Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Oto najlepsze lotnisko na świecie
  2. Tych lotnisk nie chce się opuszczać

Największe lotniska na świecie przypominają trochę miasta. Dosłownie nigdy nie śpią. Można z nich nie tylko polecieć w dowolnym kierunku, ale też zrobić zakupy, zjeść w restauracji czy nawet przespać się w specjalnych komorach. Nie jest tajemnicą, że to właśnie tego typu ułatwienia świadczą o tym, który port lotniczy jest najlepszy. Według Skytrax – międzynarodowej organizacji oceniającej usługi transportowe – lider jest bezdyskusyjny.

Oto najlepsze lotnisko na świecie

Już po raz trzynasty z rzędu lotnisko Changi w Singapurze zostało uznane przez Skytrax za najlepsze na świecie. Według pasażerów już samo oczekiwanie na lot jest tam ekscytującą częścią podróży. Odprawa bagażowa jest możliwa już 48 godzin przed wylotem, dzięki czemu podróżni mają dodatkowy czas na zwiedzanie i odpoczynek. Większość podróżnych najpierw zagląda do dziesięciopiętrowego centrum handlowego Jewel. W 2024 obiekt odwiedziło 80 milionów osób. Galera ze sklepami to oczywiście niejedyne miejsce, gdzie można czekać na swój lat. Pasażerowie mają również do dyspozycji zadaszone ogrody z motylarnią czy 40-metrowy Rain Vortex – największy kryty wodospad świata.

To już brzmi jak miejsce, gdzie można spędzić kilka godzin bez nudzenia się, a atrakcji jest więcej. Na terenie lotniska znajdują się również spa, hotele, galerie sztuki, muzeum, kino, a nawet tematyczny park rozrywki z dinozaurami. Przy takich udogodnieniach nie można jednak zapominać o podstawowych oczekiwaniach podróżnych. Skytrax docenił lotnisko Changi także za najlepsze restauracje i najczystsze toalety.

Nie zanosi się na to, aby słynny port lotniczy miał osiąść na laurach. W planach jest otwarcie kolejnego, piątego już, terminala, oraz inwestycje na udoskonalanie oferowanych usług.

Tych lotnisk nie chce się opuszczać

Jakie inne lotniska znalazły się w czołówce? Drugie miejsce zajął port lotniczy Hamad w Katarze. Obiekt słynie z architektonicznych perełek oraz bogatej oferty zakupowej.

Kolejne cztery miejsca również zajęły lotniska azjatyckie. To jedynie potwierdza dominację regionu nad Europą i Ameryką Północną pod względem jakości obsługi. Podium zamyka lotnisko Tokio Haneda, uznane za najczystsze na świecie. Tuż za nim uplasowały się porty lotnicze Seul Incheon, Tokio Narita oraz międzynarodowe lotnisko w Hongkongu.

W pierwszej dwudziestce znalazło się tylko dziewięć europejskich lotnisk. Najwyżej oceniono paryski port lotniczy Charlesa de Gaulle’a (7. miejsce), który po raz trzeci z rzędu zdobył tytuł najlepszego lotniska w Europie. Tuż za nim, na 8. miejscu, uplasowało się lotnisko Fiumicino w Rzymie.

Dodatkowe wyróżnienia trafiły m.in. do Taiwan Taoyuan za najlepszą obsługę bagażową, Kopenhagi za najsprawniejszą kontrolę bezpieczeństwa i Hongkongu za najlepszą odprawę imigracyjną. Kapsztad co prawda nie trafił do najlepszej dwudziestki, ale zdobył tytuły najlepszego lotniska w Afryce i najlepszej obsługi pasażerskiej na tym kontynencie.

Reklama

Źródło: Skytrax

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama