W tym artykule:

  1. Nowe połączenie lotnicze na południe Włoch
  2. Co zobaczyć w Reggio di Calabria?
Reklama

Polacy chętnie odwiedzają Włochy niezależnie od pory roku. Turystów przyciągają włoska historia, kultura, krajobrazy i oczywiście kuchnia. Dzięki nowemu połączeniu lotniczemu z Polski na południe Włoch, odkrywanie słonecznej Italii stanie się jeszcze łatwiejsze. Tym razem naprzeciw podróżnym wychodzi Ryanair. Jeszcze w tym roku polscy turyści będą mogli odwiedzić region nieobsługiwany do tej pory przez tanie linie lotnicze.

Nowe połączenie lotnicze na południe Włoch

Już 29 października irlandzki przewoźnik uruchomi nowe połączenie lotnicze. Trasa z Katowic (lotnisko w Pyrzowicach) do Reggio di Calabria będzie obsługiwana dwa razy w tygodniu: we wtorki i soboty. Idealnie, aby zaplanować krótki włoski urlop. Warto wspomnieć, że Reggio di Calabria to jedno z najdalej wysuniętych na południe miast we Włoszech. To też stolica Kalabrii. Region ten słynie między innymi z malowniczych plaż z krystalicznie czystą wodą i pikantnej kuchni.

Co prawda jesienią aura może nie sprzyjać plażowaniu, jednak południe Włoch nawet w listopadzie wita turystów cieplej niż większość krajów w Europie. To może być ostatnia okazja, aby nasycić się ostatnimi promieniami słońca przed zimą. Podróż w jedną stronę z Katowic do Reggio di Calabria potrwa około 2,5 godz. To krócej niż przejazd samochodem z Katowic np. do Warszawy. Ze strony przewoźnika dowiadujemy się też, że bilety w dwie strony w najtańszym wariancie można kupić już za 449 zł (wylot we wtorek 5 listopada; powrót 9 listopada).

Ulica turystyczna Corso Giuseppe Garibaldi ze starymi tradycyjnymi budynkami, lampami i zielonymi drzewami w historycznym centrum miasta Reggio di Calabria / Aliaksandr Antanovich

Podróż do Reggio di Calabria można połączyć ze zwiedzaniem Sycylii. Miasto od największej wyspy Włoch oddziela wąska Cieśnina Mesyńska. Najłatwiejszy sposób na przedostanie się na Sycylię to prom z Reggio di Calabria do Mesyny. Promy kursują regularnie, a podróż w jedną stronę trwa od około 20 do 30 minut.

Co zobaczyć w Reggio di Calabria?

Reggio di Calabria jest pełne atrakcji, które łączą historię, kulturę, naturę i lokalne smaki. Turyści w szczególności upodobali sobie Lungomare Falcomatà. To promenada upstrzona palmami, ogrodami i kawiarniami. Spacer deptakiem nazywanym „najpiękniejszym kilometrem Włoch” pozwala podziwiać z Morze Tyrreńskie oraz Sycylię z malowniczej perspektywy.

Inne ciekawe atrakcje w Reggio di Calabria to między innymi:

  • Castello Aragonese. Zamek Aragoński jest imponującą średniowieczną fortecą zbudowaną w XV wieku, która oferuje wspaniałe widoki na miasto i okolicę. Warto odwiedzić jej mury i wieże, aby poczuć atmosferę dawnych czasów.
  • Cattedrale di Maria Santissima Assunta. Katedra w Reggio di Calabria to największy kościół w regionie, zbudowany w stylu neoromańskim. Wnętrze katedry jest imponujące, a wizyta w niej dostarcza duchowych i estetycznych doznań.
  • Villa Comunale Umberto I. To piękny park miejski, idealny na spacery i pikniki. Znajdują się tam różnorodne rośliny, fontanny i rzeźby.
  • Chiesa degli Ottimati. Kościół Ottimatów jest przykładem średniowiecznej architektury sakralnej z unikalnymi mozaikami i pięknym wnętrzem. To jedno z najstarszych miejsc kultu w mieście.
  • Pinacoteca Civica. Galeria sztuki, która posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki od XV do XIX wieku, w tym prace włoskich mistrzów.

Monopol PKP zagrożony. Europejski gigant ma wjechać na polskie tory

Do Urzędu Transportu Kolejowego trafił wniosek niemieckiego przedsiębiorstwa FlixTrain o uruchomienie połączenia między Warszawą a Berlinem. Czy FlixTrain stanie się konkurencją dla PKP?
Flixtrain uruchomi pociągi na trasie Warszawa – Berlin
Flixtrain uruchomi pociągi na trasie Warszawa – Berlin / fot. Tommy Alven/Shutterstock
Reklama

Na zakupy warto wybrać się do centrum miasta, gdzie królują lokalne produkty, w tym ceramika, biżuteria i wyroby rękodzielnicze. Nie można też pominąć kalabryjskiej kuchni. Najbardziej charakterystyczne dania serwowane w Kalabrii to: `nduja (pikantna kiełbasa), parmigiana di melanzane (zapiekanka z bakłażanów) czy różnorodne owoce morza (frutti di mare).

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama