W tym artykule:

  1. Jakie jest największe miasto Moraw?
  2. Historia największego miasta Moraw
  3. Zabytki Brna
Reklama

Morawy cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Nic dziwnego, bo ta historyczna kraina dosłownie urzeka swoim pięknem. Rozległe winnice, sady migdałowe, fantazyjne formacje skalne i wspaniałe jaskinie krasowe – obok morawskich krajobrazów i tamtejszej przyrody po prostu nie da się przejść obojętnie. Warto jednak pamiętać, że na uwagę zasługuje nie tylko tamtejsza natura. Morawy to także historyczne miasta i miasteczka ze wspaniałymi zabytkami, z których wiele doczekało się wpisu na listę UNESCO.

Jakie jest największe miasto Moraw?

Największe miasto Moraw i jednocześnie stolica kraju południowomorawskiego to Brno. Znajduje się w południowowschodniej części Czech, u zbiegu Svratki i Svitavy, jej lewego dopływu. Miasto zajmuje powierzchnię 230 kilometrów kwadratowych. W 2023 roku mieszkało tam 396 101 osób.

W Brnie mieszczą się siedziby najważniejszych instytucji czeskiego wymiaru sprawiedliwości: Sądu Najwyższego, sądu konstytucyjnego i ombudsmana Republiki Czeskiej. Należy jednak wspomnieć, że Brno jest nie tylko ważnym ośrodkiem administracyjnym, ale także kulturalnym i naukowym. W mieście odbywają się międzynarodowe festiwale muzyczne. Są tam teatry i filharmonia.

Historia największego miasta Moraw

Brno wyrosło na grodzie wzniesionym w XI stuleciu. Jednak początki osadnictwa na tym terenie sięgają epoki brązu i żelaza.

Co zobaczyć w Czechach? Rozmawiamy z Ivaną Bílkovą

Czy Czechy i Republika Czeska to to samo? Gdzie nasi południowi sąsiedzi spędzają wakacje? Jak Czesi oszukują przeznaczenie? O zwyczajach swoich rodaków opowiada Ivana Bílková, dyrektorka C...
Czechy podcast
Co zobaczyć w Czechach? Rozmawiamy z Ivaną Bílkovą. Fot. Andrei Birukou/Burda Media Polska

Brno w średniowieczu

Pierwsza słowiańska warownia, mająca charakter ośrodka administracyjnego, powstała na dzisiejszym obszarze miasta najprawdopodobniej między V a VII stuleciem. Między 1021 a 1034 rokiem książę Brzetysław I nakazał wybudować gród na wzgórzu Petrov. W tamtym czasie powstał kościół pw. św. Mikołaja.

Pierwsza wzmianka na temat grodu, zamieszczona w kronice Kosmasa, jest datowana na 1091 rok. Osada uzyskała prawa miejskie 152 lata później, z nadania króla Wacława I. Miasto uzyskało wtedy także przywilej miasta królewskiego. W czasie panowania Przemysła Ottokara II powstał zamek, który w późniejszych latach przekształcono w twierdzę Špilberk, będącą kluczowym elementem systemu obronnego Brna.

W 1349 roku miasto stało się siedzibą margrabiów morawskich. 25 lat później Brno otrzymało sołectwo. W latach 1428 i 1430 skutecznie oparło się oblężeniu husyckiemu.

Brno w czasach nowożytnych

W 1641 roku Ołomuniec utracił na rzecz Brna status stolicy Moraw. W czasie wojny trzydziestoletniej potężnie umocnione miasto skutecznie odpierało szwedzkie ataki. Rozbudowa umocnień trwała w kolejnych latach. W 1742 roku Brno oblegli Prusowie, ale nie zdołali go zdobyć.

Brno w epoce XIX wieku

Po raz pierwszy skapitulowało dopiero w 1805 roku, pod naporem wojsk napoleońskich. Po zwycięstwie w bitwie pod Austerlitz cesarz nakazał częściowo zniszczyć miejskie fortyfikacje. Resztę miejskich umocnień rozebrano w XIX stuleciu. Do dziś zachowała się tylko jedna z siedmiu niegdyś istniejących miejskich bram.

W XVIII wieku, gdy w Brnie zaczął rozwijać się przemysł tkacki, miasto zyskało na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy. To zapoczątkowało gwałtowny rozwój tego obszaru. W 1839 roku Brno połączono z Wiedniem linią kolejową. Siedem lat później na ulicach zainstalowano oświetlenie gazowe. W 1847 roku uruchomiono połączenie telegraficzne z Wiedniem. W 1869 roku zaczęto stosować tramwaje konne.

Brno we współczesności

Za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta należy uznać otwarcie zakładów zbrojeniowych Zbrojovka Brno w 1918 roku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Czechosłowacja stała się światowym potentatem w produkcji broni.

W 1939 roku miasto zostało włączone do Protektoratu Czech i Moraw. W ramach operacji przeprowadzonych przez amerykańską 15. Flotę Powietrzną miasto dwukrotnie zostało zbombardowane – 25 sierpnia i 20 listopada 1944 roku. Zniszczenia nie były zbyt rozległe i ominęły wszystkie najważniejsze zabytki.

26 kwietnia 1945 roku do Brna wkroczyła Armia Czerwona. Deportowano wówczas ok. 25 tys. mieszkających tam Niemców, a ich majątki skonfiskowano.

Zabytki Brna

Długa i bogata historia miasta jest zapisana w tamtejszych zabytkach. Brno jest jednym z tych miejsc, które powinien odwiedzić każdy miłośnik dawnej architektury (tym bardziej że od granicy w Cieszynie wystarczy pokonać ok. 200 km, by dotrzeć do największego miasta Moraw). Jest ich tak dużo, że trudno wymienić wszystkie. Poniżej wskazujemy najważniejsze:

Reklama
  • stary ratusz (najstarszy świecki budynek w Brnie, zawierający elementy średniowiecznego budownictwa),
  • katedra św. Piotra i Pawła (przebudowana na styl gotycki świątynia, wzniesiona na szczycie wzgórza Petrov),
  • Špilberk (zamek, który później przekształcono w twierdzę i uczyniono z niej kluczowy element systemu obronnego miasta),
  • brneńskie pałace mieszczańskie (z najsłynniejszymi Dům pánů z Lipé, Kleinův palác i Dům u Čtyř mamlasů).

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama