Morskie Oko nie dla turystów. Po zejściu lawiny popularny szlak został zamknięty
W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Kiedy TOPR otworzy trasę do Morskiego Oka?
W tym artykule:
- Morskie Oko zasypała lawina śnieżna
- Ferie w górach, czyli nie tylko Morskie Oko
- Najbardziej tragiczna lawina w polskich Tatrach
Sezon turystyczny w Tatrach trwa przez cały rok. Zarówno latem, jak i zimą, najpopularniejsze szlaki są oblegane przez miłośników pieszych wycieczek.
Jednym z obowiązkowych punktów wycieczek w polskie góry jest Morskie Oko. Stosunkowo łatwe podejście od strony Palenicy Białczańskiej wybierają rodziny z małymi dziećmi i bardziej doświadczeni taternicy idący na Rysy – najwyższy szczyt górski w Polsce.
Kasprowy Wierch nowym najcieplejszym miejscem w Polsce. Jak to wytłumaczyć?
Od kilku dni w Polsce jest wyjątkowo chłodno i pochmurno. Spragnieni słońca i wyższych temperatur mogą ruszyć w góry.Morskie Oko zasypała lawina śnieżna
Obecnie w Polsce trwają ferie zimowe, co dla Zakopanego i okolic oznacza jeszcze większą liczbę przyjezdnych. Niestety, nie wszyscy będą mogli zobaczyć Morskie Oko. W nocy z 31 stycznia na 2 lutego z Marchwicznego Żlebu samoistnie zeszła lawina.
Pod naporem śniegu pękła półmetrowa warstwa lodu na jeziorze. Podmuch przesunął o 2 metry terenowy samochód Tatrzańskiego Parku Narodowego i uszkodził działającą w pobliżu stację meteorologiczną.Gdyby lawina zeszła za dnia, mogłoby dojść do poważnej tragedii. W końcu Morskie Oko cieszy się ogromną popularnością wśród piechurów także zimą.
3 lutego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ogłosiły w mediach społecznościowych, że razem z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym podjęły decyzję o zamknięciu szlaku z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka do odwołania. Powód to „wyjątkowo niebezpieczna sytuacja lawinowa”.
Również w Dolinie Roztoki na szlaku do Doliny Pięciu Stawów są miejsca narażone na zejścia lawin śnieżnych. Niebezpieczne odcinki zostały odpowiednio oznakowane przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Co zabrać w góry zimą? Sprawdź naszą listę
Góry zimą są piękne, ale żeby je zdobywać, trzeba być odpowiednio przygotowanym. Sprawdź, co pomoże ci na szlaku.Ferie w górach, czyli nie tylko Morskie Oko
Wypoczywający w Tatrach muszą pamiętać o tym, że w górach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyjście na szlaki – zwłaszcza te wyższe – wymaga nie tylko sporego doświadczenia w poruszaniu się w podobnych warunkach. Trzeba też mieć niezbędny sprzęt: raki, czekan, kask i lawinowe ABC, dzięki któremu ratownicy mogą jak najszybciej znaleźć poszkodowanych zakopanych w śniegu.
Najwięcej śniegu jest w najwyższych partiach gór, ale biało zrobiło się także w dolinach. Na najpopularniejszych szlakach puch został już udeptany, ale na rzadziej uczęszczanych trasach poruszanie się może być utrudnione.
Zaledwie dwa dni po zasypaniu Morskiego Oka w Tatrach zeszła kolejna lawina – tym razem z Pośredniego Goryczkowego. Najprawdopodobniej wywołał ją narciarz, który zboczył z wyznaczonej trasy. Na szczęście, jak przekazali świadkowie, w zasięgu lawiny nie było innych osób. TOPR apeluje o „umiejętne dobieranie celów wycieczek lub zaniechanie działalności górskiej”.
Najbardziej tragiczna lawina w polskich Tatrach
28 stycznia 2003 r. w polskich Tatrach zeszła dużych rozmiarów lawina, która porwała 9 z 13 osób idących wtedy na szczyt Rysów. Większość z nich była w wieku od 17 do 18 lat. Wycieczka została zorganizowana przez Klub Sportowy „Pion” działający przy I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach.
Po dotarciu do Schroniska nad Morskim Okiem Mirosławowi Szumnemu – jednemu z dwóch opiekunów grupy – odradzano wchodzenia na Rysy z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Mimo to nauczyciel postanowił kontynuować wycieczkę. Pierwsza grupa młodzieży bezpiecznie weszła i zeszła ze szczytu. Dla drugiej wyprawa zakończyła się tragicznie. Wszystkie ciała ofiar odnaleziono dopiero pół roku później.
Źródło: Tatrzański Park Narodowy