Zakochaj się w gwiazdach. Najbardziej romantyczne miejsca do nocnych obserwacji
Obserwacja gwiazd sprawia ludziom przyjemność od zarania dziejów. To niezwykle relaksujące, a zarazem głębokie przeżycie - wpatrywanie się w nocne niebo usiane jasnymi punktami. Ale relaks czy refleksja to nie wszystko, czego może dostarczyć ludziom niebo nocą. Gwiazdy są także obiektem badań naukowych i żywego zainteresowania astronomów.
Obserwacja gwiazd: gdzie jest najlepszy widok?
Obserwacja gwiazd wymaga opuszczenia miasta i wybrania się w tereny nieco bardzie zaciszne. Odpowiednio wybrane miejsce i pogoda gwarantują wiele wspaniałych doznań wizualnych. Jakie cechy powinno mieć miejsce wybrane w celach obserwacyjnych? Gdzie można zobaczyć naprawdę dużo i przekonać się, czy ciekawostki o gwiazdach na niebie to prawda?
Przede wszystkim, aby skutecznie i satysfakcjonująco obserwować niebo należy wybrać miejsce z dala od źródeł sztucznego światła. W mieście da się zaobserwować jedynie najbliższe, najjaśniejsze gwiazdy i księżyc. Nie sposób dostrzec w oświetlonym miejscu mgławicy. Najlepszy widok na gwiazdy jest tam, gdzie nie docierają żadne miejskie światła. Nie należy też obserwować gwiazd przez szybę - konieczne będzie wyjście na dwór!
A co z pogodą? Oczywiście najlepszą możliwą jest bezchmurna. Co więcej, nie tylko letnie i ciepłe noce nadają się do obserwacji nieba - gwiazdy widać wspaniale także w czasie mrozu. Oczywiście trzeba się wtedy lepiej przygotować, ponieważ poziom komfortu termicznego na dworze będzie dużo niższy.
Obserwacja gwiazd: przyrządy
Obserwacja gwiazd może się z powodzeniem odbywać bez udziału przyrządów. Najczęściej właśnie tak się to zaczyna - obserwator wpatrzony w niebo własnymi oczami odkrywa jego piękno i moc przyciągania. Z czasem pasja obserwowania gwiazd rozwija się i staje coraz silniejsza. Pojawia się pomysł - a co, gdyby wzmocnić nieco ludzkie oko odpowiednim przyrządem optycznym? Oto najbardziej przydatne przyrządy do obserwacji gwiazd dla amatorów.
- Lornetka do obserwacji nieba
Lornetki kojarzą się raczej z przyrodnikami, którzy chętnie obserwują ptaki czy inne dzikie zwierzęta. Tymczasem dobrej jakości lornetką można posługiwać się z powodzeniem obserwując gwiaździste niebo. Prosta lornetka astronomiczna to wydatek rzędu 500 - 1000 złotych. Powinna mieć czyste szkła i odpowiednio czułą optykę, a także odpowiednio ustawione osi optyczne. Najbezpieczniej przy pierwszym zakupie jest poprosić o pomoc kogoś, kto dobrze zna się na takim sprzęcie.
- Teleskop dla początkującego
Teleskop, który ma na celu rozwijanie pasji i pozwala lepiej obserwować niebo amatorowi nie musi być sprzętem rodem z bazy NASA. Powinien być prosty w obsłudze, a przy tym oferować na tyle dobrą optykę, by zachęcić, nie zniechęcić. Niektóre z bardziej zaawansowanych modeli teleskopów mają specjalne systemy naprowadzające, które sprawiają, że zaawansowana znajomość nieba okazuje się zbędna. Zdania na temat takich sprzętów są jednak podzielone - jedni uważają, że "mapy nieba" należy nauczyć się samemu, inni nie widzą nic złego w takich uproszczeniach.
- Luneta do obserwacji gwiazd?
Znanym od wielu lat sprzętem, który każdemu amatorowi kojarzy się z obserwowaniem nieba, jest luneta. Czy dziś nadal używa się lunet do obserwowania gwiazd? Oczywiście! Są to jednak bardzo zaawansowane optycznie i drogie sprzęty, najczęściej nie podtrzymywane ręką, a umieszczone na stabilnych statywach.
- Rejestrowanie obrazów
To, co uda się zaobserwować warto też nagrać na pamiątkę lub do późniejszej analizy. Istnieją specjalne modele aparatów do astrofotografii, których parametry pozwalają na uzyskanie ostrych, pięknych zdjęć.
Obserwacja gwiazd: gdzie najlepiej?
Obserwacja gwiazd to wciągające hobby. Każdy amator astronomii w końcu zaczyna zaopatrywać się w sprzęt. Nie nie stoi jednak na przeszkodzie, by po prostu rozłożyć koc na ziemi, położyć się na nim i obserwować czyste, piękne niebo. Oto kilka miejsc na ziemi, gdzie gwiazdy widać szczególnie pięknie. Niektóre z nich to celowo chronione obszary ciemnego nieba - kwitnie tam astroturystyka!
Obserwacja gwiazd: Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach
Obserwacja gwiazd jest możliwa nie tylko na krańcu świata, poza zasięgiem cywilizacji. Jeśli celem podróży jest piękne, gwieździste niebo Bieszczady mogą śmiało stać się przystankiem końcowym. Znajduje się tutaj Park Gwiezdnego Nieba, stworzony przez gminy polskie i słowackie. To drugi co do wielkości rezerwat ciemnego nieba w Europie! Można się tu wybrać nie tylko po to, by obserwować gwiazdy samemu. Na terenie parku organizowane są także prelekcje astronomiczne oraz laserowe pokazy gwiazdozbiorów. Uczestnicy leżą na leżankach, obserwując gołe niebo i słuchając wykładu.
W Polsce nie tylko Bieszczady dostarczają dogodnych warunków obserwacyjnych. W Sudetach, na granicy Polski i Czech, znajduje się Izerski Park Ciemnego Nieba. Obywają się tutaj co roku imprezy o tematyce astronomicznej.
Obserwacja gwiazd: Gwiezdny Park Zselic na Węgrzech
Obserwacja gwiazd na Węgrzech obywa się głównie w Gwiezdnym paru Zselic. Gwiazdy na niebie świecą tu wyjątkowo jasno dzięki oddaleniu od źródeł sztucznego światła. Obszar idealny do obserwowania nieba zajmuje tutaj 90,5 kilometrów kwadratowych i leży na południu państwa. To jeden ze starszych parków obserwacyjnych - powstał w roku 2006.
W okolicach węgierskiego parku zostały wprowadzone ścisłe regulacje dotyczące oświetlenia. W pobliżu można stosunkowo łatwo znaleźć nocleg i zatrzymać się na kilka dni, by co noc cieszyć się pięknym, rozgwieżdżonym niebem nad głową. Park ten jest jednym z najbliższych Polsce miejsc sprzyjających obserwowaniu ciał niebieskich,
Obserwacja gwiazd: Rezerwat Ciemnego Nieba Westhavelland w Niemczech
Obserwacja gwiazd w Niemczech to położony jedynie 70 km od Berlina Westhavelland. To pierwszy obszar na terenie Niemiec, który został oficjalnie ogłoszony parkiem gwiezdnym. Zarazem jest to park krajobrazowy, który za dnia stanowi doskonały teren spacerowy. Leżące na terenie parku jezioro Gülper See stanowi siedlisko dla wielu zagrożonych gatunków ptaków. Warto wybrać się tu na dłużej, by w pełni poznać piękno regionu - tym bardziej, że z Polski jest tu blisko.
Niebo, które można zaobserwować nad parkiem Westhavelland jest naprawdę piękne - widać tu między innymi bardzo wyraźnie Drogę Mleczną. Obserwacje można tu prowadzić przez cały rok, choć nie są one zorganizowane odgórnie.
Obserwacja gwiazd: Pustynia Wadi Rum w Jordanii
Obserwacja gwiazd w Jordanii musi koniecznie odbywać się na pustyni Wadi Rum. Widoki są tu wręcz niesamowite, nie sposób ich zapomnieć. Skalisty i górzysty krajobraz pustyni kojarzy się kosmicznie, dodając obserwacji gwiazd wyjątkowego klimatu i charakteru. To bardzo popularny region turystyczny. Pustynię zwiedza się samochodem lub w przypadku osób jeżdżących konno, na końskim grzbiecie. W okolicy nie brakuje turystycznych atrakcji.
Jak zorganizować astronomiczny pobyt na pustyni Wadi Rum? Najlepiej udać się na zorganizowaną wycieczkę z zaplanowanym noclegiem w jednym z beduińskich obozów. Organizacyjnie nie jest to trudne - wiele biur podróży oferuje takie atrakcje. Całodzienne zwiedzanie zakończone jest posiłkiem oraz biwakowaniem pod gołym, rozgwieżdżonym niebem na pustyni.
Obserwacja gwiazd: Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba Galloway w Szkocji
Obserwacja gwiazd to także Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba Galloway, mieszczący się na terenie Wielkiej Brytanii. To pierwszy park ciemnego nieba w tym państwie, założonym w roku 2009. Znajduje się na rozległym, pięknym terenie zagospodarowanym turystycznie i rekreacyjnie. Można tu obserwować wspaniale widoczne gwiazdy dzięki dużej odległości od wszelkich źródeł sztucznego światła, ale także rozbić namiot czy zaparkować kamperem.
Galloway oferuje także inne rozrywki na świeżym powietrzu - trasy biegowe, spacerowe i rowerowe, oraz możliwość wędkowania w jeziorach. To świetne miejsce na mapie, warte zaznaczenia nie tylko ze względu na ciemne niebo i doskonałą widoczność ciał niebieskich.
Czy trzeba wyjechać daleko, by obserwować gwiazdy? Czasami wystarczy wizyta na polanie w pobliskim lesie, by zrelaksować się z widokiem na piękne, nocne niebo.