Reklama

INFO:

Reklama

Ludność: Pakistan: 176 mln, Lahaur: 6,3 mln.

Język: w Lahaur dominuje język pendżabski. Inne używane języki: urdu i siraiki.

Religia: 96 proc. muzułmanie, z czego 3 to sunnici, a 1 szyici.

Waluta: rupia pakistańska

Najbardziej sprzyjający zwiedzaniu Lahaur okres to miesiące od października do lutego.

Warto przyjechać tu w czwartek, by wziąć udział w sufickich obrzędach na grobach świętych.

O wizę turystyczną do Pakistanu można się ubiegać w ambasadzie Islamskiej Republiki Pakistanu w Warszawie, ul. Wiertnicza 63, czas oczekiwania – dwa tygodnie.

Najtaniej dolecieć do Lahaur liniami Qatar Airways z przesiadką w mieście Ad-Dauha w Katarze. Wyloty z Monachium, Wiednia, Londynu.

Do Pakistanu można również wjechać drogą lądową z Iranu, Chin lub Indii, do których bilet lotniczy z polski kosztuje znacznie mniej (już od 1700 zł). Dochodzi jednak koszt wizy indyjskiej (224 zł) i podróży z Delhi do przygranicznego Amritsaru, nieopodal którego znajduje się Attari, jedyne przejście graniczne między tymi nieprzyjaźnie nastawionymi do siebie krajami.

Po mieście najwygodniej i najszybciej jest poruszać się motorikszami.

Tańszą opcją są miejskie autobusy i minibusy.

Z oddalonego od centrum o 6 km portu lotniczego Allama Iqbal International Airport najtaniej dojechać autobusem Eastbound 1.

Z oddalonego o 30 km przejścia granicznego z Indiami Wagah można dojechać motorikszą lub taksówką oraz autobusem nr 4, który jedzie na główny dworzec kolejowy.

Sytuacja polityczna w Pakistanie jest niestabilna i często się zmienia. Lahaur jest jednym z bezpieczniejszych miast, ale i tu zdarzają się np. zamachy bombowe. Kradzieże i napady nie stanowią większego zagrożenia.

Przed wyjazdem należy uzyskać informacje o aktualnej sytuacji politycznej w Lahaur w ambasadzie pakistańskiej w Warszawie lub polskiej w Islamabadzie: ambasada polski w pakistanie Street 24, G-5/4, Diplomatic Enclave II, P.O. Box 1032, Islamabad, tel. (+92 51) 2600 844 do 46, polemb@dsl.net.pk, www.islamabad.polemb.net.

W najtańszych hotelach nagminnie zdarzają się kradzieże.

Pakistańczycy są bardzo gościnni i chętnie zapraszają przyjezdnych na pogawędkę i herbatę lub inny napitek czy posiłek. Jeśli zostanie się zaproszonym do domu, warto wręczyć drobny upominek, a przed wejściem zdjąć buty.

Należy pić tylko wodę butelkowaną, oryginalnie zamkniętą.

Trzeba unikać jedzenia lodów. Napiwki w drogich restauracjach mogą być wliczone w cenę, w tańszych zwyczajowo zostawia się 5–10 proc.

Wiele potraw spożywa się ręką. Należy to robić tylko dłonią prawą, gdyż lewa służy do czynności higienicznych. Z tych samych powodów na powitanie podaje się zawsze prawą dłoń.

Napiwki w taksówkach i motorikszach nie są oczekiwane, jednak za wiele przysług, takich jak otwarcie drzwi, wniesienie bagażu itp., spodziewany jest bakszysz.

Do Islamskiej Republiki Pakistanu nie wolno wwozić alkoholu (islam zakazuje jego spożycia). Na miejscu jest dostępny jedynie w drogich hotelach dla obcokrajowców.

Haszysz (czaras), choć powszechnie używany, także w czasie religijnych ceremonii sufich, jest nielegalny, a karą za używanie, posiadanie lub szmuglowanie narkotyków mogą być wieloletnie wyroki więzienia lub wysokie mandaty.

Pakistańczycy lubią być fotografowani, często sami proszą, by zrobić im zdjęcie. Jednak fotografowanie kobiet może się niektórym osobom nie spodobać. Warto wcześniej spytać o zgodę.

W Pakistanie dominują toalety kucane, a czynności higieniczne załatwiane są lewą ręką i wodą, a nie papierem toaletowym. Dlatego, kto nie chce się przestawić na lokalne zwyczaje, powinien zabrać ze sobą rolkę papieru toaletowego. Zużytego papieru nie wolno wyrzucać do toalety, tylko do wiadra obok, by nie spowodować zapchania rur.

Ubierać się należy z poszanowaniem dla konserwatywnych zwyczajów i religii islamskiej. A więc pokazywać jak najmniej odsłoniętego ciała. Zakup zwyczajowo noszonych szalwar kamizów wzbudzi sympatię i zaufanie.

Kobiety przed wejściem do meczetu muszą zakryć chustą lub szalem włosy. Wszyscy muszą zdjąć buty. Nie należy przechodzić przed modlącą się osobą.

WHO zaleca wszystkim wybierającym się do Azji Południowej szczepionki na: dyfteryt, zapalenie wątroby typu A i B, polio oraz tyfus.

W Pakistanie co prawda występuje malaria, jednak głównie w rejonach wiejskich.

ROZRYWKA

Lahaur jest stolicą pakistańskiej kinematografii. Wizyta w kinie jest więc obowiązkowa. Polecamy te na ulicach Abbott Road i McLeod.

Reklama

Pakistańczycy są wielbicielami krykieta. Warto pójść na stadion Qaddafi Stadium na Ferozpur Road i Fortress Stadium przy The Mall.

Reklama
Reklama
Reklama