W tym artykule:

  1. Turystyka dookoła Wezuwiusza
  2. Plaża po erupcji Wezuwiusza otwarta po raz pierwszy
  3. Nowa atrakcja turystyczna w Herkulanum
Reklama

Erupcja Wezuwiusza z 79 roku n.e. uchodzi za jeden z największych kataklizmów w historii starożytnego świata. Blisko 2 tysiące lat temu żywioł zniszczył rzymskie miasta Pompeje, Herkulanum i Stabie. Potężny wybuch wyrzucił w powietrze ogromne ilości popiołu, pumeksu i gazów wulkanicznych. Te zasypały miasta, grzebiąc ich mieszkańców tak, jak stali. Dzięki temu wieki później archeolodzy mogli poznać kulisy życia codziennego chociażby w Pompejach.

Turystyka dookoła Wezuwiusza

Historyczne miasta są obecnie dostępne dla turystów. Cały czas pracują tam też archeolodzy. Mimo że od erupcji Wezuwiusza minęło prawie 2 tys. lat, badacze na miejscu nadal odkrywają zaskakujące artefakty z minionych czasów. Jedno z ostatnich znalezisk w ruinach świątyni Izydy w Pompejach to pozostałości rytualnej uczty. Jej uczestnicy zjedli... dziesiątki ptaków. Po co? Prawdopodobnie chciano w ten sposób udobruchać boginię po zmniejszeniu powierzchni jej świątyni.

Turyści chętnie przyjeżdżają w okolice Pompei i Herkulanum nie tylko ze względu na ruiny domów, ulic i świątyń. Park Narodowy Wezuwiusza oferuje liczne szlaki turystyczne, które prowadzą na sam szczyt krateru. Można stamtąd podziwiać spektakularną panoramę Zatoki Neapolitańskiej.

700 tys. dolarów za Wyzwanie Wezuwiusza. Trzech studentów odczytało fragment zwojów z Herkulanum

Sztuczna inteligencja pomogła młodym badaczom odczytać przysypane podczas erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e. zwoje papirusu, co wiązało się z wysoką pieniężną nagrodą. Papirusy pochodzą ...
Prawie 2 tysiące lat po wybuchu Wezuwiusza udczytano pierwsze fragmenty zwoju z Herkulanum
700 tys. dolarów za Wyzwanie Wezuwiusza. Trzech studentów odczytało fragment zwojów z Herkulanum / fot. Vesuvius Challenge

Plaża po erupcji Wezuwiusza otwarta po raz pierwszy

W czerwcu 2024 r. Herkulanum zyskało jeszcze jedną atrakcję dla podróżnych i pasjonatów historii. Kilka dni temu po raz pierwszy otworzono tam starożytną plażę.

Warto podkreślić, że nie jest to typowa plaża otworzona z myślą o kąpielach słonecznych i sportach wodnych. To miejsce spoczynku ponad 300 osób, które zginęły podczas próby ucieczki przed erupcją wulkanu w 79 r. n. e. Ich szkielety odkryto podczas wykopalisk przeprowadzonych w latach 80. i 90. XX w. Ludzkie szczątki znajdowały się w kamiennych hangarach dla łodzi i na samej plaży.

Według najbardziej aktualnych ustaleń naukowców mieszkańcy Herkulanum zmarli z powodu wysokiej temperatury. Na próżno czekali na ratunek ze strony Pliniusza Starszego. Rzymski mąż stanu sam zginął podczas próby ratowania cywilów na łodzi.

Szkielety ofiar erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. na starożytnej plaży, udostępnionej po raz pierwszy zwiedzającym, w wykopaliskach archeologicznych w Herkulanum / Marco Cantille/Getty Images

Nowa atrakcja turystyczna w Herkulanum

Prace nad udostępnieniem starożytnej plaży turystom trwały trzy lata. Francesco Sirano, dyrektor parku archeologicznego, przekazał w komunikacie prasowym, że konserwatorzy skupili się przede wszystkim na tym, aby zmniejszyć ryzyko powodzi i zapewnić swobodny dostęp zwiedzającym.

Obiekt jest dostępny zarówno dla turystów pieszych, jak i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Miejsce to przez wieki pokrywał czarny wulkaniczny piasek. Konserwatorzy wymienili go na bardziej dostępny materiał w podobnym ciemnym kolorze. Na miejsce prowadzi tunel.

Reklama

Źródło: Guardian.

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama