W tym artykule:

  1. Czeska Szwajcaria – geografia i krajobrazy
  2. Największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii
  3. Wyjątkowy klimat dla roślin
  4. Czeska Szwajcaria to niejedyne „skalne miasto” w okolicy
  5. Dlaczego Szwajcaria?
  6. Czeska Szwajcaria inspiracją artystów
Reklama

Pierwszy turystyczny przewodnik po tym niezwykłym regionie wydano już w 1826 roku. 50 lat później powstało Towarzystwo Górskie. Zaczęto wytyczać szlaki i budować infrastrukturę, która w wielu miejscach przetrwała do dziś. Nic w tym dziwnego – Czeska Szwajcaria to miejsce magiczne i w pełni zasługujące na utworzenie parku narodowego. Warto je odwiedzić tym bardziej, że leży tylko 60 km od Zgorzelca i 35 km od granicy z Czechami w Kopaczowie.

Czeska Szwajcaria – geografia i krajobrazy

Czeska Szwajcaria, położona na północnym zachodzie Czech, to jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych Europy Środkowej. Charakterystyczne dla tego regionu są formacje skalne z piaskowca, które przez miliony lat były kształtowane przez erozję wodną i wiatrową. Najbardziej znaną z tych formacji jest Brama Pravčická – największy naturalny most z piaskowca w Europie, który jest symbolem parku.

Park ma powierzchnię 79 km kw. i został wydzielony z większego Obszaru Chronionego Krajobrazu Łabskie Piaskowce, chroniącego większy cenny teren w Czechach. Geograficznie cały ten obszar leży na Wyżynie Dieczyńskiej. Krajobraz współtworzą tu trzy rzeki: Łaba, Kamenice i Křinice, płynące momentami w głębokich stromych dolinach, urozmaiconych wodospadami i skalnymi przełomami. Park Narodowy ustanowiono tu z początkiem roku 2000.

Czeski Raj zachwyca pięknem i ogromem. To niesamowite skalne miasto wygląda jak scenografia filmu fantasy

Czeski Raj nie bez powodu widnieje na liście geoparków UNESCO. Najlepiej przyjeżdżać tu późniejszą wiosną lub wczesną jesienią. I podziwiać przepiękne skalne formacje.
Czeski Raj zachwyca pięknem i ogromem. To niesamowite skalne miasto wygląda jak scenografia filmu fantasy (fot. Shutterstock)
Czeski Raj zachwyca pięknem i ogromem. To niesamowite skalne miasto wygląda jak scenografia filmu fantasy (fot. Shutterstock)

Największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii

Najciekawsze miejsca Czeskiej Szwajcarii rozsiane są po całym terenie Parku. Na jego porządnie zwiedzenie warto zarezerwować sobie przynajmniej jeden cały weekend. Kilku obiektów na terenie Parku po prostu nie można pominąć, a są to:

  • Brama Pravčická: ta imponująca formacja skalna przyciąga turystów z całego świata. Wędrówka do skalnego mostu, choć wymagająca, nagradza przepięknymi widokami na okoliczne krajobrazy. Formację można oglądać z licznych pobliskich punktów widokowych oraz z dołu. Wstęp na samą górę, na „zwieńczenie” bramy jest zabroniony. Przy bramie, wbudowany w skały, znajduje się malowniczy pałacyk „Sokole Gniazdo”, w którym dziś mieści się restauracja.
  • Dziki Wąwóz: malowniczy przełom rzeki Kamenice, pierwotnie miejsce zupełnie niedostępne, otoczone stromymi ścianami skalnymi i bujną roślinnością. Cały bieg rzeki wygląda jak gotowa scenografia filmowa. W Parku jest wiele miejsc (np. Wąwóz Edmunda), które można zobaczyć, płynąc flisacką łodzią turystyczną po rzece Kamenice.
  • Mariina Skala: malowniczy skalny masyw, wysoko dominujący ponad otoczeniem. Na szczycie już w 1856 roku wybudowano drewnianą altanę widokową. U stóp skały leży stara i piękna wioska Jetrichovice.
  • Hrensko: Urokliwa, położona w kanionie u stóp Bramy Pravčickiej wioska, która jest idealnym punktem wyjścia do zwiedzania parku, zatrzymania się na posiłek, zaopatrzenia w pamiątki, a także na nocleg. Turystyka kwitła tu już w XIX wieku.

Wyjątkowy klimat dla roślin

Specyficzna rzeźba terenu, czyli obecność głębokich jarów, wąwozów i parowów w połączeniu z dwiema niewielkimi rzekami sprawia że w Parku dużo jest miejsc wyjątkowo zimnych, zawsze zacienionych i wilgotnych. Inaczej niż podpowiadałaby intuicja, często w dolnych partiach rosną tu rośliny zimnolubne, a w górnych – ciepłolubne. Na ciemnych, niedostępnych skalnych ścianach wąwozów rosną m.in. paprocie, liczne mchy i porosty oraz pozostałości pierwotnego drzewostanu. Walory przyrodnicze Czeskiej Szwajcarii zostały docenione w Unii Europejskiej poprzez umieszczenie jej na liście obszarów chronionych Natura 2000.

Czeska Szwajcaria to niejedyne „skalne miasto” w okolicy

Czeska Szwajcaria to jedno z kilku miejsc znanych z malowniczych skalnych labiryntów, położonych na relatywnie niewielkim obszarze. Kolejne to m.in. Adrspach w Czechach, Szwajcaria Saksońska w Niemczech oraz Szczeliniec i Błędne Skały w Polsce, na Dolnym Śląsku. Jeśli zapragniemy odwiedzić więcej niż jedno z tych miejsc, najbliżej leży Szwajcaria Saksońska – w odległości zaledwie ok. 4 kilometrów. Samochodem pokonamy tę trasę w 10 minut. Obie „Szwajcarie” to tak naprawdę dwie części jednego spójnego regionu – obie nalezą do zbudowanych z miękkiego piaskowca Gór Połabskich. Właściwie trudno rozpatrywać je oddzielnie i za jednym zamachem nie zwiedzić obydwu.

Co warto zobaczyć w Pilznie? Tu każdy znajdzie coś dla siebie

Czeskie Pilzno to idealny kierunek na weekendowy wypad typu city break. Z roku na rok miasto cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z całego świata, w tym także z Polski. ...
Pilzno
Co warto zobaczyć w Pilznie? (fot. mat. prasowy / visitplzen.eu)

Dlaczego Szwajcaria?

Czeska Szwajcaria leży bardzo blisko granicy z Niemcami, a najbliższym większym miastem jest Drezno. To sąsiedztwo odegrało pewną rolę w historii Parku. Malownicze skalne formacje już pod koniec XVIII wieku dość licznie przyciągały ówczesnych turystów. A wśród nich malarzy i grafików tworzących w panującym wówczas nurcie romantyzmu, m.in. Ludwiga Richtera, Antona Graffa i Adriana Zingga. Dwaj ostatni byli Szwajcarami, pracowali w niedalekim Dreźnie. I to właśnie oni, pod wrażeniem wyjątkowych krajobrazów, kojarzących im się z ojczystym krajem, ochrzcili ten rejon mianem „Szwajcarii”.

Czeska Szwajcaria inspiracją artystów

Także najsłynniejszy obraz i symbol epoki romantyzmu, „Wędrowiec nad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha, przedstawia właśnie te okolice. Skalne iglice wystające ponad mgłę to swobodnie zaaranżowane przez malarza elementy krajobrazu Gór Połabskich. W ich skład wchodzi m.in. Czeska Szwajcaria. Widoczna na dalekim planie po prawej stronie obrazu formacja to góra Zirkelstein, leżąca po sąsiedzku, w Szwajcarii Saksońskiej.

Reklama

W Czeskiej Szwajcarii Hans Christian Andersen napisał w 1844 roku część jednej ze swoich baśni – „Królowej Śniegu”. W 2005 roku kręcono tu niektóre sceny filmowego blockbustera „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”. Brama Pravčická wystąpiła także w serialu „Koło Czasu”.

Reklama
Reklama
Reklama