Reklama

W tym artykule:

  1. Pierwszy taki park narodowy w Polsce
  2. Błędne Skały z limitami dla turystów
  3. Labirynt znany na cały świat
  4. Parki narodowe w Polsce
Reklama

W granicach Polski wytyczono 23 parki narodowe. To całkiem sporo. Dla porównania we Francji jest ich 11, a w Hiszpanii 15. Problem w tym, że o polskich parkach narodowych wciąż mówi się za mało. Nawet przyrodnicy mają problem z wymieniem wszystkich obszarów chronionych. Oczywiście są wyjątki i niektóre parki czy rezerwaty cieszą się szczególną popularnością. Na przykład Park Narodowy Gór Stołowych. Już niebawem turyści, którzy chcą przejść najbardziej znane trasy, będą musieli kupić bilety z wyprzedzeniem.

Pierwszy taki park narodowy w Polsce

Pandemia zmieniła nie tylko to, jak pracujemy, ale też to, w jaki sposób postrzegamy podróżowanie. W czasie lockdownu wyjazdy na łono natury zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Trend utrzymuje się cały czas, co ma swoje plusy i minusy. Coraz więcej turystów odwiedzających Park Narodowy Gór Stołowych skłoniło władze do zmiany polityki biletowej.

fot. Lydie Gigerichova / Getty Images

Goście odwiedzający Park Narodowy Gór Stołowych mogą bezpłatnie przejść 120 km pieszych szlaków, ale żeby wejść na trasy na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim, należy kupić bilet. To najbardziej charakterystyczne miejsca w parku i właśnie tam powstaje najwięcej pamiątkowych zdjęć. Można powiedzieć „must see”. Trudno cieszyć się pięknem przyrody w tłumie, dlatego zarząd obiektu wprowadził limity. Od sezonu letniego, czyli od 25 kwietnia, w ciągu jednej godziny na trasę będzie mogło wejść maksymalnie 400 osób.

Park Narodowy Yellowstone kończy 150 lat. „Wytrąciliśmy ekosystem z równowagi”

Nie wszyscy wiedzą, że Park Narodowy Yellowstone boryka się z problemami ekologicznymi. Zarząd szuka pomocy u rdzennych Amerykanów.
Park Narodowy Yellowstone kończy 150 lat. „Wytrąciliśmy ekosystem z równowagi”
fot. Getty Images

Błędne Skały z limitami dla turystów

Wejściówki są do kupienia na oficjalnej stronie internetowej parku. Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Podobny system rezerwacji obowiązuje w Tatrzańskim Parku Narodowym.

– Nie ma możliwości rezerwacji telefonicznej, e-mailowej lub za pośrednictwem pracowników Parku Narodowego Gór Stołowych. Rezerwacja jest równoznaczna z wykupieniem biletu wstępu – czytamy na profilu Parku Narodowego Gór Stołowych.

To pierwszy park narodowy w Polsce, w którym obowiązują limity dla odwiedzających. Historyczna decyzja spotkała się z entuzjazmem internautów. Komentujący mają nadzieję, że spacer między Błędnymi Skałami będzie przebiegał nie tylko sprawniej, ale też ciszej.

Kolejny powód, żeby odwiedzić Seszele: najmniejszy park narodowy na świecie

Najmniejszy park narodowy na świecie mieści się na niemal dziewiczej wysepce. Stałymi mieszkańcami terenu są nie ludzie, a pewne zwierzęta.
Najmniejszy park narodowy na świecie leży na środku oceanu. Historia tego miejsca intryguje
Najmniejszy park narodowy na świecie leży na środku oceanu fot. Federica Grassi

Labirynt znany na cały świat

Błędne Skały to jeden z najbardziej malowniczych zespołów bloków skalnych nie tylko w Górach Stołowych, ale też w całej Polsce. Nie bez powodu mówi się, że to prawdziwy labirynt. Choć nazwa na to wskazuje, w Błędnych Skałach trudno zabłądzić. Turyści mają do wyboru dwa szlaki:

  • żółty z Dusznik-Zdroju do Karłowa
  • zielony z Polanicy-Zdroju do Karłowa.
fot. Lydie Gigierichova / Getty Images

Po drodze mija się różnorodne formacje skalne. Niektóre przypominają grzyby lub maczugi, stąd też ich nazwy: Skalne Siodło, Kurza Stopka czy Wielka Sala. Atrakcją są tu jednak nie tylko widoki, ale też sposób, w jaki pokonuje się trasę. W niektórych miejscach trzeba dosłownie przeciskać się przez wąskie skalne szczeliny. Po wprowadzeniu limitów, kolejki w najwęższych miejscach powinny być mniejsze niż w ostatnich latach.

Błędne Skały inspirują nie tylko turystów. Filmowcy także ulegli urokowi labiryntu. W parku narodowym kręcono między innymi „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Reklama

Parki narodowe w Polsce

Który park narodowy w Polsce jest najstarszy? Tytuł seniora przypada Białowieskiemu Parkowi Narodowemu. Został utworzony w 1932. Z kolei najmłodszy jest Park Narodowy Ujście Warty. W 2021 r. świętował swoje dwudziestolecie. Największą powierzchnię ma Biebrzański Park Narodowy (592,2 km²), a najmniejszą Ojcowski Park Narodowy (21,46 km²).

Reklama
Reklama
Reklama