W tym artykule:

  1. Jaka jest największa wyspa w Niemczech?
  2. Charakterystyka największej wyspy Niemiec
  3. Historia Rugii
  4. Jakie atrakcje oferuje największa wyspa Niemiec?
Reklama

Dzika przyroda, niewielkie, nastrojowe miasteczka i historyczne miejsca – tak najkrócej można scharakteryzować największą wyspę Niemiec. Mimo że sąsiaduje z polskimi kurortami, jest od nich zupełnie inna. Kamieniste plaże i kredowe klify dają poczucie przeniesienia w zupełnie inne miejsce. O jakiej wyspie mowa?

Jaka jest największa wyspa w Niemczech?

Największą wyspą Niemiec (i największą wyspą Pomorza) jest Rugia. Znajduje się w zachodniej części Morza Bałtyckiego i administracyjnie w całości należy do powiatu Vorpommern-Rügen.

Charakterystyka największej wyspy Niemiec

Wyspa Rugia ma powierzchnię 926 kilometrów kwadratowych. Jest ponad dwukrotnie większa niż Uznam (445 kilometrów kwadratowych). Jak na warunki bałtyckie, Rugia jest całkiem okazała. W tym miejscu należy przypomnieć, że dzierżąca status największej wyspy Morza Bałtyckiego Gotlandia ma powierzchnię 3140 kilometrów kwadratowych. Nie można jednak nie wspomnieć, że światowych rekordzistach wydaje się być mikrusem. Przykładowo, największa wyspa Filipin (Luzon) ma powierzchnię aż 104 tysięcy kilometrów kwadratowych, a w światowym rankingu i tak plasuje się dopiero na piętnastym miejscu.

Wraki Bałtyku – jakie zatopione statki leżą na dnie Morza Bałtyckiego?

 

Dla nurków i miłośników historii są obiektem zainteresowania, czasami nawet fascynacji, z kolei dla ekologów i wszystkich, którzy troszczą się o środowisko – powodem do zmartwień. Wrak...

Okręt liniowy
fot. Brett Seymour

Rugia cechuje się nieregularną, rozczłonkowaną powierzchnią i linią brzegową. W jej obszarze odznaczają się liczne zatoki, półwyspy i wysepki. Największa jest Zatoka Jasmundzka. Największe półwyspy to Jasmund i Wittow na północy oraz Zudar i Mönchgut na południu.

Na półwyspie Jasmund znajduje się najwyższy punkt Rugii. Mowa o wzniesieniu Piekberg, osiągającym wysokość 161 metrów n.p.m. Jest piątym pod względem wysokości wzniesieniem w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Historia Rugii

Początki osadnictwa na Rugii sięgają I wieku n.e. Największą wyspę Niemiec zamieszkiwało wówczas germańskie plemię Rugiów. W I stuleciu p.n.e. zamieszkujące Pomorze Zachodnie ludy kultury jastorfskiej opuściły swoje ziemie i wyruszyły w kierunku słabiej zaludnionego Pomorza Środkowego. Dołączyli do nich przedstawiciele kultury przeworskiej, zamieszkujący ziemię chełmską.

Wyludnione tereny Pomorza Zachodniego i Rugii zostały ponownie zasiedlone dopiero na początku naszej ery. Decydującą rolę w tym procesie odegrała ludność rugijska.

Czas panowania Ranów

W VII wieku obszar wyspy zasiedliło plemię Ranów. Zachodniosłowiański lud utworzył na północy Rugii (na półwyspie Wittow) swój główny ośrodek kultu religijnego i centrum władzy świeckiej na południu (w miejscu, w którym dziś rozciąga się miasto Garz.

W 1130 roku wyspę opanował Bolesław Krzywousty. Książę miał wsparcie floty duńskiego księcia Magnusa. Choć Ranowie byli wojowniczym ludem, w obliczu przewagi Krzywoustego bez walki uznali jego zwierzchnictwo. W 1135 roku polskie władztwo na Rugii zostało usankcjonowane przez rzymskiego cesarza Lotara III.

Rugia jako lenno Danii

W 1160 roku duński król Waldemar I i biskup Absalon rozpoczęli trwającą 8 lat krucjatę. Ich celem była nie tylko chrystianizacja, ale także podbój wyspy. Ranowie przyjęli duńskie zwierzchnictwo, ale wkrótce zrzucili je dzięki wsparciu Sasów. Nie zakończyło to jednak duńskich zakusów.

W 1168 roku Waldemar I zdobył Arkonę i doprowadził księcia Ciesława do kapitulacji. Charenza, główny gród na wyspie, został poddany bez walki. Przywódcy Ranów złożyli królowi hołd lenny, w następstwie czego powstało Księstwo Rugijskie z dynastią, którą zapoczątkował książę Jaromir I. Wyspa była lennem Danii aż do 1325 roku.

Rządy Gryfitów

Jeszcze przed śmiercią rugijski książę Wisław III zawarł układ z Warcisławem IV, na mocy którego wyspą przez 320 lat władali książęta pomorscy z dynastii Gryfitów. W 1474 roku stała się częścią księstwa wołogoskiego, które cztery lata później zjednoczyło się z księstwem pomorskim.

Rządy Szwecji

W 1648 roku nastąpił podział Pomorza Zachodniego (na mocy postanowień zawartych w traktacie westfalskim). Rugia i Pomorze Przednie na niemal 170 lat zostały włączone do Szwecji.

Żyli na terenach Polski, podbili Afrykę i złupili Rzym. Kim naprawdę byli Wandalowie?

 

Kim byli Wandalowie? Jakie wydarzenia doprowadziły do powstania ich królestwa w Afryce? Dlaczego upadli? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Wandalowie – kim byli i jak zapisali się w historii? (fot. British Museum, Wikimedia Commons, public domain)
Wandalowie – kim byli i jak zapisali się w historii? (fot. British Museum, Wikimedia Commons, public domain)

Rządy Prus i Niemiec

W 1814 roku Królestwo Szwecji zawarło układ pokojowy z Królestwem Danii. Zgodnie z postanowieniami traktatu wyspa ponownie miała przejść w posiadanie duńskie, ale rok później przejęło ją Królestwo Prus (zgodnie z postanowieniami kongresu wiedeńskiego). W 1871 roku wyspa stała się częścią Cesarstwa Niemieckiego.

4 maja 1945 roku na Rugię wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Wyspa poddała się bez walki. Do 1990 roku była częścią NRD.

Jakie atrakcje oferuje największa wyspa Niemiec?

Jak dziś wygląda największa wyspa Niemiec? To senne miejsce (zwłaszcza po sezonie), w którym czas płynie powoli, a mimo dużego zainteresowania ze strony turystów, panuje tam spokój i cisza. Przedwojenna architektura kurortowa z białą zabudową tworzy niesamowitą atmosferę tego miejsca. Na plażach nie uświadczy się lasu parawanów. Można za to wynająć kosz plażowy. Doceni to każdy, kto lubi wypoczywać w spokojnych miejscach. Rugia nadaje się do tego idealnie, bo atrakcji tam nie brakuje. Najciekawsze wymieniamy poniżej.

Jasmundzki Park Narodowy

Zaczynamy od półwyspu Jasmund i znajdującego się tam obszaru chronionego. Jasmundzki Park Narodowy jest najmniejszym tego typu terenem w Niemczech. Rozciąga się na powierzchni 303 ha. Dla porównania, Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy PN w Polsce, zajmuje obszar 2145,62 ha.

Park obejmuje pierwotny las bukowy, północną część miasta Sassnitz, kredowe wybrzeże klifowe, pas wybrzeża Bałtyku o szerokości 500 metrów, łąki, bagna i dawne wyrobiska kredowe. Nie brakuje tam szlaków pieszych i rowerowych, a w tamtejszym centrum edukacyjnym można poznać geologiczną historię tego niezwykłego miejsca. Sporą atrakcją parku jest skała Königsstuhl, czyli „Tron Królewski”. Ma wysokość 118 m n.p.m., a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się fantastyczna panorama.

Sassnitz

Miasteczko Sassnitz jest czymś w rodzaju bramy do parku. Warto jednak nie traktować tego miejsca wyłącznie jako punktu wypadowego do dalszej wyprawy, bo także tam można znaleźć niemało atrakcji.

Jedną z nich jest Erlebniswelt U-Boot – łódź podwodna produkcji brytyjskiej z lat 60. XX wieku. Jednostka została przekształcona w muzeum. Warto też udać się do tamtejszej latarni morskiej i wyruszyć szlakiem turystycznym do wioski rybackiej Lohme.

Arkona

Skoro o latarniach morskich mowa, całkiem urokliwy obiekt znajduje się na najdalej wysuniętym na północ przylądku. Jest tam także dawny bunkier, który dziś pełni funkcję muzeum, ale nie to jest największą atrakcją tego miejsca.

W odległych czasach mieścił się tam gród Ranów. Osada została zniszczona podczas duńskiego najazdu. Z rozkazu króla spłonęła wówczas świątynia Świętowita, ostatnie pogańskie sanktuarium w zachodniej Europie. Do dziś po grodzie zachowały się jedynie potężne wały.

Hiddensee

Kolejna propozycja najbardziej przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie przede wszystkim idylliczną atmosferę. Hiddensee to niewielka wysepka przy zachodnim wybrzeżu Rugii. Nie można poruszać się tam samochodem. Dozwolony jest wyłącznie ruch pieszy i rowerowy.

Goci w Polsce. Kim było jedno z największych plemion germańskich?

 

Goci byli ludem germańskim, którzy opuścili rodzinną Skandynawię i na kilku statkach przemierzyli Morze Bałtyckie. Dotarli do regionu Dolnej Wisły, na tereny dzisiejszych Borów Tucholskich,...

Goci w Polsce
Goci w Polsce. Kim było jedno z największych plemion germańskich? fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images

Nastrój tego miejsca tworzy charakterystyczna zabudowa, składająca się z chat pokrytych sitowiem. Wybrzeże jest porośnięte krzewami rokitnika, z którego miejscowi wytwarzają przetwory i nalewki.

Pałac myśliwski Granitz

Będąc na wyspie, nie można nie udać się do pałacu myśliwskiego, wybudowanego w latach 1837–1851 z polecenia księcia Wilhelma Malte I. Można tam podziwiać reprezentacyjne salony i sale oraz bogatą kolekcję trofeów. Największą atrakcją pałacyku jest 38-metrowa wieża, na szczyt której prowadzą 154 stopnie krętych schodów. Na wieży znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę największej wyspy Niemiec.

Prora

Na koniec zostawiliśmy nieco kontrowersyjną atrakcję. Prora to popularne kąpielisko z pięknymi plażami, na którym historia zostawiła wielką skazę. Mowa o długim na cztery kilometry nazistowskim ośrodku wypoczynkowym. Obiekt miał przyjmować najwyższych przedstawicieli aparatu władzy, ale po wybuchu wojny nie został ukończony. Dziś mieszczą się tam prywatne mieszkania i schronisko młodzieżowe.

Reklama

Dawny niedoszły ośrodek to skaza na architekturze wyspy. Działania wojenne oszczędziły ten obszar, dzięki czemu do dziś można tam podziwiać piękną XIX-wieczną architekturę kurortową, do której nijak pasuje wspomniany obiekt.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama