jest to efekt pracy i wysiłków całej społeczności. Nasze zaangażowanie w rozwój społeczno-gospodarczy, strategiczna lokalizacja, wykształcona i kreatywna kadra, a także warunki życia czynią Wrocław niezwykle atrakcyjnym miejscem dla inwestorów z każdego zakątka globu – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Czy Polska to najszczęśliwszy kraj w Unii Europejskiej? Prawie! Znaleźliśmy się na podium
Polska coraz wyżej w corocznym zestawieniu Eurostatu. Gdzie w takim razie leży najszczęśliwszy kraj w Unii Europejskiej? Chętnie odwiedzamy go szczególnie zimą.Dodajmy, że wysokie, czwarte miejsce w rankingu głównych miast przyszłości zajęła Warszawa. Stolica Polski wyprzedziła takie metropolie jak Paryż, Madryt czy Berlin.
Również tuż za podium, ale w kategorii dużych miast przyszłości, znalazł się Kraków, który o trzy lokaty wyprzedził Poznań.
Ranking miast przyszłości 2024
Ranking głównych miast przyszłości:
- Londyn, Wielka Brytania
- Amsterdam, Holandia
- Dublin, Irlandia
- Warszawa, Polska
- Paryż, Francja
- Monachium, Niemcy
- Madryt, Hiszpania
- Berlin, Niemcy
- Sztokholm, Szwecja
- Barcelona, Hiszpania
Ranking dużych miast przyszłości:
- Frankfurt nad Menem, Niemcy
- Hamburg, Niemcy
- Düsseldorf, Niemcy
- Kraków, Polska
- Kolonia, Niemcy
- Rotterdam, Holandia
- Poznań, Polska
- Manchester, Wielka Brytania
- Stuttgart, Niemcy
- Antwerpia, Belgia
Ranking średnich miast przyszłości:
- Wrocław, Polska
- Zurych, Szwajacaria
- Wilno, Litwa
- Edynburg, Wielka Brytania
- Belfast, Wielka Bryatnia
- Bratysława, Słowacja
- Utrecht, Holandia
- Bristol, Wielka Brytania
- Gdańsk, Polska
- Tallinn, Estonia
Ranking małych miast przyszłości:
- Luksemburg (miasto)
- Cambridge, Wielka Brytania
- Genewa, Szwajcaria
- Cork, Irlandia
- Bazylea, Szwajcaria
- Gandawa, Belgia
- Espoo, Finlandia
- Reading, Wielka Brytania
- Delft, Holandia
- Oxford, Wielka Brytania
Ranking mikro-miast przyszłości:
- Zug, Szwajcaria
- Limerick, Irlandia
- Galway, Irlandia
- Waterford, Irlandia
- Lugano, Szwajcaria
- Shannon, Szwajacria
- Livingston, Wielka Brytania
- Lutterworth, Wielka Brytania
- Farnborough, Wielka Brytania
- Konstancja, Niemcy
Ranking regionów przyszłości 2024
Zestwienia regionów przyszłości otwiera region paryski – Île-de-France. Podium uzupełniły angielski region West Midlands oraz niemiecki land Nadrenia Północna-Westfalia. Na 9. pozycji uplasował się Śląsk, który okazał się lepszy od zamykającej pierwszą dziesiątkę hiszpańskiej Andaluzji.
Wśród regionów o średniej wielkości ponownie na szycie znalazła się Holandia Północna. Z kolei ranking małych regionów, kolejny rok z rzędu, otworzył region Dublina.
Źródło: fdiintelligence.com.