W tym artykule:

  1. Z czego słynie Park Narodowy Gór Stołowych?
  2. Park Narodowy Gór Stołowych: ciekawostki
  3. Zwierzęta w Parku Narodowym Gór Stołowych
  4. Jakie są parki narodowe w Polsce?
Reklama

Park Narodowy Gór Stołowych to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Został założony 16 września 1993 roku. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy z Czechami. Powierzchnia parku wynosi ok. 63 km2. Region ten słynie z unikalnych formacji skalnych, które przez miliony lat były kształtowane przez naturę.

Z czego słynie Park Narodowy Gór Stołowych?

Wizytówką PNGS bez wątpienia są kamienne labirynty, które przyciągają najwięcej odwiedzających w okresie letnim oraz podczas złotej polskiej jesieni. Wówczas barwy przyrody dodają uroku już i tak malowniczym krajobrazom. Zimą natomiast, kiedy śnieg okrywa szczyty i doliny, Park Narodowy Gór Stołowych staje się mniej zatłoczony. Turyści mają wtedy okazję do bardziej intymnych spotkań z naturą. Należy jednak pamiętać o tym, że mimo iż szlaki turystyczne są dostępne w zimie, zwiedzający wybierają się na nie na własną odpowiedzialność. Poza sezonem nie jest prowadzona obsługa ruchu turystycznego, a więc przed wejściem do parku nie trzeba kupować biletów.

Park Narodowy Gór Stołowych: co zobaczyć?

Szczeliniec Wielki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych, znany z niezwykłych formacji skalnych i zapierających dech w piersiach widoków / Katarzyna Mazurowska/Shutterstock

Jedną z największych atrakcji PGNS (i to dosłownie) jest Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Poza panoramą Sudetów i czeskich Gór Orlickich na piechurów czekają też charakterystyczne formacje skalne, takie jak Wielbłąd Czy Kwoka, oraz platformy widokowe. Na szczyt można dojść popularną trasą turystyczną prowadzącą przez skalne labirynty i szczeliny.

Kolejne miejsce, które przyciąga turystów nie tylko z Polski, to Błędne Skały. Jest to zespół niezwykłych formacji skalnych tworzących labirynt z wąskimi przejściami. To idealne miejsce dla miłośników oryginalnych fotografii z podróży.

Na uwagę zasługują również formacje skalne przypominające grzyby. Skalne Grzyby są usytuowane na północ od miejscowości Radków. Skałki w tym miejscu mają kształty nie tylko grzybów, ale też maczug, baszt oraz bram.

Oto inne ciekawe miejsce w Parku Narodowym Gór Stołowych i okolicach:

  • Fort Karola: XVIII-wieczna forteca zbudowana na górze Ptak (841 m n.p.m.);
  • Wodospady Pośny: spokojne miejsce idealne na odpoczynek i relaks w otoczeniu natury;
  • Droga Stu Zakrętów: malownicza droga prowadząca przez Góry Stołowe, słynąca z licznych zakrętów i pięknych widoków. To świetna trasa dla zmotoryzowanych turystów pragnących zobaczyć park z innej perspektywy;
  • Kaplica Czaszek w Czermnej: unikatowa kaplica, której wnętrze wypełnione jest ludzkimi czaszkami i kośćmi.

Najstarsze góry w Polsce wieki temu upodobały sobie wiedźmy. Dziś to świetny cel wędrówek

Najstarsze góry w Polsce to jednocześnie jedne z najniższych gór w naszym kraju. Turyści chętnie odwiedzają region, w którym są położone. Nie tylko z uwagi na piesze szlaki turystyczne, ...
Jakie są najstarsze góry w Polsce?
Jakie są najstarsze góry w Polsce?, fot. Maciej Pawlik/Shutterstock

Park Narodowy Gór Stołowych: ciekawostki

Co warto wiedzieć o Parku Narodowym Gór Stołowych przed wycieczką? Oto ciekawostki nie tylko przyrodnicze:

  • Góry Stołowe są jedynym w Polsce masywem górskim o budowie płytowej, z charakterystycznymi płaskimi wierzchołkami.
  • W zimie park przyciąga miłośników narciarstwa biegowego, oferując liczne trasy.
  • Błędne Skały były wykorzystane jako plener filmowy w filmach: „Przyjaciel wesołego diabła”, „Tajemnica Sagali” i „Opowieści z Narni”.
  • Z Górami Stołowymi związane są liczne legendy. Najbardziej znana opowiada o Liczyrzepie.
  • Park współpracuje z czeskim Narodowym Rezerwatem Przyrody Broumovské stěny, co umożliwia ochronę przyrody na większym obszarze i promowanie turystyki transgranicznej.

Zwierzęta w Parku Narodowym Gór Stołowych

Poza spektakularnymi formacjami skalnymi Park Narodowy Gór Stołowych może również poszczycić się bogatą fauną. Ssaki zamieszkujące PGNS to między innymi:

  • sarny,
  • jelenie,
  • dziki,
  • lisy,
  • wiewiórki (czarnej i rudej odmiany),
  • borsuki,
  • kuny,
  • łasice,
  • gronostaje,
  • jeże,
  • ryjówki,
  • oraz nietoperze.

Ciekawym okazem jest też sprowadzony z Korsyki i aklimatyzowany w Sudetach muflon. To gatunek górskiej owcy.

Błędne Skały to wizytówka Parku Narodowego Gór Stołowych / Curioso.Photography/Shutterstock

W Parku Narodowym Gór Stołowych można spotkać wiele interesujących gatunków ptaków. Lasy górskie upodobały sobie między innymi: orzechówki, krzyżodzioby świerkowe, czyże, paszkoty, dzięcioły zielonosiwe i czarne, krogulce oraz siniaki. W skałach gnieżdżą się z kolei puchacz, pustułka, kruk, kopciuszek, pleszka i kowalik. Rozległe powierzchnie trawiaste są miejscem lęgowym dla świergotka łąkowego, pokląskwy, skowronka, przepiórki i derkacza. W pobliżu wody warto zwrócić uwagę na pluszcza i pliszkę górską.

W Parku Narodowym Gór Stołowych występuje różnorodność gadów i płazów. Spotkać można między innymi jaszczurkę zwinkę, padalca zwyczajnego, zaskrońca zwyczajnego. Rzadziej salamandrę oraz traszkę górską i zwyczajną.

Parki narodowe w Polsce potrafią zaskoczyć egzotyką. Gdzie zobaczymy niebieskie żaby?

Parki narodowe to nasze powody do dumy. Polska przyroda nie jest jednak wystarczająco chroniona. Wciąż za mało mówi się o walorach naturalnych naszego kraju, a ostatni park narodowy w Polsce ...
Parki narodowe w Polsce potrafią zaskoczyć egzotyką. Gdzie zobaczymy niebieskie żaby?
fot. Patryk Fiutek

Jakie są parki narodowe w Polsce?

Polska może pochwalić się 23 parkami narodowymi. Każdy z nich chroni różnorodne krajobrazy, ekosystemy oraz unikalną faunę i florę. Czy znasz wszystkie? Oto one:

Reklama
  1. Babiogórski Park Narodowy
  2. Białowieski Park Narodowy
  3. Biebrzański Park Narodowy
  4. Bieszczadzki Park Narodowy
  5. Drawieński Park Narodowy
  6. Gorczański Park Narodowy
  7. Kampinoski Park Narodowy
  8. Karkonoski Park Narodowy
  9. Magurski Park Narodowy
  10. Narwiański Park Narodowy
  11. Ojcowski Park Narodowy
  12. Park Narodowy „Bory Tucholskie”
  13. Pieniński Park Narodowy
  14. Poleski Park Narodowy
  15. Roztoczański Park Narodowy
  16. Słowiński Park Narodowy
  17. Świętokrzyski Park Narodowy
  18. Tatrzański Park Narodowy
  19. Park Narodowy Ujście Warty
  20. Wielkopolski Park Narodowy
  21. Wigierski Park Narodowy
  22. Woliński Park Narodowy
  23. Park Narodowy Gór Stołowych

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama