Pierwsze miasto wycofuje elektryczne hulajnogi. Taka była decyzja mieszkańców
Paryż stał się pierwszą europejską stolicą, gdzie mieszkańcy i turyści nie wypożyczą już elektrycznej hulajnogi. To efekt przeprowadzonego w kwietniu referendum.
W tym artykule:
Hulajnogi elektryczne stały się nieodłączną częścią miejskiego krajobrazu. Choć początkowo cieszyły się dużą popularnością, dziś mają więcej przeciwników niż zwolenników. Doprowadziły do tego przede wszystkim liczne kolizje i wypadki z udziałem osób jadących na e-hulajnogach i pieszych. Nic więc dziwne, że kolejne miasta wprowadzają ograniczenia, a nawet jak w przypadku Paryża, wycofują tego typu pojazdy z ulic.
Paryż bez elektrycznych hulajnóg
Paryż to pierwsza europejska stolica, w której nie wypożyczymy elektrycznej hulajnogi. Włodarze miasta podjęły decyzję zgodnie z wolą mieszkańców, którzy w kwietniowym referendum opowiedzieli się za wycofaniem e-hulajnóg z paryskich ulic. Mimo bardzo niskiej frekwencji, wynoszącej niespełna 8%, władze postanowiły uszanować zdanie większości paryżan (89% głosowało „za”) i wprowadzić wraz z początkiem września zakaz wynajmu elektrycznych hulajnóg.
Francuska stolica od dawna borykała się z niesfornymi użytkownikami e-hulajnóg, którzy często porzucali pojazdy gdzie się tylko dało, co bardzo nie podobało się innym mieszkańcom. A także notorycznie łamali zasady ruchu drogowego, doprowadzając do wielu kolizji i wypadków śmiertelnych. Tylko w 2021 r. we Francji w wyniku wypadków z udziałem kierowców elektrycznych hulajnóg życie straciły 24 osoby. W minionym roku w Paryżu odnotowano aż 459 wypadków, z czego trzy zakończyły się tragicznie.
Wszystkie paryskie hulajnogi zostaną rozdysponowane po innych francuskich miastach. Niektóre trafią również do Niemiec, Polski oraz na Bliski Wschód. Dodajmy, że zakaz nie obowiązuje posiadaczy e-hulajnóg, którzy wciąż mogą z nich korzystać.
Problem niedozwolonych rzeczy w bagażu rozwiązany. Sprytny pomysł polskiego lotniska
Lotnisko Chopina ponownie wychodzi naprzeciw potrzebom podróżnych. Dzięki nowemu udogodnieniu pasażerowie bez problemu będą mogli odesłać do domu przedmioty, które nie przeszły kontroli b...Po wprowadzeniu zakazu wynajmu elektrycznych hulajnóg władze Paryża zachęcają mieszkańców do przerzucenia się na publiczne rowery. W ciągu najbliższych miesięcy na ulicach francuskiej stolicy najprawdopodobniej pojawi się więcej wypożyczalni jednośladów, by w ten sposób promować aktywny tryb życia oraz odbywające się w przyszłym roku nad Sekwaną letnie igrzyska olimpijskie.
– Jesteśmy otwarci na rozszerzenie oferty rowerowej, szczególnie w kontekście zbliżających się igrzysk olimpijskich – zaznacza wicemer Paryża David Belliard.
Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych
W Polsce z elektrycznych hulajnóg mogą korzystać dzieci, które skończyły 10 lat, posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T oraz poruszają się jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłych. Po ukończeniu 18. roku życia posiadanie specjalnych uprawnień nie jest wymagane.
Funkcjonariusze przypominają, że obowiązujące od maja 2021 r. przepisy zakazują:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Według danych Komendy Głównej Policji, w 2022 r. na polskich ulicach doszło do 424 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w których zginęły 3 osoby, a 421 zostało rannych. W 272 przypadkach winni spowodowania kolizji byli kierowcy e-hulajnóg.