Spis treści:

Reklama
  1. Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029
  2. Lublin podbija serca turystów

Dotychczas tylko dwa polskie miasta były nagradzane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. W 2000 roku zaszczyt ten przypadł Krakowowi. Z kolei w 2016 r. to nie lada wyróżnienie otrzymał Wrocław. Po ośmiu latach oczekiwania ponownie mamy powody do radości, bowiem ESK 2029 okrzyknięty został Lublin.

Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029 ​

Mieszkańcy i władze Lublina ponownie świętują sukces miasta. Po przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, tym razem stolica Lubelszczyzny została jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury 2029. W drugim, finałowym, etapie konkursu „stolica wschodniej Polski” okazała się lepsza od Bielska-Białej, Katowic i Kołobrzegu.

O tym, ile wysiłku, pracy i poświęcenia kosztowały starania o tytuł ESC 2029, opowiedział prezydent Lublina. – Ostatnie dwa lata były dla nas wszystkich czasem intensywnej pracy i realizacji wielu wartościowych projektów oraz wydarzeń w duchu idei RE:UNION. Przed nami kilkuletni okres przygotowań i pracy nad przełożeniem idei zawartych w naszej aplikacji na konkretne działania. Dziękuję wszystkim zaangażowanym środowiskom za wspólną pracę i wkład w ten wielki sukces. Udowodniliśmy po raz kolejny, że lubelska kultura i ludzie ją tworzący mają ogromny potencjał – mówi z dumą Krzysztof Żuk.

Polskiego zwycięzcę wyłonił zespół niezależnych ekspertów, składający się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów oraz dwóch specjalistów wskazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także
Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029 / fot. Miasto Lublin/Mat. prasowe
Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029 / fot. Miasto Lublin/Mat. prasowe fot. Miasto Lublin/Mat. prasowe

– Lublin zyskał zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jest to wydarzenie, które nie tylko wpisze się w historię tego miejsca, ale także nada mu nowy kierunek rozwoju, umocni jego pozycję na kulturalnej mapie Europy. A przede wszystkim przyczyni się do wzbogacenia dziedzictwa kulturowego całej Polski – przyznaje Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Decyzją MKiDN trzy pozostałe polskie miasta – Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg – które także startowały w konkursie, zostaną nagrodzone tytułem Polskiej Stolicy Kultury, odpowiednio w 2026, 2027 i 2028 r. Dodajmy, że drugą Europejską Stolicę Kultury 2029 poznamy w grudniu. O to miano walczą dwa szwedzkie miasta – Kiruna i Uppsala.

Lublin podbija serca turystów

Przypomnijmy, że 2023 r. okazał się dla Lublina rekordowy pod względem frekwencji turystycznej. Po raz pierwszy w historii miasta liczba odwiedzających przekroczyła milion i to jeszcze przed zakończeniem roku. Tylko od lipca do września do stolicy Lubelszczyzny przyjechało 567 tys. podróżnych, czyli niemal dwukrotnie więcej w porównaniu do tego samego okresu roku 2022.

– To rekordowy wynik, na który wpłynęło wiele czynników. Nie tylko liczne wydarzenia organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, ale również skuteczne działania promocyjne, szeroka oferta kulturalna, intensywne działania podmiotów lokalnego sektora turystyki czy coraz lepsza dostępność komunikacyjna Lublina – podkreślała wówczas Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, pełniąca funkcję zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Co ciekawe, Lublin na przestrzeni ostatniego roku zaskarbił sobie sympatię nie tylko zagranicznych gości, ale również międzynarodowych mediów. „Stolica wschodniej Polski” została doceniona m.in. przez brytyjski dziennik „The Guardian”. Neelam Tailor, autorka publikacji, przyznała w swoim tekście, że w mieście za sprawą urokliwych uliczek oraz klimatycznych kamienic i kawiarni panuje prawdziwy włoski klimat.

– Budynki w pastelowych kolorach z ozdobnymi białymi gzymsami i imponującymi frontami. Tętniące życiem restauracje połączone sznurami bajkowych światełek. Renesansowe rezydencje sąsiadują z gotyckimi zamkami i klubami techno. Jestem zauroczona – brzmiał fragment artykułu.

Reklama

Źródła: gov.pl, lublin.eu, archiwum redakcji.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama