W tym artykule:

  1. Jaki jest najwyższy szczyt Grecji?
  2. Gdzie znajduje się najwyższy szczyt Grecji?
  3. Czy każdy może zdobyć najwyższy szczyt Grecji?
  4. Jak wejść na Mitikas?
Reklama

Grecja kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałymi plażami. Nic dziwnego. W końcu południowoeuropejski kraj z trzech stron oblewają morza. Nie można jednak zapomnieć, że aż 81 proc. powierzchni Grecji zajmują góry, a obszary nizinne znajdują się w zasadzie tylko w pobliżu wybrzeży. Północną i środkową część kraju rozdziela masyw Olimpu, z którego „wyrasta” najwyższy wierzchołek w kraju i na całych Bałkanach.

Jaki jest najwyższy szczyt Grecji?

Szczyt, o którym mowa, to Mitikas. Przez długi czas wysokość tego wierzchołka określano na 2917,85 m n.p.m. Najnowsze pomiary wykonane przez badaczy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach wskazują jednak, że najwyższy szczyt w Grecji mierzy 2917,727 m n.p.m.

Gdzie znajduje się najwyższy szczyt Grecji?

Mitikas wznosi się w rozległym masywie Olimpu, oddzielającym historyczną Macedonię od Tesalii. Masyw jest położony nad Zatoką Termajską, między dolinami rzek Pinios i Aliakmon. Jego najwyższy wierzchołek sąsiaduje z trzema szczytami: Skolio (2905,2 m n.p.m.), Stefani (2911,11 m n.p.m.) i Skala (2866 m n.p.m.).

Czy każdy może zdobyć najwyższy szczyt Grecji?

W Europie nie brakuje wyższych gór. Mitikas plasuje się na dziewiątej pozycji w Koronie Europy. Pierwszą trójkę (w kolejności od najniższego do najwyższego) tworzą:

10 najbardziej niebezpiecznych gór świata [RANKING]

Majestatyczne, niedostępne, a przez to jeszcze bardziej kuszące. Te wysokie szczyty zbierają wśród wspinaczy największe żniwo.
Najbardziej niebezpieczne góry świata
Shutterstock
  • Dufourspitze (najwyższy szczyt Szwajcarii mierzy 4634 m n.p.m.),
  • Mont Blanc de Courmayeur (najwyższy szczyt Włoch mierzy 4748 m n.p.m.),
  • Mont Blanc (najwyższy szczyt Francji mierzy 4808 m n.p.m.).

Mitikas jest sporo niższy od numeru jeden, ale to nie czyni go łatwym do zdobycia. Rysy, siedemnasty wierzchołek Korony Europy, ustępują najwyższemu szczytowi Grecji o niemal 500 metrów, a i tak nie są dostępne dla każdego.

Wejście na Mitikas wymaga dobrej kondycji i sporego doświadczenia. Nie wystarczy zdobyć najwyższy szczyt Pienin, by szykować się na podbój Olimpu. Trzeba bowiem podkreślić, że szlak na Mitikas obfituje w utrudnienia, za to ułatwień jest tam jak na lekarstwo.

Jak wejść na Mitikas?

Droga na Mitikas zaczyna się przy uroczysku Prionia, położonego na wysokości 1129 m n.p.m. Prowadzi tam dobrej jakości droga asfaltowa. Za parkingiem i małym schroniskiem swój bieg rozpoczyna szlak E4, który prowadzi na najwyższy wierzchołek Grecji.

Czas wejścia

Trasa dzieli się na dwa etapy. Pierwszy kończy się przy schronisku Spilios Agapitos (2060 m n.p.m.), natomiast drugi – na wierzchołku Mitikas. Czas wejścia jest w dużej mierze zależny od warunków pogodowych i doświadczenia turysty. Można przyjąć, że przy dobrej pogodzie osoba z doświadczeniem górskim zdobędzie Mitikas w ok. 7 godz., z czego ok. 3 godz. zajmie dotarcie do schroniska.

Oznaczenia szlaku

Trasa prowadząca do schroniska jest oznakowana drewnianymi słupkami z oznaczeniem E4. Powyżej Skali należy wypatrywać znaków namalowanych na skałach czerwoną farbą.

Pierwszy etap

Początkowo szlak wiedzie niezbyt stromą, szeroką i ziemistą trasą, przecinającą gęsty las. Może wydawać się, że po drodze nie czekają żadne utrudnienia, ale to tylko pozory. Dalej ścieżka zwęża się, nabiera stromości, a nawierzchnię pokrywają kamienie.

Jeszcze przed dotarciem do schroniska można odpocząć w murowanej wiacie, wyposażonej w stół i ławy. Obok niej znajduje się źródełko wody pitnej. Warto tam przystanąć i zregenerować siły, bo w tej części szlaku ścieżka jest już dość stroma, a dalej nie będzie łatwiej. Idąc dalej, można zaobserwować zmianę krajobrazu. Las ustępuje miejsca skarłowaciałym formacjom. Zaczynają pojawiać się skalne ścieżki. Ostatni odcinek przed schroniskiem jest kręty i stromy, ale tuż przed schroniskiem stromizna nieco ustępuje.

Drugi etap

Za schroniskiem Spilios Agapitos szlak odbija w lewo. Na tej wysokości szatę roślinną tworzy kosodrzewina, a krajobraz staje się surowy. Kamienista ścieżka wiedzie wzdłuż Chondro Mesorrachi. Dalej droga wiedzie w kierunku Płaskowyżu Muz i na szczyt Skala. Za wierzchołkiem wznoszącym się na 2866 m n.p.m. oznaczenie zmienia się. Należy wypatrywać czerwonych znaków namalowanych na skałach.

To najtrudniejszy etap. Trasa wiedzie szlakiem pokrytym materiałem skalnym, z dużą ekspozycją. Próżno szukać tam łańcuchów czy lin. W drodze na Mitikas trzeba polegać na swoim sprzęcie wspinaczkowym (najtrudniejsze odcinki są zaoczkowane).

Reklama

Po pokonaniu komina Kaki Skala („schody nieszczęścia”) trasa widzie wzdłuż urwiska Kazani i dalej skręca w górę. Za szczytem grani pojawia się zabezpieczenie w postaci stalowej liny. Po pokonaniu wąskiej rynny oczom wspinacza ukazuje się najwyższy szczyt Grecji w całej okazałości. Dalej rozpoczyna się ostatnie strome podejście. O osiągnięciu celu informuje niewysoki maszt z metalową flagą kraju i słupek triangulacyjny, na którym znajduje się skrzynka z księgą na wpisy.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama