Reklama

W tym artykule:

  1. Gdzie znajduje się największa wyspa Filipin?
  2. Jak duża jest największa wyspa na Filipinach?
  3. Gospodarka Luzon
  4. Geografia największej wyspy Filipin
  5. Endemity z Luzon
  6. Człowiek z Luzon
Reklama

Archipelag Filipiński liczy ponad 7 tysięcy wysp i wysepek. Różnią się powierzchnią i stopniem urbanizacji, ale wszystkie łączy niesamowita tropikalna przyroda i wulkaniczne krajobrazy. Wiele z nich wymienia się jako tropikalny raj. Za taki bez wątpienia należy uznać Luzon, czyli największą ze wszystkich filipińskich wysp. Warto jednak podkreślić, że jest nie tylko cennym obszarem przyrodniczym, ale także przemysłowym, administracyjnym, politycznym i kulturalnym centrum kraju, gdzie tradycyjna architektura kontrastuje z nowoczesnymi budowlami.

Gdzie znajduje się największa wyspa Filipin?

Luzon, najbardziej zaludniona wyspa na Filipinach, jest zlokalizowana w północnej części Archipelagu Filipińskiego. Oblewają ją trzy morza – Filipińskie, Południowochińskie i Sulu.

Jak duża jest największa wyspa na Filipinach?

Największa wyspa Filipin zajmuje powierzchnię 104 tys. kilometrów kwadratowych. Mówimy tu zatem o piętnastej co do wielkości wyspie na świecie.

Wyspa Pitcairn znajduje się na „końcu świata”. Zasiedlili ją zbuntowani angielscy marynarze

Wszechogarniający Ocean Spokojny ma na sobie wiele wysp. Hawaje czy Wyspa Wielkanocna są powszechnie znane. Natomiast malutka wyspa Pitcairn ma niesamowitą historię przybycia tam ludzi.
Pitcairn – wyspa na końcu świata zasiedlona przez uciekinierów (fot. 1431391898 via Shutterstock)
Pitcairn – wyspa na końcu świata zasiedlona przez uciekinierów (fot. 1431391898 via Shutterstock)

Mieszkają tam ponad 64 miliony osób (stan na 2021 rok), co stanowi ponad połowę populacji całego kraju. Także pod tym względem Luzon plasuje się wysoko w światowym rankingu – jest czwartą najbardziej zaludnioną wyspą świata. W tej kategorii ustępuje miejsca Jawie, Honsiu i Wielkiej Brytanii.

Gospodarka Luzon

Wyspa Luzon jest głównym regionem gospodarczym Filipin. Silnie rozwinięty jest tam przemysł morski i turystyczny. Na wybrzeżach największej wyspy Filipin znajdują się aż trzy z pięciu najważniejszych ośrodków turystycznych w całym kraju.

Kluczową rolę gospodarczą odgrywa też rolnictwo i przemysł wydobywczy. Na Luzon uprawia się przede wszystkim ryż, kukurydzę i palmę kokosową. W tamtejszych kopalniach wydobywany jest głównie nikiel, ale także miedź i złoto.

Geografia największej wyspy Filipin

Na wyspie Luzon znajduje się Manila – stolica kraju. Tam też zlokalizowane jest Quezon City, czyli najbardziej zaludnione miasto Filipin.

Wszystkie duże ośrodki miejskie są położone w południowej części wyspy. Wynika to z naturalnych uwarunkowań północnego i centralnego Luzon. Obszary górskie poprzecinane są tam licznymi dolinami rzek, a rozległe tereny niemal w całości pochłonęła dzika przyroda. Ta część wyspy w dużej mierze zachowała swój pierwotny charakter. Dróg asfaltowych i innych udogodnień cywilizacyjnych jest tam jak na lekarstwo.

Nie brakuje za to dziewiczych lasów deszczowych i pasm górskich (Cordillera Central i Sierra Madre). W geografii wyspy wyróżniają się czynne wulkany, w tym Taal, Bulusan, Mayon, Banaghao i Pinatubo. Na szczególną uwagę zasługują także tamtejsze jeziora, których najwięcej jest na południu Luzon. Jednym z najniezwyklejszych jest jezioro Taal, powstałe w kalderze wulkanu o tej samej nazwie (po gigantycznej erupcji, pomiędzy 500000 a 100000 lat temu). W jego centrum znajduje się aktywny wulkan, którego stożek tworzy wyspę na lustrze jeziora.

Endemity z Luzon

Na wyspie Luzon występuje największa koncentracja unikatowych gatunków ssaków. Naukowcy zidentyfikowali tam 56 nielatających przedstawicieli tej gromady. Aż 52 z nich to gatunki endemiczne, czyli unikatowe dla danego miejsca, niewystępujące nigdzie indziej. Jak to możliwe, że na największej wyspie Filipin rozwinęła się tak duża liczba unikatowych zwierząt?

Występujące tam zwierzęta przez bardzo długi czas żyły w całkowitej izolacji. Miały dużo czasu, by się zróżnicować i wyewoluować. W tym miejscu należy podkreślić, że w środowisku wyspiarskim ewolucja najczęściej przebiega szybciej niż na kontynentach. Bioróżnorodność jest ograniczona na wyspach. Zwierzęta nie mają dużej konkurencji, a i liczba naturalnych wrogów jest ograniczona. To wszystko sprzyja procesom specjalizacji i wyłaniania się nowych gatunków. Luzon ma jeszcze jeden atut w tym temacie – dużą część wyspy pokrywają góry, co dodatkowo różnicuje warunki biologiczne.

Człowiek z Luzon

Wyspa Luzon nie od dziś jest siedliskiem niezwykłych gatunków. W 2019 roku badacze odkryli tam szczątki nieznanego przedstawiciela rodzaju Homo. Nazwali go Homo luzonensis, czyli „człowiek z Luzon”. Na cenne znalezisko natrafiono w jaskini Calleo.

Dlaczego obecnie żyje tylko jeden gatunek człowieka? Poznajcie losy dawnych krewnych Homo sapiens

Jesteśmy teraz sami na świecie jako jedyna pozostała gałązka rodzaju Homo, który pojawił się w Afryce nieco później niż 2,5 miliona lat temu. Czy zniknięcie pozostałych grup miało co..
Dlaczego obecnie żyje tylko jeden gatunek człowieka? Poznajcie losy jego dawnych krewnych
Dlaczego obecnie żyje tylko jeden gatunek człowieka? Poznajcie losy jego dawnych krewnych/Fot. Gorodenkoff/Shutterstock

Zdaniem badaczy, człowiek z Luzon był jeszcze mniejszy niż odkryty piętnaście lat wcześniej człowiek z Flores. Ocenili, że miał ok. 120 cm wzrostu. Żył ponad 50 tys. lat temu, w okresie plejstocenu.

Reklama

Odkryte skamieniałości ujawniły, że wykazywał wiele cech wspólnych z niektórymi hominidami i przedstawicielami rodzaju Homo. Należy tu wskazać choćby na krzywiznę stóp i palców typową dla australopiteka. Jego zęby przedtrzonowe przypominały te, jakimi dysponował australopitek, Homo habilis i Homo erectus. Ogólne połączenie cech morfologicznych wyraźnie wskazywało na nowy gatunek.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama