Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Kiedy powstał pierwszy Most Rialto?
  2. W jakim stylu zbudowano Most Rialto?
  3. Most Rialto w kulturze
  4. Most Rialto zaskakuje również dzisiaj
  5. Jak zaplanować podróż do Wenecji?
  6. Informacje praktyczne

Tylko w 2024 roku Wenecję odwiedziło ponad 600 tys. turystów. Prawdopodobnie większość z nich pokonała spacerem zabytkowy Most Rialto, czyniąc z tego miejsca jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych świata.

Kiedy powstał pierwszy Most Rialto?

Historia Mostu Rialto zaczyna się od skromnej drewnianej kładki wzniesionej w XII wieku. Nazywano ją „Ponte della Moneta” z powodu sąsiedztwa mennicy, gdzie wytwarzano weneckie dukaty. Kładka miała umożliwiać mieszkańcom i handlarzom przeprawę przez kanał Canale Grande – główną arterię komunikacyjną miasta.

Pierwszy drewniany most – choć wówczas praktyczny – często ulegał niszczeniu. Powodzie, pożary oraz masywne towary transportowane na drugą stronę kanału sprawiały, że wymagał częstych napraw. Największe wyzwanie pojawiło się w 1444 roku, kiedy to podczas procesji most zawalił się pod ciężarem tłumu widzów obserwujących ślub córki doży.

W XVI wieku władze Wenecji zdecydowały o budowie mostu, który przetrwa próbę czasu. Kamienną konstrukcję zlecono Antonio da Ponte – mało wówczas znanemu architektowi, który zdołał pokonać w konkursie tak uznanych artystów, jak choćby Michał Anioł. Budowa trwała trzy lata (1588–1591) i pochłonęła ogromne środki. Warto było jednak zapłacić i poczekać, bowiem rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania.

W jakim stylu zbudowano Most Rialto?

Most Rialto to majstersztyk renesansowej inżynierii. Ten dominujący od przynajmniej dekady we włoskim budownictwie styl nieustannie poszukiwał nowych proporcji, nawiązując do antycznej teorii komponowania przestrzeni. Łukowy most o długości 48 metrów i szerokości 22 metrów wspiera się na drewnianych palach, wbitych w muliste dno Canale Grande. Podczas budowy wykorzystano ponad 12 tys. pali, które do dziś zapewniają stabilność konstrukcji.

Most zaprojektowano w taki sposób, aby mógł spełniać funkcje nie tylko komunikacyjne, ale także handlowe. Znajdujące się na nim pasaże były miejscem, gdzie kupcy sprzedawali drogie towary, takie jak przyprawy, jedwab czy biżuteria.

Rialto wyróżnia także jego artystyczne detale. Na balustradach mostu znajdują się płaskorzeźby przedstawiające świętych patronów miasta. Warto zwrócić uwagę na rzeźbione figury Dziewicy Maryi i św. Teodora, które symbolizują opiekę nad Wenecją i jej mieszkańcami.

Most Rialto Francesco Guardi
Most Rialto w XVIII wieku na obrazie Francesca Guardi. fot. by Heritage Art/Heritage Images via Getty Images

Most Rialto w kulturze

Most Rialto wielokrotnie pojawiał się w literaturze, filmach i serialach. William Shakespeare w „Kupcu weneckim” uczynił go miejscem ważnych dla dramatu wydarzeń. W filmie „Turysta” z 2010 roku most jest malowniczym tłem dla akcji dla bohaterów granych przez Angelinę Jolie i Johnny’ego Deppa. Sceny z Rialto znajdziemy także w „Casino Royale” z serii o Jamesie Bondzie oraz w serialu „Luna Nera”.

W literaturze warto sięgnąć po powieści amerykańskiej pisarki Donny Leon, które przenoszą czytelnika do świata weneckich kryminałów. Rialto, z jego historycznym urokiem, stanowi nieodłączny element opisywanej przez autorkę scenerii.

Most Rialto zaskakuje również dzisiaj

W czasach późnego średniowiecza Wenecja wciąż stanowiła jedno z najważniejszych centrów handlowych nie tylko ówczesnej Europy, ale całego świata. Most Rialto stał się z kolei symbolem potęgi miasta i zamożności jego mieszkańców.

  • Imponująca wytrzymałość – Sceptycy przewidywali, że kamienna konstrukcja zawali się pod własnym ciężarem. Architekt Antonio da Ponte zwykł odpowiadać na te przestrogi słowami: „Zobaczymy za 500 lat”. I jak się okazuje, miał rację. Most stoi do dziś i wciąż zachwyca.
  • Nie tylko most – Dawniej w okolicach Mostu Rialto mieścił się jeden z najważniejszych rynków w Wenecji. Handlowano tam przyprawami, złotem, a także jedzeniem. Dziś funkcjonuje tu targ, na którym można kupić świeże ryby i lokalne specjały, takie jak suszone pomidory, oliwki i ser Grana Padano.
  • Most zakochanych – Legenda głosi, że most przynosi szczęście zakochanym. Wiele par przychodzi tutaj, aby wyznać sobie miłość i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
  • Dziś Most Rialto to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wenecji. Codziennie przechodzą tędy tysiące ludzi. Z mostu roztacza się ikoniczny widok na Canale Grande, a okolice są pełne urokliwych zaułków, kawiarni i sklepów. Wieczorem okolice mostu zamieniają się w miejsce oblegane przez lokalnych artystów i muzyków.

Jak zaplanować podróż do Wenecji?

Wenecja to miasto, które jest łatwo dostępne dla podróżujących z Polski.

Loty do Wenecji

Bezpośrednie loty do Wenecji oferują linie lotnicze z Warszawy, Krakowa i Gdańska. Lotnisko Marco Polo oddalone jest od centrum miasta o zaledwie 13 km. Po dotarciu do centrum najlepiej skorzystać z tramwaju wodnego (vaporetto), który dowiezie bezpośrednio w okolice Mostu Rialto.

Alternatywą jest przejazd autobusem do Piazzale Roma, skąd można dojść pieszo lub przeprawić się wodnym taksówką.

Noclegi w Wenecji

Wenecja oferuje szeroką gamę miejsc noclegowych – od luksusowych hoteli po spokojniejsze pensjonaty. W pobliżu Mostu Rialto warto rozważyć 4-gwiazdkowy Hotel Rialto (Riva del Ferro) lub 3-gwiazdkowy Antica Locanda Sturion Residenza d'Epoca (C. del Sturion, 679). Oba obiekty oferują niezapomniane widoki na Canale Grande i dogodną lokalizację. Dla osób szukających bardziej budżetowych opcji polecamy pensjonaty w dzielnicach Santa Croce lub Cannaregio – blisko centrum, ale nieco dalej od największego turystycznego zgiełku.

Wenecja turyści
Każdego roku most Rialto w Wenecji odwiedza tak wielu turystów, że UNESCO uznała centrum miasta za zagrożone zjawiskiem nadmiernej koncentracji ruchu turystycznego. fot. Stefano Mazzola/Getty Images

Informacje praktyczne

Planując zwiedzanie Wenecji warto pamiętać, że miasto jest niemal w całości wolne od ruchu samochodowego. Wygodne buty to podstawa, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższe spacery po brukowanych uliczkach.

Najlepszy czas na wizytę na Moście Rialto to poranek lub wieczór, kiedy liczba turystów jest mniejsza, a widoki – szczególnie o zachodzie słońca – zapierają dech w piersiach.

Nie zapomnijmy także o lokalnych przysmakach. Restauracje w pobliżu mostu serwują dania takie jak risotto z owocami morza czy słynną wenecką przekąskę – cicchetti.

Wenecja to także miasto wina – warto spróbować lokalnego prosecco.

Warto pamiętać, że w 2024 roku władze Wenecji wprowadziły opłaty dla turystów, aby dbać o zrównoważony rozwój miasta.

Reklama

Źródło: National Geographic Traveler

Nasz ekspert

Łukasz Załuski

Redaktor naczelny „National Geographic Polska”. Uważny obserwator zmieniającego się świata i nowych trendów w technologiach. Miłośnik tenisa i europejskich stolic.

Reklama
Reklama
Reklama