W tym artykule:

  1. Gdzie znajduje się Park Narodowy Krka?
  2. Jak dojechać do Parku Narodowego Krka?
  3. Charakterystyka Parku Narodowego Krka
  4. Przyroda Parku Narodowego Krka
  5. Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Krka?
Reklama

Wielu osobom Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z plażami nad Morzem Adriatyckim. To prawda, kraj w południowo-wschodniej Europie przyciąga wspaniałymi kurortami, ale w tym miejscu należy podkreślić, że ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Zróżnicowana powierzchnia sprawia, że coś dla siebie znajdą tam także miłośnicy górskich wycieczek, jak również wielbiciele dzikiej przyrody. Park Narodowy Krka należy do tych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić podczas wycieczki do Chorwacji.

Gdzie znajduje się Park Narodowy Krka?

Park Narodowy Krka rozciąga się w środkowej części Dalmacji, na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Znajduje pomiędzy Zadarem i Splitem. Najbliżej położonym miastem jest Szybenik, zlokalizowany w odległości około 10 kilometrów od południowych krańców parku.

Jak dojechać do Parku Narodowego Krka?

Nie ma najmniejszego problemu z przyłączeniem się do zorganizowanej wycieczki, ale do Parku Narodowego Krka można także dostać się indywidualnie, samochodem lub autobusem. Wybierając drugą opcję, najlepiej wyruszyć ze Splitu, Trogiru, Zadaru lub Szybenika.

Europejska Amazonka i najmniejsze miasto na świecie. Gdzie? W Chorwacji

Spisaliśmy wszystkie pytania, które stawiają sobie osoby planujące podróż do Chorwacji. Co jeść na miejscu? Które miejsca odwiedzić? Jak zachowywać się na kempingu? Z wyczerpującymi od...
Europejska Amazonka i najmniejsze miasto na świecie. Gdzie? W Chorwacji
Materiały prasowe

Wejścia prowadzące do parku

Do parku prowadzi pięć wejść.

  1. Lozovac. W obrębie wejścia znajduje się darmowy parking i centrum informacyjne, w którym można pobrać mapy i broszury. To właśnie tam swój bieg rozpoczyna wiele popularnych szlaków turystycznych. Do wejścia dojeżdża autobus, który zabiera turystów do wodospadu.
  2. Skradin. Wejście od strony miasta Skradin w sezonie jest mocno zatłoczone, podobnie jak Lozovac. Popularność tego miejsca wynika z tamtejszej atrakcji, jaką jest rejs statkiem (wliczony w cenę biletu wstępu na teren parku).
  3. Roški slap. To jedno z mniej obleganych wejść do parku. Czy to oznacza, że należy omijać je szerokim łukiem? Absolutnie nie, bo to właśnie stamtąd najbliżej jest do wodospadu Roški, jednego z najbardziej malowniczych w całym parku.
  4. Burnum. Wejście przy stanowisku archeologicznym Bunrum to prawdziwa gratka dla miłośników antycznej historii. Niedaleko znajdują się ruiny rzymskiego amfiteatru, a w pobliskim Puljane – wystawa starożytnych artefaktów.
  5. Krka Monastery (Kistanje). Wejście w pobliżu klasztoru Krka powinny wybrać osoby, które nastawiają się na zwiedzanie mniej znanych (i mniej obleganych) zakątków parku.

Dojazd autobusem

Ze Splitu regularnie kursują bezpośrednie autobusy, które docierają do Skradin, podobnie jak z Zadaru. W to samo miejsce można dotrzeć z Trogiru, jednak stamtąd odjeżdża tylko jeden autobus dziennie (w sezonie, poza sezonem brak kursów). Z Szybenika autobusy odjeżdżają do miejscowości Skradin i Lozovac.

Dojazd samochodem

Najlepszym wyborem dla zmotoryzowanych jest wejście Lozovac. Znajduje się tam największy i najlepiej zorganizowany parking. Pozostałe wejścia także są zaopatrzone w miejsca parkingowe, ale jest ich nieco mniej. Warto podkreślić, że jedynie od strony miejscowości Lozovac istnieje możliwość wjazdu na teren parku własnym pojazdem, ale wyłącznie poza sezonem.

Charakterystyka Parku Narodowego Krka

Park Narodowy Krka został powołany w 1985 roku. Rozciąga się na obszarze 109 kilometrów kwadratowych, jest więc tylko nieznacznie większy niż Poleski Park Narodowy.

Malowniczy teren Parku Narodowego Krka wyrzeźbiły ruchy tektoniczne i rzeka o tej samej nazwie. W wyniku trwających od niepamiętnych czasów procesów krasowych powstały imponujące kaniony, bariery trawertynowe, jeziora i zapierające dech w piersiach wodospady.

W plejstocenie topniejący lód przyczynił się do podniesienia poziomu wody w morzu. Woda zalała dzisiejsze wybrzeże Adriatyku. Doszło wówczas do utworzenia estuarium rzeki Krka.

Zjawiska krasowe na terenie parku

Na obszarze PN Krka występują dwie formy trawertynu, tzw. żywa i martwa. W następstwie ubywania tlenu z wypływającej na powierzchnię wody podziemnej, dochodzi do wytrącenia wapnia. Ten osadza się na organizmach, między innymi na mchach. Powstają w ten sposób różnorakie formy geologiczne, a przyrost trawertynu jest szacowany na ok. 3 mm rocznie. „Martwy”, czyli nieprzyrastający trawertyn występuje w obszarze dawnego biegu rzeki. Jego wiek jest szacowany na 125 tysięcy lat.

To właśnie procesy krasowe w ukształtowały hydrologiczny obraz parku. Woda rzeki Krky i jej dopływów wydrążyła w wapiennych skałach rozległe kaniony i wąwozy. W ten sposób powstały też wodospady, będące największą atrakcją tego miejsca, i jaskinie krasowe (na terenie parku jest ich ponad 40).

Przyroda Parku Narodowego Krka

Park znajduje się w obszarze klimatu śródziemnomorskiego. Takie położenie sprzyja występowaniu różnorodnych biotopów, co przekłada się na mozaikową charakterystykę tamtejszej flory i fauny.

Chorwacja nieustannie się zmienia. Jak odkryć ją na nowo?

Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych kierunków Polaków. Uwielbiamy chorwackie plaże, kuchnię i oczywiście samych Chorwatów. Jak zaplanować wakacje nad Adriatykiem? O to i nie tylko o t...
Chorwacja nieustannie się zmienia. Jak odkryć ją na nowo?
Rt Kamenjak, Istria, fot. Aleksandar Gospić_CNTB

Rośliny w parku

Na terenie Parku Narodowego Krka stwierdzono występowanie 860 gatunków roślin, wśród których nie brakuje okazów charakterystycznych wyłącznie dla obszaru adriatyckiego. W tym miejscu należy wskazać na:

  • rośliny astrowate – Tanacetum cinerariifolium;
  • rośliny dzwonkowate Inula verbascifolia i Campanula pyramimidalis;
  • rośliny kosaćcowate – Iris illyrica.

Inne ciekawe endemity, które rozwinęły się ze względu gorący i suchy klimat, to między innymi:

  • chaber – Centaurea spinosociliata;
  • wilczomlecze – Euphorbia fragifera i Euphorbia characias;
  • szałwia – Salvia bertolonii;
  • oset – Carduus micropterus.

W parku wyróżnia się trzy zbiorowiska leśne: lasy mieszane z dębem omszonym i grabem wschodnim, wiecznie zielone lasy mieszane z dębem ostrolistnym i jesionem mannowym oraz lasy mieszane z chmielograbem europejskim i seslerią. Warto podkreślić, że na obszarze PN nie brakuje też zbiorowisk pastwiskowych i kamiennych łąk.

Zwierzęta w parku

Wyjątkowa jest nie tylko parkowa flora, ale także fauna. Nie brakuje tam zarówno gatunków o szerokim zasięgu występowania, jak i endemitów.

Najsłabiej poznaną grupę zwierząt stanowią bezkręgowce. Stwierdzono występowanie 289 gatunków chrząszczy, 200 gatunków motyli i 34 gatunków ważek. W tamtejszych wodach pływa 20 gatunków ryb, z czego 10 to endemity. Do tej grupy należy zaliczyć choćby zagrożonego wyginięciem pstrąga marmurkowego i wzdręgę.

Parkowe jeziora, trzcinowiska i podmokłe łąki są domem dla 8 gatunków płazów. Jednym z nich jest endemiczny odmieniec jaskiniowy. Gady są reprezentowane przez 22 gatunki, w tym przez licznie występującego żółwia błotnego czy przez jadowitą żmiję nosorogą.

Park ma ogromne znaczenie ornitologiczne. Występuje tam 211 gatunków ptaków, co stanowi 56 proc. chorwackiej awifauny. Aż 111 taksonów uznano za zagrożone w skali kraju. W Parku Narodowym Krka stwierdzono też występowanie 46 gatunków ssaków, z czego 23 znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Krka?

Park można zwiedzać pieszo, z pokładu statku lub z autobusu. Wspaniała fauna i flora to jedne z największych atrakcji tego miejsca, ale z całą pewnością niejedyne.

Wodospad Skradinski Buk

To najdłuższy, a zdaniem wielu osób – także najpiękniejszy wodospad w parku. Na odcinku kilkuset metrów tworzy go siedemnaście kaskad, które osiągają do 400 m szerokości.

Najstarsza elektrownia wodna w Europie

Prawdziwa gratka dla fanów techniki. Na wodospadzie Skradinski Buk znajdują się pozostałości po pierwszej europejskiej elektrowni wodnej. Obiekt uruchomiono w 1895 roku.

Zabytkowe młyny

Wzdłuż rzeki znajduje się wiele młynów wodnych. Część z nich odnowiono i udostępniono do zwiedzania. Szczególnie ciekawy jest kompleks w pobliżu wodospadu Skradinski Buk, składający się z młyna, stajni, mieszkania młynarza i kuchni.

Wyspa Visovac

Kolejna atrakcja jest dostępna po krótkiej przeprawie łodzią. Na wyspie zlokalizowanej na malowniczym jeziorze Visovac znajduje się historyczny klasztor franciszkanów z 1445 roku, otoczony przez bujne ogrody.

Reklama

Punkt widokowy Rogovo

To jedna z częściej pomijanych atrakcji. Niesłusznie, bo z punktu widokowego Rogovo rozpościera się fantastyczny widok na kanion Medu Gredama i jezioro Visovac.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama