Największy półwysep Afryki od zawsze był na celowniku światowych mocarstw. Gdzie właściwie się znajduje?
Jaki jest największy półwysep Afryki? To pytanie, które z pewnością nieraz padło na lekcji geografii, a także w popularnych teleturniejach. Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

W tym artykule:
- Jaki jest największy półwysep Afryki?
- Półwysep Somalijski i Róg Afryki
- Kryzys w Rogu Afryki
- Ile państw jest w Afryce?
Jaki jest największy półwysep Afryki?
Afryka ma nie tylko najwięcej państw ze wszystkich kontynentów, ale także jeden z największych na świecie półwyspów, czyli terenu wysuniętego w stronę morza lub jeziora. Mowa o Półwyspie Somalijskim, zwanym także Rogiem Afryki. Największy półwysep Afryki znajduje się na wschodnim wybrzeżu Czarnego Lądu, między Zatoką Adeńską a Oceanem Indyjskim.
Pokryty jest sawanną, suchymi lasami i roślinnością charakterystyczną dla terenów pustynnych. Na Półwyspie Somalijskim zlokalizowany jest najbardziej wysunięty na wschód punkt kontynentalny Afryki – Przylądek Hafun.

Półwysep Somalijski zajmuje powierzchnie 750 tysięcy km kw., co w skali światowej daje szóste miejsce. Pod tym względem ustępuje jedynie Półwyspowi Arabskiemu, Półwyspowi Indochińskiemu, Półwyspowi Indyjskiemu, Półwyspowi Labrador i Półwyspowi Skandynawskiemu. Wyprzedza natomiast Półwysep Iberyjski, Półwysep Bałkański czy Półwysep Tajmyr.
10 największych półwyspów na świecie:
- Półwysep Arabski – 2,78 mln km kw.
- Półwysep Indochiński – 2,3 mln km kw.
- Półwysep Indyjski – 2,1 mln km kw.
- Półwysep Labrador – 1,4 mln km kw.
- Półwysep Skandynawski – 800 tys. km
- Półwysep Somalijski – 750 tys. km
- Półwysep Iberyjski – 580 tys. km
- Półwysep Azji Mniejszej – 500 tys. km
- Półwysep Bałkański – 470 tys. km
- Półwysep Tajmyr – 400 tys. km
Wielka Piątka Afryki – jakie zwierzęta należą do Big Five i gdzie można je spotkać?
Wielka Piątka Afryki, w skład której wchodzą: lew, lampart, słoń, bawół i nosorożec, to niekwestionowany symbol Czarnego Lądu. Aby afrykańskie safari uznać za w pełni udane, powinno si...
Półwysep Somalijski i Róg Afryki
Przyjęło się, że Półwysep Somalijski niemal w całości obejmuje tereny Somalii i wschodniej Etiopii. Ale czy aby na pewno? Jeśli pod uwagę weźmiemy cały Róg Afryki, liczba państw wchodzących w skład półwyspu zwiększy się do czterech o łącznej powierzchni ok. 2 mln km kw. Oprócz Somalii i Etiopii, są to także Erytrea i Dżibuti. Niektóre źródła wspominają również o Kenii, Sudanie, Sudanie Południowym i Ugandzie.
Łączący wiele międzykontynentalnych szlaków, a przede wszystkim Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim Róg Afryki, ze względu na położenie geograficzne, od zawsze był łakomym kąskiem dla światowych mocarstw. O wpływy w tej części globu po dziś dzień rywalizują nie tylko okoliczne kraje.
W 2018 roku media informowały o planach Władimira Putina na rozszerzenie wpływów rosyjskich poza granicę Europy i Azji. Moskwa zakładała wieloletnią współpracę ze swoimi odległymi sojusznikami, której głównym celem miało być utworzenie centrum logistycznego w porcie w Erytrei.
Rwanda dziś. Jak ludobójstwo zmieniło los kobiet
Ludobójstwo w Rwandzie z 1994 rozpoczęło się, kiedy ekstremiści Hutu oskarżyli Tutsi o zestrzelenie samolotu z prezydentem. Napięcia związane z tragedią zmieniły się w rzeź, podczas kt..
Kryzys w Rogu Afryki
W ostatnim czasie Róg Afryki musi się mierzyć z jedną z największych katastrof humanitarnych w historii. Z powodu ogromnej suszy, jaka nawiedziła tę część kontynentu, wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu miejsca do życia. Skutki kataklizmu, czyli brak żywności i wody pitnej, odczuwa coraz więcej osób. Jak czytamy na oficjalnej stronie UNICEF, gdzie można wspierać potrzebujących, zagrożone jest zdrowie 10 mln dzieci.
Przypomnijmy, że z niedawno opublikowanego raportu organizacji Oxfam wynika, że 48 milionów osób na świecie cierpi z powodu głodu, a 18 milionów jest na skraju śmierci głodowej. Najgorsza sytuacja panuje w Afganistanie, Burkina Faso, Dżibuti, Gwatemali, Hiti, Kenii, na Madagaskarze, Nigrze, Somalii i Zimbabwe.
Afryka: 10 porywających książek, dzięki którym zanurzysz się w afrykańskiej kulturze i klimacie
Książki o Afryce cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczą uginające się pod ciężarem olbrzymiej ilości tytułów półki w księgarniach. Oto 10 z nich, które przynos...
Ile państw jest w Afryce?
Na Ziemi, jeśli uwzględnimy podział na Europę i Azję, jest siedem kontynentów. Pod względem zajmowanego obszaru największy z nich to Azja, a najmniejszy – Australia. Drugim co do wielkości kontynentem jest Afryka. Stanowi przeszło 20% ogólnej powierzchni lądowej całego świata i wynosi 30,4 mln km kw., czyli o 6 mln km kw. więcej niż trzecia w zestawieniu Ameryka Północna. Czarny Ląd zamieszkuje ponad miliard osób.
Na mapie Afryki znajdziemy 54 państwa. Większość z nich uzyskała niepodległość w latach 60. ubiegłego wieku. Jednak ze względu na kolonialną przeszłość w wielu krajach wciąż toczą się konflikty i wojny domowe pomiędzy różnymi plemionami. Największym państwem w Afryce jest Algeria o łącznej powierzchni 2,4 mln km kw. Stawkę zamykają położone na Oceanie Indyjskim Seszele (455 km kw.).
Lista państw Afryki:
- Algieria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Czad
- Demokratyczna Republika Konga
- Dżibuti
- Egipt
- Erytrea
- Eswatini
- Etiopia
- Gabon
- Gambia
- Ghana
- Gwinea
- Gwinea
- Gwinea Równikowa
- Kamerun
- Kenia
- Komory
- Kongo
- Lesotho
- Liberia
- Libia
- Madagaskar
- Malawi
- Mali
- Maroko
- Mauretania
- Mauritius
- Mozambik
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Republika Południowej Afryki Pretoria
- Republika Środkowoafrykańska Bangi
- Republika Zielonego Przylądka Praia
- Rwanda
- Senegal
- Seszele
- Sierra Leone
- Somalia
- Sudan
- Sudan Południowy
- Tanzania
- Togo
- Tunezja
- Uganda
- Wybrzeże Kości Słoniowej
- Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
- Zambia
- Zimbabwe
Dodajmy, że na terenie Afryki znajdują się także dwa państwa nieuznawane na arenie międzynarodowej. Są to: Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna i Republika Somalilandu. Ponadto do kontynentu zalicza się również terytoria wchodzące w skład Hiszpanii, Portugalii, Jemenu, Wielkiej Brytanii i Francji.
Nasz ekspert
Igor Szulim
Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
To podobno najzabawniejszy żart świata. Od ponad 20 lat nie ma sobie równych
Najzabawniejszy żart świata został wybrany w międzynarodowym badaniu, w którym oceniono ponad 40 tysięcy dowcipów. Mimo że ma już ponad 20 lat, wciąż wywołuje salwy śmiechu.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa
Mikrowyprawy – idealny przepis na szybki odpoczynek od codzienności
Współpraca reklamowa