Największa atrakcja Paryża drożeje. Bilety na Wieżę Eiffla będą kosztowały więcej. Znamy powód
Paryż to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Europie. W tym roku dzięki Igrzyskom Olimpijskim przyjezdnych będzie jeszcze więcej. Każdy, kto ma w planach wjazd lub wejście na więżę Eiffla, musi pamiętać, że od tego lata ceny biletów będą wyższe.
W tym artykule:
- Wieża Eiffla z nowymi cenami wstępu
- Dlaczego bilety na wieżę Eiffla będą droższe?
- Paryż a Igrzyska Olimpijskie
Wieża Eiffla już od ponad 130 lat góruje nad panoramą Paryża. Tzw. Żelazna Dama uchodzi za symbol francuskiej stolicy, a przy tym jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Z powodu ciągłej eksploatacji (rocznie odwiedzają ją miliony) oraz ekspozycji na różne warunki pogodowe obiekt musi być regularnie konserwowany i odmalowywany. W swojej karierze wieża Eiffla miała już parę różnych kolorów i odcieni, w tym złoty, żółty czy brązowy.
Wieża Eiffla z nowymi cenami wstępu
Pieniądze na konserwacje zabytku pochodzą między innymi ze sprzedaży biletów. W trakcie pandemii zwiedzanie wieży było jednak ograniczone, co mocno odbiło się na przychodach. Aby załatać powstałą wówczas dziurę finansową, bilety wstępu na wieżę Eiffla zdrożeją tego lata o 20%. Podwyżka cen nie jest zależna od tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, które odbywają się w Paryżu. Zmieniony cennik będzie obowiązywał także po zakończeniu sportowych rozgrywek.
Nowe ceny biletów wstępu na wieżę Eiffla obowiązują od 17 czerwca. Zgodnie z aktualnym cennikiem przejazd windą na szczyt konstrukcji kosztuje 35,30 euro (ok. 154 zł), a nie 29,40 euro jak dotychczas. W przypadku nastolatków w wieku od 12 do 14 lat cena biletu wyniesie 17,70 euro (ok. 77 zł). Z kolei koszt biletu dla dziecka między 4. a 11. rokiem życia to 8,90 euro (ok. 38 zł).
Dlaczego bilety na wieżę Eiffla będą droższe?
W 2020 r. z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wieżę Eiffla odwiedziło niespełna 1,6 miliona osób. Dla porównania, rok wcześniej liczba turystów wynosiła ponad 6 milionów. Drastyczny spadek liczby zwiedzających w latach 2020–2022 przyczynił się do znacznej utraty przychodów ze sprzedaży biletów.
Podwyżka cen ma pomóc w finansowaniu prac konserwatorskich oraz odmalowania wieży Eiffla. Remonty potrwają do do 2027 r. W tym czasie obiekt będzie kilkukrotnie zamykany dla turystów. Przerwy w zwiedzaniu mają być krótkie.
Medale olimpijskie z fragmentów najważniejszej budowli Paryża. Pierwsza taka inicjatywa w historii
Takie medale olimpijskie mogły powstać tylko w Paryżu. Sportowcy dosłownie będą mogli zabrać ze sobą kawałek miasta. Jak to możliwe?Paryż a Igrzyska Olimpijskie
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. W tym czasie przyjezdni mogą spodziewać się wzrostu cen usług turystycznych. Więcej zapłacimy między innymi za nocleg w hotelach czy bilety na przejazd komunikacją miejską. Pomysł spotkał się z krytyką Paryżan i turystów. Władze miasta przekonują jednak, że podwyżka cen była konieczna, aby usprawnić transport w tygodniach, kiedy miasto odwiedzi jeszcze więcej osób niż zazwyczaj.
W 2024 r. w Paryżu dzieje się wiele. Poza rozgrywkami sportowymi latem, późną jesienią, a dokładnie 8 grudnia, po kilka latach od pożaru otwarta zostanie katedra Notre Dame. Nie jest to jednak jednoznaczne z zakończeniem prac remontowych na miejscu. Świątynia ma być remontowana nawet do 2030 r.