Najwyższy szczyt Chorwacji. Niepozorna góra, którą warto zdobyć
Najwyższy szczyt Chorwacji – Dinara – nie imponuje wysokością, bo nie przekracza 2000 m n.p.m. Jednak wspinaczka na tę górę wymaga kondycji. A nasz wysiłek będzie nagrodzony wspaniałymi widokami. Dinara jest bowiem częścią masywu ciągnącego się na przestrzni wielu kilometrów
Spis treści:
- Gdzie znajduje się najwyższy szczyt Chorwacji?
- Skąd pochodzi nazwa najwyższego szczytu Chorwacji?
- Jak dostać się na najwyższy szczyt Chorwacji?
- Okolice szczytu Dinari
- Najwyższa góra Chorwacji – informacje praktyczne
Chorwacja nie kojarzy się raczej polskiemu turyście ze wspinaczką górską. Nasi rodacy doceniają przede wszystkim pięknie, piaszczyste plaże i uroki morza. W ubiegłym roku urlop spędziło w Chorwacji około miliona Polaków. Zapewne tylko niewielka grupa dotarła na najwyższy szczyt Chorwacji – Dinarę.
Gdzie znajduje się najwyższy szczyt Chorwacji?
Dinara, która jest najwyższym szczytem Chorwacji, położona jest w Parku Przyrody Dinara, który powstał zaledwie w 2021 roku. Jego powierzchnia to blisko 630 km kw. Oprócz góry Dinara obejmuje też m.in. Troglav i Kamešnicę oraz pola krasowe wzdłuż rzeki Cetina.
Góra o wysokości 1831 m n.p.m. położona jest w obrębie masywu górskiego w głębi Dalmacji, w południowej części kraju, niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Masyw dynarski oddziela dwa światy: śródziemnomorski od kontynentalnego.
Warto pamiętać, że Góry Dynarskie (zwane też Alpami Dynarskimi) rozciągają się na północy od Słowenii przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Kosowo aż po Albanię na południu, mniej więcej wzdłuż Morza Adriatyckiego. Ich długość to około 650 km. Góra Dinara wcale nie jest najwyższym szczytem w tych górach, mimo że to od niego pochodzi ich nazwa.
Skąd pochodzi nazwa najwyższego szczytu Chorwacji?
Nazwa Dinara wzięła się prawdopodobnie od iliryjskiego plemienia Dindari, które wykorzystywało ten masyw górski do wypasu zwierząt. O ludzie tym pisał rzymski historyk Pliniusz Starszy (23–79 n.e.). Wiemy, że przez pewien czas lud ten opierał się podbojowi Imperium Rzymskiego, ale w końcu przegrał tę beznadziejną batalię. W wyniku tego wydarzenia rzymscy obywatele zaczęli osiedlać się na ich terytorium.
Mieszkańcy Kijewa, wsi położonej nieopodal szczytu, określają go jednak w inny sposób: Sinjal.
Jak dostać się na najwyższy szczyt Chorwacji?
Najlepszą bazą wypadową dla turystów wspinających na Dinarę jest miasto Knin. Jest to największa miejscowość u podnóża tej góry z długą historią. W IX wieku miasto było siedzibą chorwackiego księcia, a od XI wieku – chorwackiego króla.
Trasa wiedzie przez wieś Guge, na obrzeżach Knin. Tam kończy się asfalt. Dalej można pojechać już tylko terenowym autem aż do Suvo polje. Stąd jest wspaniały widok na Dinarę. Dalej oznakowany szlak wiedzie przez łąki aż do Brezovac. W Brezovac znajduje się schronisko turystyczne, gdzie można spędzić noc, są też domki na wynajem. Stąd jest około 3 godzin na Dinarę.
Na najwyższy szczyt Chorwacji można również dotrzeć od drugiej strony, ze wsi Glavaš. Wspinaczka zajmuje 4–5 godzin. Mniej więcej w połowie drogi położone jest schronisko turystyczne Martinova košara. Niegdyś była to letnia chata pasterzy.
Dinara jest skalistym szczytem. Porastają go drzewa: sosny karłowate. Wierzchołki góry oznakowane są słupem geodezyjnym (tu jest skrytka z pieczęcią góry, którą można odcisnąć w kajecie) i metalowym krzyżem. Z góry roztacza się dobry widok na inne góry Dalmacji i Bośni oraz jezioro Peruča.
Chorwackie Stowarzyszenie Alpinistyczne zaleca zabranie ze sobą na wspinaczkę dużej ilości wody. Należy też chronić się przed słońcem, bo trasa wiedzie przez otwarty teren.
Okolice szczytu Dinari
Park Przyrody Dinara to nie tylko jego najwyższy szczyt. Warto poznać też jego inne szlaki. Popularnym szczytem znajdującym się w pobliżu jest Kozjak Bat (wysokość 1206 m n.p.m.). Najłatwiej dostać się do niego ze wsi Kijevo. Uwagę zwraca budowa geologiczna gór. Powstały w orogenezie alpejskiej, czyli w późnym mezozoiku, jakieś 100–50 mln lat temu. Strefa zachodnia zbudowana głównie z wapieni, dolomitów oraz z fliszu.
W górach można podziwiać różne gatunki flory, z cennymi i endemicznymi zbiorowiskami roślinnymi i ich przedstawicielami. W czasie epoki lodowcowej obszar ten był miejscem, w którym przetrwało wiele gatunków. Szczególnie wiele jest endemicznych zwierząt jaskiniowych. To, że faktycznie przyroda na tym obszarze (i nieco poza parkiem) jest cenna poświadcza wpisanie 11 jego obszarów do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Najwyższa góra Chorwacji – informacje praktyczne
- Najlepiej wybrać się na wspinaczkę od maja do października. Zimą może być dużo śniegu i spore zachmurzenie oraz niskie temperatury.
- Nie ma obowiązku wędrówki z przewodnikiem, ale zachęca do tego Chorwackie Stowarzyszenie Alpinistyczne (e-mail: vodici@hps.hr).
- Schroniska turystyczne Brezovac i Glavaš są dostępne tylko po uprzednim kontakcie.
- Koniecznie warto wziąć sporo wody. Chaty i schroniska oferują tylko... deszczówkę.
- Biwakowanie jest możliwe tylko w pobliżu chat lub schronisk.
- W czasie wojny w Jugosławii w latach 90. XX wieku w okolicy obecnego rezerwatu toczyły się walki. Część regionu ciągle jest zaminowana.
- Chcesz zdobyć wszystkie szczyty Korony Europy? To Dinara jest na liście blisko 50 z nich. W końcu to najwyższy szczyt Chorwacji.
Źródła: Croatia.hr, ParkoviHrvatske, HPS