Największy kościół świata jest kopią Bazyliki św. Piotra. Nie znajduje się jednak w Europie
Największy kościół świata, choć łudząco przypomina Bazylikę świętego Piotra w Watykanie, wcale nie znajduje się na Starym Kontynencie. W poszukiwaniu rekordowej świątyni należy udać się do zachodniej Afryki.
W tym artykule:
- Gdzie znajduje się największy kościół świata?
- Największy, ale czy najwyższy?
- Największy kościół w Polsce
- Najmniejszy kościół na świecie
Większość osób zapytanych o największy kościół świata bez wahania wskazuje na Bazylikę św. Piotra. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Mimo że watykańska świątynia imponuje zarówno swoimi rozmiarami, jak i zewnętrzną formą, to nie dzierży palmy pierwszeństwa pod względem wielkości. Ustępuje bowiem – ku zaskoczeniu wielu – swojej afrykańskiej kopii.
Gdzie znajduje się największy kościół świata?
Na obrzeżach Jamusukro, konstytucyjnej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, wznosi się monumentalna Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju i to ona piastuje miano największego kościoła świata. Budowę iworyjskiej świątyni zainicjował w 1985 r. ówczesny prezydent kraju, Félix Houphouët-Boigny, który także zadecydował o jej lokalizacji. Tempo prac budowlanych pod kierownictwem architektów Pierre’a Fakhoury i Patricka d’Hauthuille’a było imponujące.
Już w 1990 r. bazylika trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy chrześcijański budynek sakralny na świecie, a rok później została pobłogosławiona przez Jana Pawła II. Ojciec Święty wybrał to miejsce także na oficjalne obchody III Światowego Dnia Chorych w 1995 r. oraz na II Międzynarodowe Spotkanie Kapłanów, zorganizowane w lipcu 1997 r.
Śmiało można przyznać, że afrykański odpowiednik Bazyliki św. Piotra to kolos w świecie architektury sakralnej. Budynek ma 158 m wysokości, a jego całkowita powierzchnia wynosi 30 tys. m kw. (o 7 tys. m kw. więcej niż watykański pierwowzór). Dzięki tak ogromnej przestrzeni świątynia jest w stanie pomieścić wewnątrz aż 18 tysięcy wiernych. Na rozległym dziedzińcu przed bazyliką miejsce znajdzie kolejne 30 tys., a otaczający teren pozwala na zgromadzenie nawet 150 tys. osób jednocześnie.
Rzeczywistość okazuje się zgoła inna. Frekwencja podczas nabożeństw jest wyjątkowo niska. Wynika to z faktu, że religią dominującą wśród Iworyjczyków jest islam, a katolicy stanowią stanowią mniej niż 20% ogółu ludności. Ponadto koszty budowy, wynoszące około 300 milionów dolarów, wzbudziły kontrowersje i protesty, szczególnie w kontekście trudnej sytuacji gospodarczej kraju. Wnętrza bazyliki olśniewają marmurowymi wykończeniami, kopułę pokryto warstwą złota, natomiast okna wypełnione bogato zdobionymi witrażami. Co więcej, zarówno w świątyni, jak i w jej otoczeniu, wznosi się ponad 300 imponujących kolumn.
W ramach ciekawostki dodajmy, że od 1991 r. bazyliką opiekują się polscy pallotyni ze Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego.
Największy, ale czy najwyższy?
Największy nie zawsze oznacza najwyższy. Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro, choć pod względem powierzchni nie ma sobie równych, wysokością ustępuje katedrze w Ulm w południowych Niemczech. Ulmer Münster – niegdyś katolicki, obecnie protestancki kościół – mierzy 161,53 m i od ponad 130 lat dzierży tytuł najwyższej świątyni globu. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XIV wieku i trwała, z przerwami, prawie pięć stuleci. Zakończyła się w 1890 roku, gdy do użytku oddano długo wyczekiwaną, wykonaną w stylu gotyckim kościelną wieżę, będącą po dziś dzień najwyższą tego typu konstrukcją na świecie.
Zanim katedra w Ulm zyskała miano najwyższego kościoła świata, poprzedni rekord również należał do niemieckiej świątyni. Mowa o wpisanej na listę UNESCO katedrze w Kolonii, której dwie strzeliste wieże osiągają wysokość 157 metrów. I choć obie imponują swoją monumentalnością i architektonicznym rozmachem, wkrótce zostaną zdetronizowane przez bazylikę Sagrada Família w Barcelonie. Ta wciąż powstająca, zaprojektowana przez Antoniego Gaudíego świątynia ma osiągnąć rekordową wysokość 172,5 metra. Planowany termin ukończenia prac to rok 2026.
Największy kościół w Polsce
Wśród największych kościołów świata dominują przede wszystkim świątynie z Niemiec, Francji czy Włoch, które od wieków zachwycają i przyciągają pielgrzymów z różnych części globu. Na liście najbardziej okazałych budowli sakralnych znajdziemy także polski akcent – Bazylikę Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
Ulokowana nieopodal Konina bazylika jest aktualnie największym kościołem w kraju. Upamiętnia ona objawienia maryjne z połowy XIX wieku, których świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka. Budowa tej imponującej świątyni rozpoczęła się w 2004 roku i zakończyła dekadę później, stając się jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Rocznie Licheń odwiedza ok. półtora miliona pielgrzymów i turystów.
Krzyż na wieży licheńskiej świątyni wznosi się na imponującą wysokość 141 metrów, co czyni ją jedną z najwyższych budowli sakralnych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Na tym polu – oprócz wspomnianych już niemieckich katedr w Ulm i Kolonii – ustępuje jedynie:
- Katedrze Najświętszej Marii Panny w Rouen (151 m; w latach 1876–1880 najwyższy budynek na świecie),
- Kościołowi św. Mikołaja w Hamburgu (147,88 m; w latach 1874–1876 najwyższy budynek na świecie),
- Katedrze Najświętszej Marii Panny w Strasburgu (142 m; najwyższy XV-wieczny budynek na świecie).
Najmniejszy kościół na świecie
Dla porównania, Kościół pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w miejscowości Benalmádena koło Malagi, uznawany za najmniejszy na świecie, zajmuje niecałe 2 m kw. powierzchni. Niewielka świątynia, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, mieści się w zamku Colomares. Budowla powstała na przełomie lat 80. i 90. minionego wieku z inicjatywy hiszpańskiego lekarza Estebana Martina i miała upamiętnić 500-lecie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.
Źródła: stacja7.pl; National Geographic Polska