Reklama

Największy wodospad na świecie to Salto Angel, zwany także Kerepakupai Merú. Jego całkowita wysokość sięga 979 metrów. Znajduje się w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, a jego imponujący, niemal pionowy spadek rozpoczyna się na szczycie płaskowyżu Auyantepui, który w języku lokalnego plemienia Pemon oznacza „Diabelska Góra”. To unikatowe połączenie górskich terenów i potężnej, opadającej kaskady przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza w porze deszczowej, gdy wodospad rozlewa się szerzej, rozbijając wody w spektakularne strumienie.

Reklama

Choć Salto Angel jest powszechnie uznawany za największy wodospad na świecie, istnieją pewne wątpliwości i dyskusje związane z klasyfikacją wodospadów. Pojęcie „największy” może odnosić się do różnych parametrów, takich jak wysokość, szerokość, objętość przepływu wody czy całkowity spadek. Salto Angel mierzy 979 metrów, co sprawia, że jest najwyższym wodospadem na świecie. Jednak nie jest on największy pod względem szerokości czy objętości przepływającej wody. Przykładowo, wodospad Niagara jest znacznie szerszy i ma większy przepływ.

Wysokość wodospadu mierzona jest od punktu, w którym woda zaczyna opadać, jednak sezonowe zmiany wpływają na jego intensywność i szerokość. Salto Angel jest w pełni widoczny tylko podczas pory deszczowej, kiedy przepływ wody jest duży. W porze suchej przepływ jest minimalny, a niektóre partie wodospadu mogą nawet zanikać, co podważa jego „stałość” jako wodospadu.

Kto odkrył największy wodospad na świecie?

Mimo że wodospad był znany miejscowym plemionom od setek lat, jego pierwsze udokumentowane odkrycie przypisuje się wenezuelskiemu badaczowi Ernesto Sanchezowi La Cruz, który miał dotrzeć do wodospadu w 1910 roku. Jednak wodospad stał się międzynarodowo rozpoznawalny dopiero w latach 30. XX wieku za sprawą amerykańskiego pilota i poszukiwacza złota, Jamesa „Jimmie” Angela.

Jimmie Angel natknął się na wodospad w latach 30. ubiegłego wieku podczas przelotu nad regionem Gran Sabana, w poszukiwaniu złota. Zaintrygowany potężnym spadkiem wody z tzw. Diabelskiej Góry, Angel wrócił tam w 1937 roku, aby dokonać bliższego rekonesansu. W trakcie tej wyprawy podjął próbę lądowania na płaskowyżu góry, jednak jego samolot ugrzązł w błotnistym terenie. Angel, jego żona oraz towarzyszący im podróżnik musieli przez 11 dni przedzierać się przez dżunglę, aby dotrzeć z powrotem do cywilizacji. Wrak samolotu pozostał na górze przez ponad trzy dekady i stał się symbolem ich odwagi, zanim w końcu został przetransportowany do Muzeum Lotnictwa w Maraca.

Wodospad został nazwany „Salto Angel” na cześć Jimmiego Angela, choć wśród lokalnych plemion nazywany jest „Kerepakupai Merú”, co oznacza „wodospad najgłębszego miejsca”. W 1960 roku, zgodnie z życzeniem Angela, jego prochy zostały rozsypane nad wodospadem, podkreślając jego znaczenie w historii eksploracji tego regionu.

Największy wodospad na świecie – geografia i klimat

Salto Angel jest niemal dziewiętnaście razy wyższy niż słynny wodospad Niagara. Zawieszone w chmurach płaskowyże tepui, z których spływa wodospad, nadają temu miejscu tajemniczy charakter. Region ten charakteryzuje się klimatem tropikalnym, a do wodospadu najlepiej jest wybrać się w porze deszczowej, trwającej od czerwca do grudnia. Wówczas wody są najobfitsze i łatwiejszy jest transport łodzią do podnóża Auyantepui.

Jak dotrzeć do Salto Angel?

Dostęp do wodospadu jest dość wymagający, ponieważ znajduje się on w gęstej dżungli. Zazwyczaj wycieczki do Salto Angel zaczynają się od miasta Canaima, do którego można dotrzeć samolotem z większych miast Wenezueli, takich jak Caracas. Stamtąd, podczas pory deszczowej, dostępny jest transport łodzią, która prowadzi do wodospadu przez dopływ rzeki Caroni. W porze suchej część tej drogi trzeba przebyć pieszo. Ostatni etap wyprawy to wędrówka przez dżunglę do punktu widokowego Mirador Laime, skąd można podziwiać imponujący widok na wodospad.

Największy wodospad na świecie
Największy wodospad na świecie, fot. Getty Images

Porównanie z innymi wodospadami

Salto Angel często bywa mylony z innymi spektakularnymi wodospadami ze względu na nieco podobne lokalizacje i wygląd. Najbliższym konkurentem pod względem wysokości jest wodospad Tugela w Republice Południowej Afryki, mierzący 948 metrów, czyli tylko 31 metrów mniej. Wodospad Cataratas las Tres Hermanas w Peru, o wysokości 914 metrów, plasuje się na trzecim miejscu w rankingu najwyższych wodospadów świata.

Salto Angel jest nie tylko geograficznym, ale i kulturowym fenomenem. Miejscowi wierzą, że wodospad powstał z serca dziewczyny o imieniu Churun, która, zgodnie z legendą, zmarła z żalu i bólu, co doprowadziło do pęknięcia góry. Innym ciekawym faktem jest to, że były prezydent Wenezueli, Hugo Chavez, próbował zmienić nazwę wodospadu na Kerepakupai Vena, czyli „wodospad najgłębszego miejsca”, nawiązując do pierwotnych nazw nadanych przez miejscowe plemiona, jednak nazwa ta nie przyjęła się oficjalnie.

Salto Angel niezmiennie pozostaje inspiracją dla literatury i kina. Krajobrazy wokół tego wodospadu stanowiły m.in. inspirację do powieści „Zaginiony świat” Arthura Conan Doyla. Zostały także pokazane w filmie animowanym „Odlot”. Obecność w popkulturze dodaje wodospadowi popularności i przyciąga kolejne pokolenia podróżników.

Największe wodospady na świecie

Największe wodospady na świecie można klasyfikować na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, czy bierzemy pod uwagę ich wysokość, szerokość, czy całkowitą objętość przepływającej wody. Oto pięć wodospadów uznawanych za największe na świecie w różnych kategoriach:

1. Salto Angel (Wenezuela)

Wysokość: 979 m (spadek wody: 807 m)

Charakterystyka: Jest to najwyższy wodospad świata, położony na górze Auyantepui w Parku Narodowym Canaima. Woda spada tu niemal pionowo, tworząc spektakularny widok, szczególnie w porze deszczowej, gdy objętość wody jest największa.

2. Wodospad Tugela (Republika Południowej Afryki)

Wysokość: 948 m

Charakterystyka: Drugi najwyższy wodospad na świecie, składający się z pięciu głównych kaskad, znajdujący się w Górach Smoczych. Choć nie jest tak popularny jak Salto Angel, Tugela często porównywany jest ze względu na swoją wysokość i pionowy charakter.

3. Tres Hermanas (Peru)

Wysokość: 914 m

Charakterystyka: Wodospad znajduje się w dżungli amazońskiej, w rezerwacie narodowym Otishi. Jego nazwa, oznaczająca „Trzy Siostry”, nawiązuje do trzech głównych strumieni, które razem tworzą kaskadę.

4. Olo’upena Falls (Hawaje, USA)

Wysokość: 900 m

Charakterystyka: Jest to czwarty najwyższy wodospad na świecie, znajdujący się na wyspie Molokai. Ponieważ Olo'upena płynie sezonowo, jego dostępność i wygląd zależą od warunków pogodowych.

5. Yumbilla (Peru)

Wysokość: 896 m.

Charakterystyka: Yumbilla to jeden z mniej znanych, ale wyjątkowo wysokich wodospadów, położony w peruwiańskiej Amazonii.

Reklama

Źródła: National Geographic Polska.

Reklama
Reklama
Reklama