W tym artykule:

  1. Bulwar nad Nogatem
  2. Wieża Ciśnień
  3. Szkoła Łacińska
  4. Ślady gotyckiej przeszłości
  5. Zamek krzyżacki w Malborku
  6. Przyszłość Malborka
Reklama

Był Marienburgiem – stolicą państwa Zakonu Krzyżackiego, ważnym miastem Prus Królewskich, ośrodkiem przemysłowym Prus, aż wreszcie powrócił w granice Polski. Dziś słynie głównie z imponującego zamku, jednego z największych w Europie. Ale pora przypomnieć sobie, że nie samym zamkiem Malbork stoi. Oto kilka innych wartych zobaczenia atrakcji tego miasta.

Bulwar nad Nogatem

To stosunkowo nowa, lecz odmieniająca miejskie życie atrakcja. Dwa lata temu Malbork wzbogacił się o nową przestrzeń nad rzeką. Uporządkowany i estetyczny bulwar powoli staje się jednym z centrów malborskiego życia. Rozpoczyna się pod zamkiem krzyżackim, przy pieszym moście św. Wojciecha. To tu, przechodząc na drugą stronę rzeki, można zrobić najlepsze zdjęcia zamku. Bulwar ciągnie się aż do miejskiej plaży, prowadząc pod główną przeprawą miasta, czyli mostem im. Rotmistrza Pileckiego.

Idea bulwarów w Malborku ma długą historię – już w 1915 r. wspominał o nich Conrad Steinbrecht, architekt niezwykle zasłużony dla zamku, kierujący jego odbudową na początku XX w. Bulwar nosi imię Macieja Kilarskiego, konserwatora, dzięki któremu malborski zamek zrekonstruowano po zniszczeniach II wojny światowej. Przez bulwar prowadzi oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, są też miejsca do siedzenia.

Rejs po rzece Nogat w Malborku. Fot. Aleksander Kusznir

Wieża Ciśnień

Kiedyś wieże ciśnień były obowiązkową częścią rodzących się dopiero miejskich sieci wodociągowych, ale dziś stały się zbędne. W wielu miastach, m.in. w Bydgoszczy i właśnie Malborku – zyskują nowe życie. Malborska wieża to piękna, neogotycka ceglana budowla z 1905 roku. Ma 30 metrów wysokości i góruje nad miastem. Już na etapie projektu miała nawiązywać do średniowiecznej zabudowy miasta. W roku 2019 została z powodzeniem wyremontowana i zrewitalizowana.

Dziś jest ciekawym zabytkiem techniki, a ponadto tętniącym życiem miejscem i świetnym punktem widokowym na Malbork. Na samą górę można wejść autentycznymi żelaznymi schodami lub wjechać windą. W ogromnym zbiorniku na wodę urządzono salę, w której odbywają się spotkania i pokazy. Wieżę można zwiedzać za darmo z przewodnikiem – aktualne godziny otwarcia można sprawdzić na stronie Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.

Szkoła Łacińska

To kolejny po słynnym zamku przykład średniowiecznego gotyku ceglanego. Gmach wybudowano w 1352 r., w czasach gdy Malbork należał do państwa Zakonu Krzyżackiego. W budynku przez ok. 300 lat faktycznie funkcjonowała szkoła. Po pożarze i II wojnie światowej powoli niszczał. Aż do 2011 roku, kiedy to rozpoczęto jego odbudowę i adaptację. Powstał nowoczesny obiekt na średniowiecznych fundamentach. Budynek oddano do użytkowania w październiku 2014 roku jako Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. Dziś znajdują się w nim: Skansen Rzemiosł Dawnych, Mediateka oraz obserwatorium astronomiczne i planetarium. Zdecydowanie warto odwiedzić!

W Malborku powstał nowy zamek. Również krzyżacki

W Malborku znajduje się największy zamek na świecie. Był siedzibą zakonu krzyżackiego. Do dziś robi na zwiedzających olbrzymie wrażenie. Tymczasem właśnie oddano w tym mieście do użytk...
W Malborku powstał nowy zamek. Również krzyżacki
W Malborku powstał nowy zamek. Również krzyżacki/Fot. fot. Łukasz Mocek (L), Szymon Zdziebłowski (P)

Ślady gotyckiej przeszłości

W wyniku poważnych zniszczeń podczas dwóch pożarów na przełomie XIX i XX w. oraz II wojny światowej Malbork całkowicie utracił swoje Stare Miasto, rodowodem sięgające średniowiecza. Ale pozostało w nim kilka reliktów przeszłości. Są to: wiernie wyremontowany gotycki ratusz, kościół św. Jana, dwie z niegdysiejszych miejskich bram: Mariacka i Garncarska. Na uwagę zasługuje też ceglany, nawiązujący do historii miasta XIX-wieczny dworzec kolejowy. Po niedawnym generalnym remoncie śmiało można go nazwać turystyczną atrakcją.

Zamek krzyżacki w Malborku

Tego obiektu pominąć nie można. Mimo burzliwej historii i dwukrotnej rekonstrukcji zamek krzyżacki w Malborku jest jedną z najpiękniejszych i najważniejszych ceglanych gotyckich budowli w Europie. Pod względem powierzchni całego kompleksu, jest największym gotyckim zespołem zamkowym świata. Przez prawie 150 lat był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, a Malbork stolicą jego państwa. Wybudowano i rozbudowano go w latach 1280–1457 z 30 milionów cegieł, na drewnianych fundamentach.

Odrestaurowano go zgodnie ze średniowiecznym oryginałem dopiero w latach 60. XX wieku, ale prace konserwatorskie trwają do dziś. Jego ogromna bryła to Zamek Wysoki, Średni i Niski, łącznie składające się z kilkudziesięciu obiektów. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować przynajmniej trzy godziny. Ostatnie wejście na najdłuższą Trasę Czerwoną możliwe jest o godzinie 13.

Zamek w Malborku to jedna z największych ceglanych budowli epoki średniowiecza. Fot. Aleksander Kusznir

Przyszłość Malborka

Jak informuje Narodowy instytut Dziedzictwa, Malbork intensywnie pracuje nad rewitalizacją i remontami wielu obiektów, m.in. 50 stuletnich kamienic. Na bazie zachodnich i wschodnich murów obronnych powstało Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji. Także malownicze, ale zdziczałe tereny nad rzeką Nogat powoli przywracane są miastu – m.in. Park Północny w którym wytyczono Szlak Legend Krzyżackich. W najbliższych latach Malbork na pewno mocno się zmieni i na pewno na plus.

Źródło:

Reklama

Nasz ekspert

Magdalena Rudzka

Dziennikarka „National Geographic Traveler" i „Kaleidoscope". Przez wiele lat również fotoedytorka w agencjach fotograficznych i magazynach. Lubi podróże po nieoczywistych miejscach, mięso i wino.
Reklama
Reklama
Reklama