Park Narodowy Gór Stołowych od lat przyciąga filmowców. To zasługa wyjątkowych formacji skalnych
Park Narodowy Gór Stołowych to jedno z najbardziej malowniczych i intrygujących miejsc w Polsce. Przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i poszukiwaczy przygód. To właśnie tutaj, wśród labiryntów skalnych i majestatycznych płaskowyżów, kryją się sekrety sprzed milionów lat.
W tym artykule:
- Z czego słynie Park Narodowy Gór Stołowych?
- Park Narodowy Gór Stołowych: ciekawostki
- Zwierzęta w Parku Narodowym Gór Stołowych
- Jakie są parki narodowe w Polsce?
Park Narodowy Gór Stołowych to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Został założony 16 września 1993 roku. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy z Czechami. Powierzchnia parku wynosi ok. 63 km2. Region ten słynie z unikalnych formacji skalnych, które przez miliony lat były kształtowane przez naturę.
Z czego słynie Park Narodowy Gór Stołowych?
Wizytówką PNGS bez wątpienia są kamienne labirynty, które przyciągają najwięcej odwiedzających w okresie letnim oraz podczas złotej polskiej jesieni. Wówczas barwy przyrody dodają uroku już i tak malowniczym krajobrazom. Zimą natomiast, kiedy śnieg okrywa szczyty i doliny, Park Narodowy Gór Stołowych staje się mniej zatłoczony. Turyści mają wtedy okazję do bardziej intymnych spotkań z naturą. Należy jednak pamiętać o tym, że mimo iż szlaki turystyczne są dostępne w zimie, zwiedzający wybierają się na nie na własną odpowiedzialność. Poza sezonem nie jest prowadzona obsługa ruchu turystycznego, a więc przed wejściem do parku nie trzeba kupować biletów.
Park Narodowy Gór Stołowych: co zobaczyć?
Jedną z największych atrakcji PGNS (i to dosłownie) jest Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Poza panoramą Sudetów i czeskich Gór Orlickich na piechurów czekają też charakterystyczne formacje skalne, takie jak Wielbłąd Czy Kwoka, oraz platformy widokowe. Na szczyt można dojść popularną trasą turystyczną prowadzącą przez skalne labirynty i szczeliny.
Kolejne miejsce, które przyciąga turystów nie tylko z Polski, to Błędne Skały. Jest to zespół niezwykłych formacji skalnych tworzących labirynt z wąskimi przejściami. To idealne miejsce dla miłośników oryginalnych fotografii z podróży.
Na uwagę zasługują również formacje skalne przypominające grzyby. Skalne Grzyby są usytuowane na północ od miejscowości Radków. Skałki w tym miejscu mają kształty nie tylko grzybów, ale też maczug, baszt oraz bram.
Oto inne ciekawe miejsce w Parku Narodowym Gór Stołowych i okolicach:
- Fort Karola: XVIII-wieczna forteca zbudowana na górze Ptak (841 m n.p.m.);
- Wodospady Pośny: spokojne miejsce idealne na odpoczynek i relaks w otoczeniu natury;
- Droga Stu Zakrętów: malownicza droga prowadząca przez Góry Stołowe, słynąca z licznych zakrętów i pięknych widoków. To świetna trasa dla zmotoryzowanych turystów pragnących zobaczyć park z innej perspektywy;
- Kaplica Czaszek w Czermnej: unikatowa kaplica, której wnętrze wypełnione jest ludzkimi czaszkami i kośćmi.
Najstarsze góry w Polsce wieki temu upodobały sobie wiedźmy. Dziś to świetny cel wędrówek
Najstarsze góry w Polsce to jednocześnie jedne z najniższych gór w naszym kraju. Turyści chętnie odwiedzają region, w którym są położone. Nie tylko z uwagi na piesze szlaki turystyczne, ...Park Narodowy Gór Stołowych: ciekawostki
Co warto wiedzieć o Parku Narodowym Gór Stołowych przed wycieczką? Oto ciekawostki nie tylko przyrodnicze:
- Góry Stołowe są jedynym w Polsce masywem górskim o budowie płytowej, z charakterystycznymi płaskimi wierzchołkami.
- W zimie park przyciąga miłośników narciarstwa biegowego, oferując liczne trasy.
- Błędne Skały były wykorzystane jako plener filmowy w filmach: „Przyjaciel wesołego diabła”, „Tajemnica Sagali” i „Opowieści z Narni”.
- Z Górami Stołowymi związane są liczne legendy. Najbardziej znana opowiada o Liczyrzepie.
- Park współpracuje z czeskim Narodowym Rezerwatem Przyrody Broumovské stěny, co umożliwia ochronę przyrody na większym obszarze i promowanie turystyki transgranicznej.
Zwierzęta w Parku Narodowym Gór Stołowych
Poza spektakularnymi formacjami skalnymi Park Narodowy Gór Stołowych może również poszczycić się bogatą fauną. Ssaki zamieszkujące PGNS to między innymi:
- sarny,
- jelenie,
- dziki,
- lisy,
- wiewiórki (czarnej i rudej odmiany),
- borsuki,
- kuny,
- łasice,
- gronostaje,
- jeże,
- ryjówki,
- oraz nietoperze.
Ciekawym okazem jest też sprowadzony z Korsyki i aklimatyzowany w Sudetach muflon. To gatunek górskiej owcy.
W Parku Narodowym Gór Stołowych można spotkać wiele interesujących gatunków ptaków. Lasy górskie upodobały sobie między innymi: orzechówki, krzyżodzioby świerkowe, czyże, paszkoty, dzięcioły zielonosiwe i czarne, krogulce oraz siniaki. W skałach gnieżdżą się z kolei puchacz, pustułka, kruk, kopciuszek, pleszka i kowalik. Rozległe powierzchnie trawiaste są miejscem lęgowym dla świergotka łąkowego, pokląskwy, skowronka, przepiórki i derkacza. W pobliżu wody warto zwrócić uwagę na pluszcza i pliszkę górską.
W Parku Narodowym Gór Stołowych występuje różnorodność gadów i płazów. Spotkać można między innymi jaszczurkę zwinkę, padalca zwyczajnego, zaskrońca zwyczajnego. Rzadziej salamandrę oraz traszkę górską i zwyczajną.
Parki narodowe w Polsce potrafią zaskoczyć egzotyką. Gdzie zobaczymy niebieskie żaby?
Parki narodowe to nasze powody do dumy. Polska przyroda nie jest jednak wystarczająco chroniona. Wciąż za mało mówi się o walorach naturalnych naszego kraju, a ostatni park narodowy w Polsce ...Jakie są parki narodowe w Polsce?
Polska może pochwalić się 23 parkami narodowymi. Każdy z nich chroni różnorodne krajobrazy, ekosystemy oraz unikalną faunę i florę. Czy znasz wszystkie? Oto one:
- Babiogórski Park Narodowy
- Białowieski Park Narodowy
- Biebrzański Park Narodowy
- Bieszczadzki Park Narodowy
- Drawieński Park Narodowy
- Gorczański Park Narodowy
- Kampinoski Park Narodowy
- Karkonoski Park Narodowy
- Magurski Park Narodowy
- Narwiański Park Narodowy
- Ojcowski Park Narodowy
- Park Narodowy „Bory Tucholskie”
- Pieniński Park Narodowy
- Poleski Park Narodowy
- Roztoczański Park Narodowy
- Słowiński Park Narodowy
- Świętokrzyski Park Narodowy
- Tatrzański Park Narodowy
- Park Narodowy Ujście Warty
- Wielkopolski Park Narodowy
- Wigierski Park Narodowy
- Woliński Park Narodowy
- Park Narodowy Gór Stołowych