W tym artykule:

  1. Informacje o Monako
  2. Ciekawostki o Monako
Reklama

Zebrane ciekawostki o Monako z pewnością zaskoczą niejednego z was. To położone nad Morzem Śródziemnym miasto-państwo, choć jest drugim pod względem wielkości najmniejszym krajem na świecie (150 000 razy mniejszy od Polski), skrywa wiele fascynujących faktów.

Informacje o Monako

  • Gdzie leży Księstwo Monako? Kraj położony jest w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. Jednym sąsiadem Monako jest Francja, a granica między oboma państwami wynosi zaledwie 4,4 km.
  • Stolicą Księstwa Monako jest Monako, które podzielone jest na cztery dzielnice: Monte Carlo, Monaco-Ville, Fontvieille i La Condamine.
  • Monako jest aktywnem członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Rady Europy. Kraj ma swoich przedstawicieli dyplomatycznych w niemal 50 państwach na świecie.
  • Księstwo Monako jest jednym z 12 monarchii istniejących na Starym Kontynencie. Głową państwa jest książę Albert II Grimaldi, który zasiadł na monakijskim tronie w 2005 roku, po śmierci swojego ojca, Rainiera III.
  • Od 2002 roku walutą obowiązującą w Monako jest euro i to mimo że kraj nie zależy do Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem unijnego środka płatniczego na terenie księstwa płacono frankami monakijskimi.
  • Językiem urzędowym w Monako jest francuski. Powszechnie używany przez mieszkańców jest także włoski oraz monegaski, czyli dialekt języka liguryjskiego.
  • Flaga Monako – ze względu na czerwono-białe barwy – często porównywana jest do flagi Indonezji. Obie flagi różni jednak przede wszystkim format – 4:5 dla flagi Monako i 2:3 dla flagi Indonezji.
Książę Albert II Grimaldi / Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Ciekawostki o Włoszech. Wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem do słonecznej Italii

Co sprawia, że Italia rocznie przyciąga miliony turystów z całego globu? Jak się okazuje, nie tylko najlepsza na świecie pizza czy zapierające dech w piersiach zabytki. Oto ciekawostki o Wł...
Włochy ciekawostki
Z czego słyną Włochy? (fot. Slim Aarons/Getty Images)

Ciekawostki o Monako

  • Monako to jeden z najbogatszych krajów na świecie, a co trzeci obywatel tego kraju jest milionerem. Średnie miesięczne wynagrodzenie netto w Księstwie Monako wynosi 8100 euro (ok. 38 tys. zł).
  • Książę Albert jest czwartym – tuż za przywódcami Luksemburga, Liechtensteinu i Zjednoczonego Królestwa – najbogatszym monarchą w Europie. Jego majątek szacowany jest na 830 mln franków, czyli ok. 3,8 mld złotych.
  • Monako nigdy nie zdobyło medalu na igrzyska olimpijskich. Co ciekawe, w najważniejszej sportowej imprezie czterolecia, pięciokrotnie uczestniczył książę Albert. Monakijski monarcha rywalizował w bobslejach podczas zimowych zmagań w 1988, 1992, 1994, 1998 i 2002 roku. Najlepszy rezultat osiągnął podczas XVII ZIO w Lillehammer, zajmując 26. miejsce w konkurencji czwórek.
  • Choć Monakijczycy nie odnoszą spektakularnych osiągnięć na arenie międzynarodowej, słyną oni z zamiłowania do sportu. Co roku w Monako odbywa się jeden z najstarszych i najsłynniejszych wyścigów Formuły 1 (premierowa odsłona Grand Prix Monako miała miejsce w 1950 roku, a także prestiżowy turniej tenisowy ATP 1000 na kortach ziemnych w Monte Carlo (ekonomiczna dzielnica Monako).
Grand Prix Monako Formuły 1 / Fot. Michael Regan/Getty Images
  • Ze względu na swoje położenie, Monako od wielu dekad pozostaje w bliskich relacjach z Francją. Zgodnie z podpisanym w 1919 roku traktatem z Wersalu, kończącym I wojnę światową, Republika Francuska miała strzec suwerenności sąsiada z południa.
  • Zdecydowana większość mieszkańców Monako to przyjezdni. Niewiele ponad 20% całej populacji stanowią osoby urodzone w księstwie. Kraj cieszy się dużą popularnością wśród obywateli innych krajów z uwagi na wysoką jakość życia. Monako powszechnie uważne jest za „raj podatkowy”, gdzie przepisy podatkowe są bardzo łagodne dla obcokrajowców.
  • Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów podczas pobytu nad Lazurowym Wybrzeżem jest kasyno w Monte Carlo. To właśnie tutaj kręcone były filmy o przygodach agenta 007 – „Nigdy nie mów nigdy” czy „GoldenEye”.
  • Średnia temperatura latem w Monako wynosi 25 st. C, a zimą 8 stopni na plusie.

Ciekawostki o Holandii. 25 mało znanych faktów na temat Niderlandów

Niektóre ciekawostki o Holandii potrafią zaskoczyć. Czy na pewno wiesz wszystko o kraju wiatraków i tulipanów? Odkryj, co skrywa jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Po...
Ciekawostki o Holandii
Ciekawostki o Holandii. Fot. Olena_Z/Getty Images
  • Księstwo Monako nie posiada żadnego lotniska. Najbliższym portem, który obsługuje pasażerów podróżujących nad Lazurowe Wybrzeże, jest port lotniczy Nicea Côte d'Azur. W Monako znajduje się jedynie lotnisko dla helikopterów, Heliport. W ramach ciekawostki dodajmy, że innym krajami na Starym Kontynencie nieposiadającymi własnych lotnisk są Andora, San Marino, Watykan i Liechtenstein.
  • Monako jest jednym z najbezpieczniejszych krajów świata z największą liczbą policjantów na osobę. Statystycznie na każdego mieszkańca przypada około 73 funkcjonariuszy.
  • Długość życia w Monako wynosi 89 lat i jest ona najwyższa na świecie. Dla porównania w Japonii, której obywatele słyną z długowieczności, są to 84 lata.
  • Monako jest przykładem państwa nie posiadającego praktycznie żadnej roślinności naturalnej. W niewielkim stopniu kraj porywa, charakterystyczna dla klimatu śródziemnomorskiego, roślinność twardolistna.
  • Co się je w Monako? Za narodową potrawę monakijską uznaje się barbagiuan, czyli nadziewane, smażone pierożki wykonane z ciasta francuskiego.
Reklama

Źródło: nomadsunveiled.com

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama