Największe miasto Szwajcarii nie ma nic wspólnego z nudą
Największe miasto Szwajcarii, Zurych, zazwyczaj nie jest pierwszym wyborem jako destynacja turystyczna czy miejsce na city break. Niesłusznie, bo ta wielokulturowa metropolia ma sporo do zaoferowania i nie chodzi tu wyłącznie o dobry dojazd do alpejskich kurortów. Gdzie znajduje się największe miasto w Szwajcarii? Jakie atrakcje oferuje? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

W tym artykule:
- Gdzie znajduje się największe miasto Szwajcarii?
- Powierzchnia i demografia największego miasta w Szwajcarii
- Historia największego miasta Szwajcarii
- Atrakcje największego miasta w Szwajcarii
- Ciekawostki o największym mieście Szwajcarii
Szwajcaria wielu osobom wciąż kojarzy się z konserwatywnym państwem w którym najlepiej czują się bankierzy i majętni biznesmeni. Mówiąc krótko – dla wielu jest to po prostu oaza nudy, którą otacza atmosfera blichtru i bogactwa. Czas jednak zrewidować ten pogląd. Zurych, największe miasto Szwajcarii, z nudą nie ma nic wspólnego.
Gdzie znajduje się największe miasto Szwajcarii?
Zurych, stolica kantonu Zurychu i okręgu Zurych, jest zlokalizowany w północno-wschodniej części Szwajcarii, w pasmie górskim Albis. Miasto wzniesiono nad Jeziorem Zuryskim i dwiema rzekami: Limmat i wpadającą do niej Sihl.
Powierzchnia i demografia największego miasta w Szwajcarii
Powierzchnia największego miasta w Szwajcarii wynosi 87,93 km kw. To niewiele jak na europejskie standardy. Żeby to lepiej zobrazować, wystarczy powiedzieć, że warszawa jest prawie sześć razy większa, a Londyn przerasta Zurych niemal osiemnastokrotnie.
Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie ludności. W Zurychu mieszka ponad 400 tys. osób (z czego ok. 30 proc. to cudzoziemcy), a w całym kantonie – ok. 1,5 miliona. Tymczasem podczas populacja Warszawy wynosi ponad 1,8 miliona osób, a Londynu – prawie 9 milionów osób.
Portugalia: 10 powodów, by zakochać się w tym wyjątkowym kraju
Dlaczego Lizbona to najpiękniejsza kobieta świata? Czy porto rzeczywiście najlepiej smakuje w Porto? Jak wysokie są fale w Nazare i czy kanioning jest bezpieczny na Maderze? O tym, dlaczego Por...
Historia największego miasta Szwajcarii
Zurych uzyskał prawa miejskie dopiero w średniowieczu, ale historia osadnictwa na ziemiach, na których dziś rozciąga się największe miasto Szwajcarii, rozpoczęła się znacznie wcześniej.
Neolit i starożytność
Najwcześniejsi znani mieszkańcy tych terenów osiedlili się nad brzegiem jeziora, gdzie wybudowali osady na palach.
Ponad 2 tys. lat temu, na szczycie wzgórza wznoszącego się nad rzeką Limmat, powstał Turicum – rzymski posterunek celny. Dziś na tym miejscu znajduje się starówka Lindenhof, będąca geograficznym środkiem miasta.
Średniowiecze
Wraz z nastaniem średniowiecza Zurych zaczął obrastać w siłę. Stał się ważnym centrum wyrobu jedwabnych, lnianych i wełnianych tkanin, dzięki czemu uzyskał prawa miejskie.
W 1351 roku wpływowi kupcy z Zurychu zgodzili się podzielić władzą z gildiami rzemieślniczymi. Miasto wstąpiło do tzw. Starej Konfederacji.
Renesans
W XVI wieku miasto było już rozwinięte gospodarczo i silne politycznie. Rozpoczął się wówczas okres rozwoju intelektualnego, do czego przyczyniła tzw. afera kiełbaskowa. W czasie wielkiego postu, w domu Christopha Froschauera (miejskiego drukarza), odbyła się kolacja, podczas której na stół podano mięsne potrawy, łamiąc w ten sposób postny zakaz. Wywołało to wielki skandal w mieście.
23 marca 1522 roku w obronie łamiących post wystąpił Huldrych Zwingli, kaznodzieja kościoła Grossmünster. Wygłosił kazanie, w którym skrytykował kulturowe i obrzędowe prawa Starego Testamentu. To wydarzenie zapoczątkowało reformację w Zurychu.
Epoka XIX wieku
W ciągu kolejnych wieków miasto rozwijało się oświatowo i gospodarczo. W 1877 roku założono zuryską giełdę, a miasto stało się finansową i gospodarczą stolicą kraju. Ten status dzierży do dziś.
Atrakcje największego miasta w Szwajcarii
Gdy mowa o Zurychu, wielu osobom na myśl przychodzi nudne miasto, w którym mieszkają nudni ludzie. To wyjątkowo niesprawiedliwy stereotyp. Wbrew obiegowej opinii, Zurych potrafi się bawić. I to jak!
Kluby
Po zachodzie słońca zuryszanie i zuryszanki zrzucają z siebie szyte na miarę garnitury i garsonki, zakładają luźniejsze ciuchy i ruszają na miasto. W Zurychu jest najwięcej klubów w całej Szwajcarii. Nie ma tam złej pory na zabawę. Największe miasto Szwajcarii tętni życiem nocnym od zmierzchu do świtu.
Festiwale i imprezy na świeżym powietrzu
Latem imprezowe życie Zurychu koncentruje się nie tylko w klubach. W lipcu (raz na trzy lata) odbywa się tam Züri Fäscht, czyli największy festiwal w Szwajcarii. Podczas trwania imprezy miliony uczestników dosłownie przejmują ulice prowadzące wzdłuż rzeki Limmat.
W połowie sierpnia w mieście odbywa się największy na świecie festiwal muzyki elektronicznej. Ze scen ustawionych wokół Jeziora Zuryskiego imprezę prowadzą najsławniejsi DJ-e.
Pod koniec sierpnia miasto znów ożywa. Rozpoczyna się wówczas Zurich Openair Music Festival, czyli najpopularniejsza impreza plenerowa w Zurychu.
Placówki i instytucje kultury
Największe miasto w Szwajcarii ma też niezwykle ciekawą ofertę dla osób, które od głośnej muzyki wolą spokojniejszą rozrywkę. W Zurychu działa około 50 muzeów i ponad 100 galerii sztuki. Wymieniając najciekawsze placówki, warto wskazać na:
- Muzeum Sztuki w Zurychu – na zbiory placówki składają się dzieła od średniowiecza do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem szwajcarskiej sztuki narodowej;
- Muzeum Narodowe w Zurychu – przechowuje największe w Szwajcarii zbiory dotyczące historii kraju, od rzemiosła artystycznego, aż po przedmioty codziennego użytku;
- Muzeum Wzornictwa w Zurychu – to najważniejsze szwajcarskie muzeum designu i komunikacji wizualnej, w którym wystawiane są między innymi eksponaty z dziedziny wzornictwa przemysłowego, grafiki, plakaty i wiele innych;
- Mai 36 Galerie – to międzynarodowa galeria sztuki współczesnej.
Zabytki architektoniczne
W uporządkowanej, zadbanej i niemal perfekcyjnej architekturze Zurychu nie brakuje też obiektów zabytkowych. Wystarczy wskazać choćby na pamiętające czasy średniowieczne siedziby gildii na zuryskiej starówce.
Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest ratusz, wybudowany w latach 1694-1698. Późnorenesansowy budynek został wzniesiony na rzece Limmat. Prowadzi do niego most Rathausbrücke (nazywany również Gemüsebrücke). Obiekt ten ma kształt kwadratu i jest na tyle obszerny, że w przeszłości odbywał się tam targ warzywny.
Zabytki sakralne
W największym mieście Szwajcarii nie brakuje też atrakcji dla miłośników architektury sakralnej. Największym i najstarszym kościołem w mieście jest katedra protestancka Grossmünster z charakterystyczną dwuwieżową fasadą. To właśnie tam Huldrych Zwingli wygłosił kazanie, które zapoczątkowało reformację w Zurychu.
Innym ważnym obiektem jest kościół Fraumünster. Wzniesiono go w XIII wieku, na miejscu klasztoru założonego w 853 roku.
Ciekawie prezentuje się także kościół św. Piotra. Dzisiejszy budynek jest efektem przeprowadzonej w XVIII wieku rozbudowy romańskiej świątyni z X wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest zegar z tarczą o średnicy niemal 9 m.
Lindenhof
Lindenhof, najstarsza część Zurychu, gdzie w czasach rzymskich mieścił się posterunek celny, to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych części Starego Miasta. Wąskie brukowane uliczki i stara zabudowa tworzą niesamowity klimat tego miejsca. Z punktu widokowego na wzgórzu rozpościera się wspaniała panorama rzeki Limmat i całego Starego Miasta.
Bahnhofstrasse
Ulica Dworcowa to bez wątpienia jedno z najdroższych miejsc na świecie. Parter tamtejszych kamienic zajmują luksusowe butiki, oferujące kreacje, biżuterię i zegarki najbardziej znanych projektantów.
„Tyle słońca w całym mieście”. Odwiedziłem perłę południowej Polski
Opole to nie tylko stolica polskiej piosenki. Jedno z najstarszych miast w Polsce ma do zaoferowania znacznie więcej niż późnowiosenny festiwal. Do Opola pojechałem w poszukiwaniu bogatej pias...
Ciekawostki o największym mieście Szwajcarii
Na koniec zostawiliśmy kilka ciekawostek na temat Zurychu.
- Zurych od zawsze sprzyjał rozwojowi liberalnej myśli. To właśnie tam żył i pracował Albert Einstein i wielu. Największe miasto Szwajcarii przyciągnęło też wielu światowej sławy artystów, jak choćby Richarda Wagnera, Johanna Wolfganga Goethego, Jamesa Joyce'a i Thomasa Manna.
- W 1917 roku z Zurychu odjechał słynny „zapieczętowany pociąg”, którym Lenin i jego towarzysze dotarli przez Niemcy do Petersburga.
- W czasie I wojny światowej, w Zurychu narodził się dadaizm – ruch artystyczno-literacki, który promował zerwanie z tradycją i faworyzował dowolność wyrazu artystycznego i swobodę twórczą wykraczającą poza przyjęte kanony.
- Uniwersytet w Zurychu wykształcił dwudziestu jeden laureatów Nagrody Nobla, a Politechnika Federalna w Zurychu – siedmiu.
- Zegar zdobiący wieżę kościoła św. Piotra jest największym zegarem kościelnym w Europie.
- Wskaźnik bezrobocia w Zurychu wynosi zaledwie 3 proc.
- Zurych jest uznawany za miasto o najwyższym standardzie życia na świecie. Nic dziwnego, skoro średnia płaca sięga tam niemal 7 tys. franków szwajcarskich. W przeliczeniu na polską walutę daje to ponad 30 tys. zł.
Nasz ekspert
Artur Białek
Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Zacienione kratery na biegunach Księżyca mogą być siedliskiem mikrobów. Jak tam przetrwały?
Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady zbadał prawdopodobieństwo przetrwania i rozwoju drobnoustrojów w obszarach Księżyca zwanych PSR, czyli takich, które nigdy nie są oświetlane bezpośrednio przez Słońce. Tylko skąd na Księżycu miałyby się wziąć mikroby? Zdaniem badaczy, sami je tam dostarczyliśmy.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa