Reklama

W tym artykule:

  1. Jak zwiedzać Park Narodowy Everglades?
  2. Gdzie znajduje się Park Narodowy Everglades?
  3. Park Narodowy Everglades – ciekawostki
  4. Park Narodowy Everglades – informacje praktyczne
  5. Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych
Reklama

Park Narodowy Everglades znajduje się około godziny jazdy samochodem od centrum Miami. Na obiekt składają się: unikatowy w skali Ameryki Północnej ekosystem lasów namorzynowych, malownicze prerie i setki gatunków ptaków, zwierząt i roślin. Tworzą one wyjątkowy Międzynarodowy Rezerwat Biosfery. To prawdziwa ostoja dzikości na Florydzie.

Park jest położony na wysokości od zera do ośmiu metrów nad poziomem morza i obejmuje bagna, wysepki oraz słodko- i słonowodne rozlewiska.

Jak zwiedzać Park Narodowy Everglades?

Park Narodowy Everglades to miejsce dla miłośników dzikiej natury, ale też osób aktywnych, które po prostu chcą przeżyć przygodę. Można go zwiedzać na różne sposoby. Łodzią, rowerem, tramwajem elektrycznym, ale też pieszo. Są tu liczne i dobrze oznakowane szlaki spacerowe, a także wypożyczalnie kajaków i kanoe. Park odwiedza rocznie ponad milion turystów.

Główne wejście na szlak znajduje się w Homestead. Tu rozpoczynają się szlaki piesze. Wcześniej jednak warto zatrzymać się na jednej z wystaw edukacyjnych.

Alternatywna trasa rozpoczyna się w Shark Valley Visitor Center (Centrum turystyczne Doliny Rekinów), 65 kilometrów od Little Havana's Callé Ocho. Tuż obok prowadzi popularny szlak na zachód, wzdłuż miejscowości Tamiami. Tutaj już warto zwrócić uwagę na widoki – wijące się serpentyny wolno płynących strumieni i wysokie trawy. Wśród nich namorzynowe wysepki.

Można też przepłynąć się airboatem, czyli płaskodenną łodzią napędzaną olbrzymim śmigłem. Po wejściu na łódkę pasażerowie otrzymują wielkie słuchawki, które chronią przed hałasem, ale też pozwalają usłyszeć przewodnika. Załoga ostrzega również, że nie wolno wystawiać rąk poza burtę, ani dotykać wody czy wystających z wody korzeni. Mogą się one okazać głowami słynnych tutejszych aligatorów. Licząca sobie ponad 20 kilometrów trasa przebiega przez tereny, gdzie występują one najliczniej.

Park Narodowy Yosemite w USA to miejsce niezwykłe. Pokocha je każdy, kto kocha naturę i góry

Yosemite to nie tylko góry i skały. To też monumentalne sekwoje. Jednak to z górskich szlaków, skał i wodospadów Yosemite słynie najbardziej.
Park Narodowy Yosemite w USA to miejsce niezwykłe. Pokocha je każdy, kto kocha naturę i góry (fot. Shutterstock)
Park Narodowy Yosemite w USA to miejsce niezwykłe. Pokocha je każdy, kto kocha naturę i góry (fot. Shutterstock)

Gdzie znajduje się Park Narodowy Everglades?

Park Narodowy Everglades leży 40 km na południe od Miami, w południowej części Florydy. Został założony 6 grudnia 1947 roku. Oficjalne otwierał go sam prezydent USA Harry Truman. To trzeci co do wielkości park narodowy w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. km2. Powstał w celu ochrony ekosystemu lasów namorzynowych. To największy tego typu las na półkuli północnej i jedyny subtropikalny park w Ameryce.

Jego nazwa wzięła się od podmokłego terenu, czyli „everglades” (rzeka traw). Nadali mu ją ludzie z rdzennego narodu Miccosukee. 26 października 1976 roku Park Narodowy Everglades został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, a trzy lata później wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.

Park Narodowy Everglades – ciekawostki

Pora sucha w Parku Narodowym Everglades trwa od listopada do marca. W tym okresie temperatura waha się od 12 w nocy do 25 stopni C w dzień, a wilgotność powietrza jest stosunkowo niska. Obniża się wtedy także poziom wody. Także dlatego zwierzęta gromadzą się wówczas w środkowej części parku, gdzie wody jest więcej. W porze deszczowej, trwającej od kwietnia do października, temperatura utrzymuje się stale powyżej 33 stopni C, a wilgotność powietrza sięga ponad 90 procent. To wynik bardzo obfitych w tym czasie deszczy.

Park Narodowy Everglades – fauna

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz Park Narodowy Everglades w porze suchej, czy w porze deszczowej, zaskoczy cię biologiczna różnorodność tego położonego na mokradłach parku.

Park Narodowy Everglades jest jednym z najważniejszych miejsc rozrodu tropikalnych ptaków brodzących. W sumie żyje tu ponad 350 gatunków ptaków, w tym: czapla śnieżna, limpkin czy dzioborożec. Poza tym: 300 gatunków ryb słodkowodnych i morskich (np. lucjan, snook czy tarpon), 40 gatunków ssaków i 50 gatunków gadów. 36 gatunków uważa się za zagrożone lub chronione. Chodzi tu między innymi o panterę florydzką, krokodyla amerykańskiego i manata karaibskiego.

Niektórzy turyści przyjeżdżają tu głównie ze względu na farmę aligatorów Everglades. Ale te majestatyczne zwierzęta zobaczyć można też w innych miejscach, na brzegach rzek, wygrzewające się na wielkich kamieniach.

Aligatory w Parku Narodowym Everglades / fot. Simon Dux Media/Shutterstock

Park Narodowy Everglades – flora

Mokradła subtropikalne Everglades to system wolno płynących rzek, w których szybkość przepływu wody wynosi ok. 0,4 km/dzień. Teren ten jest nawadniany przez rzekę Kissimmee i jezioro Okeechobee. Wśród roślin na terenie parku występują między innymi namorzyny, szuwary, paprocie i palmy.
Everglades ma znaczenie gospodarcze – zaopatruje w wodę pitną całą południową część Florydy.

Park Narodowy Everglades – informacje praktyczne

Park Narodowy Everglades jest otwarty siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Pracownicy parku w Ernest F. Coe Visitors Center są dostępni w godzinach od 9:00 do 17:00 – od połowy kwietnia do połowy grudnia i od 8:00 do 17:00 – od połowy grudnia do połowy kwietnia. Na popularnym campingu Flamingo obsługę zastaniemy w godzinach: 8:00 do 16:30 – od połowy listopada do połowy kwietnia i sporadycznie w porze deszczowej. Jeśli chcesz samodzielnie zarejestrować się, by dostać pozwolenie na wycieczkę po parku, lobby Flamingo Visitor Center jest otwarte 24 godziny na dobę.

Reklama

Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych istnieje 59 parków narodowych. Najstarszy to Park Narodowy Yellowstone utworzony 1 marca 1872 roku. Najmłodszy jest Park Narodowy Pinnacles utworzony 10 stycznia 2013 roku. Wszystkie parki znajdują się pod zarządem National Park Service.

Nasz ekspert

Maciej Wesołowski

Redaktor prowadzący „National Geographic Traveler". Reporter. Autor książek, m.in.: „Szpagat w pionie. W drodze przez Indie" i „Cafe Macondo. Reportaże z Kolumbii"
Reklama
Reklama
Reklama