Multikulti
Romska kuchnia, węgierskie wina, włoska architektura, polskie kino. Będzie kulturalnie. Multikulturalnie!
Z powodzeniem mógłby udawać miasteczko w sercu Włoch. Nie tylko dlatego, że jest polskim biegunem ciepła. Tarnów posiada jedne z najpiękniejszych renesansowych budowli w kraju. Nie jest jednak kopią ani Asyżu, ani Padwy, bo wdzięk fasad seicenta łączy z klimatem cesarskiej Galicji i wpływami Wiednia. Włodarze Tarnowa podejmowali tu nie byle jakich gości. Wśród nich był m.in. król Węgier Jan Zápolya, który rezydował tutaj kilka miesięcy, czyniąc na ten czas Tarnów stolicą Węgier. Węgrzy zresztą zadomowili się tu na dłużej, tak jak Żydzi. Klimat żydowskiego Tarnowa poczujemy, odwiedzając XVI-wieczny kirkut ( jeden z najlepiej zachowanych w Polsce) i spacerując ulicami Żydowską i Wekslarską. We framugach drzwi wejściowych wciąż można odnaleźć ślady po mezuzie, czyli zwoju pergaminu z fragmentem Tory. Dziś Żydowska tętni życiem towarzysko-knajpianym. To tu pod numerem 20 mieści się m.in. klub Alchemik, gdzie co roku odbywa się Alchemikon, czyli spotkania z twórcami fantastyki. Cyklicznie organizowane są tu wystawy fotografii, koncerty. W Pubie Studio (Żydowska 3) swoje wernisaże urządzają lokalni malarze. Warto zajrzeć! Może objawi się talent na miarę najsłynniejszego dziś tarnowianina Wilhelma Sasnala.
POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ TARNÓW
1. Starówka Urocze uliczki, sporo kawiarni. Tarnowska starówka to genialny przykład renesansowego układu architektonicznego. Ratusz – jeden z najpiękniejszych w Polsce, pierwotnie gotycki, po przebudowach nabrał cech renesansowych. Jest siedzibą oddziału muzeum, gdzie można zobaczyć m.in. stałą wystawę portretu sarmackiego.
MUZEUM OKRĘGOWE Ratusz, Rynek 1 www.muzeum.tarnow.pl
2. Miss renesansu Najbardziej reprezentatywny zabytek Tarnowa to Bazylika Katedralna. Słynie z monumentalnych nagrobków rodziny Tarnowskich. Znajdujący się tam pomnik Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej został uznany za najpiękniejszą rzeźbę przedstawiającą kobietę doby renesansu w całej Europie.
BAZYLIKA KATEDRALNA Kapitulna 2 www.katedra.tarnow.opoka. org.pl
3. Kocham kino Tarnowska Nagroda Filmowa jest zwieńczeniem festiwalu, który startuje co roku na początku maja. Grand Prix zdobyły tu takie ? lmy jak Dom zły czy Pora umierać. Mniej więcej w tym samym czasie odbywa się tu Dozwolone do 21, najstarszy festiwal w Polsce adresowany do młodych twórców.
TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
www.tarnowskanagrodafilmowa.pl
4. U Romów Ke-Moro znaczy „u nas“. I jest jedyną w Polsce restauracją prowadzoną przez Romów. Dania przyrządzane są z zachowaniem tradycyjnych rytuałów. Więcej o tej kulturze można się dowiedzieć, oglądając jedyną w Polsce ekspozycję poświęconą Romom, w XVIII-wiecznym dworze przy ul. Krakowskiej 10. To stąd latem rusza Tabor Pamięci Romów.
KE-MORO ul. Żydowska 13
5. Słodycz Galicji Tatrzańska to najsłynniejsza kawiarnia Tarnowa. W jej zaciszu hrabia Sanguszko słodko romansował z Ordonką. Dziś nadal można tu zjeść te same, oryginalne wiedeńskie rumówki i marcepanki. Dobrze smakują z lampką wina. W mieście generała Bema musi być węgierskie! Winiarnia U Lippóczych również ma stare tradycje. I wszystkie możliwe gatunki tokaju.
TATRZAŃSKA ul. Krakowska 1
U LIPPÓCZYCH ul. Katedralna 2
6. Śmiechu warte Komu smętnie, niech jedzie na Ogólnopolski Festiwal Komedii „Talia“. Organizatorem jest tarnowski Teatr im. L. Solskiego. W ramach imprezy przeprowadzany jest konkurs na najlepszą komedię oraz liczne wystawy, koncerty, przeglądy najlepszych kabaretów czy spektakle pozakonkursowe. I oczywiście talia gwiazd. Boki zrywać!
FESTIWAL KOMEDII wwww.teatr.tarnow.pl
INFO
JAK DOJECHAĆ
Tarnów znajduje się zaledwie godzinę drogi z Krakowa, skąd są dogodne połączenia koleją. ¦ GDZIE SPAĆ Hotel Bristol (4 gwiazdki, od 190 zł) www. hotelbristol.com.pl, Hotel Tarnovia (3 gwiazdki, od 89 zł) www. hotel.tarnovia.pl., B&B Leliwa (od 45 zł) www.leliwa.pl.tl