Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Bieszczady – niebo pełne magii
  2. Rudawy Janowickie – wędrówki po Karkonoszach
  3. Dolina Biebrzy – podróż do przeszłości
  4. Wzdłuż Bałtyku – rowerem przez Półwysep Helski
  5. Wielka Pętla Wielkopolski – żegluga po wodach regionu

Polska pełna jest miejsc zachwycających naturą i historią, od gór po morze. Przedstawiamy poniżej TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić, by odkryć piękno naszego kraju.

Bieszczady – niebo pełne magii

Gdy zapada zmierzch, niebo nad Bieszczadami zamienia się w czarną płachtę usianą jasnymi punktami. Po chwili pojawiają się światełka planet – Saturna i Jowisza – oraz szeroki pas Drogi Mlecznej. Dziś o taki widok coraz trudniej. Światła miast docierają już niemal wszędzie, tworząc łunę, która nawet w środku nocy rozświetla niebo. Dlatego w Bieszczadach stworzono park naturalny mający chronić niebo przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. To drugie pod względem wielkości takie miejsce w Europie. Bieszczadzki Park Ciemnego Nieba zajmuje aż 113 846 ha i jest najlepszym w Polsce miejscem do obserwacji gwiazd. Jest tu po prostu najciemniej. Dostęp do parku jest bezpłatny – każdy może tu przyjechać i spędzić noc na obserwacjach.

fot. bieszczady_wildlife/ Shutterstock
fot. bieszczady_wildlife/ Shutterstock

Są też specjalistyczne pokazy prowadzone przez astronomów. I miejsca uważane za najlepsze do patrzenia w niebo: punkt widokowy nad Lutowiskami, Chata Socjologa na Otrycie, Przełęcz Wyżna czy Chatka Puchatka na Przełęczy Wetlińskiej.

Rudawy Janowickie – wędrówki po Karkonoszach

Skalne bloki i fantazyjne ostańce, średniowieczne zamki, szerokie panoramy, leśne gęstwiny – wędrowanie po Rudawach Janowickich, jednym z karkonoskich pasm, jest podróżą pomiędzy miejscami budzącymi zachwyt. Większość szlaków pieszych ma ok. 10 km długości i nie wymaga szczególnej kondycji. Jedną z większych atrakcji regionu są Kolorowe Jeziorka – cztery akweny powstałe w dawnych wyrobiskach niemieckich kopalń. Intensywny, niemal nierzeczywisty kolor ich wody pochodzi od wysokiej zawartości składników mineralnych, siarki, miedzi czy związków żelaza.

Rudawy Janowickie
fot. Pawel Uchorczak/ Shutterstock

Górniczą historię ma też osada Miedzianka – założona dla pracowników kopalni, a po upadku przemysłu górniczego zlikwidowana. Dziś miejsce powoli się odradza. Mniej szczęścia miał zamek Bolczów zbudowany w 1375 r. i zniszczony przez Szwedów niecałe 300 lat później. Od tego czasu pozostał ruiną – jednak tak malowniczą, że stał się jednym z głównych punktów na mapach zapuszczających się tu piechurów.

Dolina Biebrzy – podróż do przeszłości

Napędzana ciepłym powietrzem gondola sunie niemal bezszelestnie, unosząc się nad meandrującą wstęgą rzeki. W promieniach wschodzącego słońca dolina Biebrzy wydaje się światem sprzed kilu tysięcy lat. W Europie pozostało już niewiele takich miejsc – w których obecność człowieka jest niemal niezauważalna.

fot. Branislav Cerven/ Shutterstock
fot. Branislav Cerven/ Shutterstock fot. Branislav Cerven/ Shutterstock

Godzinne loty balonem nad Biebrzą – organizowane przez kilka miejscowych firm – pozwalają spojrzeć na tę krainę z lotu ptaka. Z tej perspektywy najłatwiej docenić ogrom biebrzańskich bagien. Balon idealnie nadaje się też do podpatrywania zwierząt. Przebijające się przez mokradła łosie, watahy wilków przemierzające leśne ścieżki, bieliki wypatrujące na grubych konarach zdobyczy nie traktują powietrznego statku jako zagrożenia, co najwyżej uniosą głowy. Kto woli jeszcze bliższy kontakt z naturą, może wsiąść do kajaka. Biebrza ma 164 km długości, a jej nurt jest niezwykle spokojny. Spływ nie jest wymagający i pozwala dostać się w trudno dostępne miejsca, w których łatwo spotkać dzikie zwierzęta.

Wzdłuż Bałtyku – rowerem przez Półwysep Helski

42 km – dystans, który da się bez większego wysiłku pokonać rowerem w jeden dzień. Z Jastrzębiej Góry na sam kraniec Półwyspu Helskiego. Pedałując tuż przy linii brzegowej, podziwiając z klifów jasny piach plaży i poszarpane fale Bałtyku, a później jadąc przez sosnowe lasy porastające pas lądu wcinający się w morze. Ten odcinek jest częścią trasy rowerowej R10, biegnącej wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Ścieżka w większości jest odseparowana od ruchu samochodowego i pozwala bezpiecznie sunąć we własnym tempie. Na trasie mamy dawne rybackie wioski, port we Władysławowie. Są drewniane mola i latarnie morskie. Po drodze można robić przystanki na wypatrywanie kormoranów i mew oraz fok. A na koniec zatrzymać się w którejś z rybnych knajpek, by spróbować bałtyckiej flądry, śledzia lub szprotek.

fot. BogumilD/ Shutterstock
fot. BogumilD/ Shutterstock fot. BogumilD/ Shutterstock

Wielka Pętla Wielkopolski - żegluga po wodach regionu

Wielkopolska nie kojarzy się z jeziorami i rzekami, tymczasem to jedna z bogatszych w akweny części Polski. I spora część z nich jest żeglowna. Najdłuższy szlak wodny ma blisko 700 km. To Wielka Pętla Wielkopolski, pozwalająca okrążyć niemal cały region. Wodna trasa zapuszcza się pomiędzy kanały i śluzy, ale też prowadzi przez wartki nurt kilku rzek oraz jeziora słynące z nadzwyczajnej czystości. Całą Pętlę można przepłynąć kajakami, ale ze względu na duży dystans potrzeba na to sporo czasu. Wygodniejszym sposobem może być wyczarterowanie barki – jest ona dużo szybsza, a żeglowanie tego rodzaju łodzią nie wymaga specjalnych uprawnień. Da się też na niej spać i gotować.

Dla tych, którzy wolą trzymać się lądu, Wielkopolska ma inną atrakcję – konne podróże przez Puszczę Notecką. W tym sosnowym lesie, zamieszkanym między innymi przez wilki, wytyczono kilka tras dla miłośników podróży w siodle. Wystarczy podążać za oznaczeniami, które widoczne są na pniach drzew.

Reklama

Zainspirowany? Te wyjątkowe miejsca w Polsce oferują niezapomniane wrażenia, które przybliżają do natury i historii kraju. Od gór po morze, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Reklama
Reklama
Reklama