W tym artykule:

  1. Jaka jest najdłuższa rzeka w Hiszpanii?
  2. Skąd wypływa najdłuższa rzeka w Hiszpanii?
  3. Gdzie uchodzi najdłuższa rzeka w Hiszpanii?
  4. Dlaczego wędkarze uwielbiają najdłuższą rzekę w Hiszpanii?
  5. Bitwa nad Ebro
Reklama

Hiszpanię charakteryzuje gęsta, dobrze rozbudowana sieć rzeczna. Najwięcej cieków wodnych skupia się w północno-wschodniej i zachodniej części kraju. Większość głównych rzek uchodzi do Atlantyku. W tym miejscu wypada wskazać choćby na rzekę Tag (731 km długości), Gwadianę (778 km długości), Duero i Gwadalkiwir (657 km długości). Mimo że każda jest imponująca, żadna z tych rzek nie dzierży statusu najdłuższej.

Jaka jest najdłuższa rzeka w Hiszpanii?

Ten tytuł dzierży Ebro – rzeka przecinająca północną część kraju. Mierzący 910 kilometrów długości ciek rozpoczyna bieg w Górach Kantabryjskich, skąd płynie przez Kotlinę Aragońską i nadbrzeżne góry Katalońskie, aż do swojego ujścia.

Powierzchnia dorzecza Ebro to 83,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Średni przepływ przy ujściu wynosi 426 metrów sześciennych na sekundę. Średnia głębokość najdłuższej rzeki Hiszpanii zamyka się w przedziale od sześciu do dziewięciu metrów. Ciek największą szerokość osiąga w Saragossie. Po przekroczeniu granicy Katalonii Ebro staje się węższa.

Odkryto zaginione miasto na Półwyspie Iberyjskim. Ma ponad 2000 lat

Archeolodzy odnaleźli w Hiszpanii celtoiberyjskie miasto sprzed 2000 lat. Badacze uważają, że to prawdopodobnie zaginiona osada Titiakos, która była potężną twierdzą z czasów wojny ser...
Zaginione miasto
fot. UPM

Ebro charakteryzuje się dużymi sezonowymi wahaniami stanów wody. Nie zmienia to jednak faktu, że mówimy tu o najbardziej zasobnej w wodę rzece całego Półwyspu Iberyjskiego.

Główne dopływy Ebro i najważniejsze miasta nad rzeką

Wymieniając najważniejsze dopływy najdłuższej rzeki w Hiszpanii, należy wskazać przede wszystkim na:

  • Jalón (prawy dopływ),
  • Guadalope (prawy dopływ),
  • Aragón (lewy dopływ),
  • Segre (lewy dopływ).

Kluczowe miasta to:

  • Miranda de Ebro,
  • Logroño,
  • Saragossa,
  • Flix,
  • Tortosa,
  • Amposta.

Skąd wypływa najdłuższa rzeka w Hiszpanii?

Jak już wspomnieliśmy, Ebro rozpoczyna bieg w malowniczych Górach Kantabryjskich, w okolicy Fontibre w prowincji Kantabira. Według miejscowej legendy, można tam dotrzeć, idąc po śladach wilków. W rzeczywistości to zadanie jest prawie niemożliwe. Obszar ten przykrywa gruba warstwa śniegu, która zalega tam nawet wiosną.

Rzekę, podobnie jak kilka innych, zasilają wody roztopowe z Pico Tres Mares – jednego z najwyższych, bo mierzącego 2175 metrów n.p.m. (dla porównania, najwyższy szczyt Rumunii – Moldoveanu – mierzy 2544 m n.p.m.) wierzchołków łańcucha wznoszącego się w północnej części Hiszpanii.

Gdzie uchodzi najdłuższa rzeka w Hiszpanii?

Górzysta rzeźba terenu sprawia, że Ebro obiera południowo-wschodni kierunek. W górnym biegu przepływa przez wyżynę Starej Kastylii. W środkowym wije się na obszarze Kotliny Aragońskiej. Dalej przełamuje się przez Góry Katalońskie, a po pokonaniu 930 km, w prowincji Tarragona, wpływa do Morza Śródziemnego.

Delta Ebro

U ujścia tworzy długą na ok. 24 kilometry i szeroką na ok. 18 kilometrów deltę, która jest jednym z najważniejszych terenów podmokłych na Starym Kontynencie. Bytuje tam ponad czterysta gatunków ptaków. To właśnie tam mieszczą się jedne z największych kolonii lęgowych ptactwa wodnego w całym basenie Morze Śródziemnego.

Należy wspomnieć, że ten cenny obszar wykazuje wyjątkową wrażliwość na postępujące zmiany klimatu. Wzrost poziomu mórz i osiadanie terenu doprowadzają do jego degradacji, podobnie zresztą jak erozje przybrzeżna i wycofanie spowodowane deficytem osadów fluwialnych.

Dlaczego wędkarze uwielbiają najdłuższą rzekę w Hiszpanii?

Na Ebro wyznaczono wiele łowisk, które ściągają tam wędkarzy z najodleglejszych zakątków. Co sprawia, że najdłuższa rzeka Hiszpanii cieszy się tak dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta – można tam złapać na haczyk wspaniałe okazy, a malownicze widoki są dodatkowym bonusem.

Okolice Playa de Chacon to znane miejsce połowu sandaczy. Najczęściej z wody wyciąga się okazy o masie od 1 do 4 kg. Często można też złapać tam dużego, bo mierzącego ok. 60 cm okonia.

To jednak nie sandacze ani okonie są największą wędkarską atrakcją Ebro. Najdłuższa rzeka w Hiszpanii jest królestwem olbrzymiego suma – jedynej słodkowodnej ryby, która osiąga masę powyżej 100 kg. Ebro (wraz ze zbiornikiem zaporowym Caspe) uchodzi za najlepsze europejskie łowisko tej ryby. Wystarczy powiedzieć, że jeden z największych okazów wyciągniętych z wód rzeki mierzył ponad 250 cm długości i ważył ponad 150 kilogramów.

Bitwa nad Ebro

Mówiąc o najdłuższej rzece Hiszpanii, nie sposób nie nawiązać do wydarzeń z 1938 roku. 28 lipca nad Ebro rozpętała się największa bitwa hiszpańskiej wojny domowej. Starcie miało powstrzymać ofensywę nacjonalistów na Walencję przez związanie ich sił na północy.

Reklama

Długa potyczka doprowadziła jednak do wyczerpania republikańskich zasobów i w konsekwencji – do strategicznego zwycięstwa obozu nacjonalistycznego. Operacja trwała do 16 listopada 1938 roku. W historii zapisała się jako najkrwawsza bitwa hiszpańskiej wojny domowej.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama