Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Hity National Geographic na 2025 rok
  2. 30 podróży życia na nadchodzący rok

Stało się już tradycją, że pod koniec roku publikujemy ranking miejsc, które wraz z innymi międzynarodowymi edycjami „Travelera” uznaliśmy za najciekawsze i warte odwiedzenia w nadchodzących dwunastu miesiącach. Na tegorocznej liście znalazło się wiele wyjątkowych kierunków – od podróży luksusowym pociągiem po Malezji, przez wędrówki po aktywnym wulkanie w Gwatemali, na nieco bliższym nam Archipelagu Sztokholmskim kończąc.

Przed wami „Best Of The World 2025”, czyli lista podróżniczych hitów, które trzeba zobaczyć w przyszłym roku, wybranych przez odkrywców, fotografów i redaktorów „National Geographic”.

Hity National Geographic na 2025 rok

  1. Haida Gwaii, Kolumbia Brytyjska, Kanada;
  2. Trasa rowerowa „Amazonia Europy”;
  3. Ocala National Forest, Floryda, USA;
  4. Los Angeles, Kalifornia, USA;
  5. Barbados;
  6. Cerrado, Brazylia;
  7. Antigua, Guatemala;
  8. Guadalajara, Meksyk;
  9. Cork, Irlandia;
  10. Archipelag Sztokholmski, Szwecja;
  11. Hebrydy Zewnętrzne, Szkocja;
  12. Grenlandia;
  13. Braszów, Rumunia;
  14. Klasztory cenobityczne, Włochy;
  15. Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie;
  16. Tunezja;
  17. KwaZulu-Natal, RPA;
  18. Senegal;
  19. Dolina Suru, Indie;
  20. Wyspy Raja Ampat, Indonezja;
  21. Bangkok, Tajlandia;
  22. Kanazawa, Japonia;
  23. Eastern & Oriental Express, Malezja;
  24. Ho Chi Minh, Wietnam;
  25. Rzeka Murray, Australia;
  26. Velo Baltica, Polska;
  27. Supraśl, Polska;
  28. Ojcowski Park Narodowy, Polska;
  29. Gwarki Tarnogórskie, Polska;
  30. Połonina Caryńska, Polska.
Hity podróżnicze 2025

30 podróży życia na nadchodzący rok

#1 Poznaj tradycje Haidów dzięki nowemu hotelowi

Haida Gwaii – prastara ojczyzna ludu Haidów, jednego z Pierwszych Narodów Kanady – to archipelag około 150 mglistych wysepek rozrzuconych wzdłuż brzegów Kolumbii Brytyjskiej. Ocean House, które zyskało sławę jako pływający ekohotel, przeniosło się niedawno na stały ląd i obecnie mieści się na północnym krańcu Graham Island, gdzie zajmuje nieco ponad 3 hektary terenu nad osłoniętą zatoką. To znakomita baza do wycieczek po Parku Prowincjonalnym Naikoon, wypatrywania humbaków i delfinów oraz spotkań z rdzennymi artystami w miejscowości Old Massett, gdzie strzeliste totemy z dumą strzegą tradycji Haidów.

Haida Gwai
fot. Ben Giesbrecht

#2 Przejedź na rowerze przez pierwszy w Europie rezerwat biosfery UNESCO obejmujący pięć krajów

Biegnąca przez Austrię, Słowenię, Chorwację, Węgry i Serbię trasa „Amazon of Europe Bike Trail” oferuje 1250 kilometrów podróży przez jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie regionów Europy. Ta wyjątkowa trasa prowadzi krętymi szlakami rzek Mura, Drawa i Dunaj. Stąd wzięła się nazwa „Amazonia Europy”. Rowerzyści mogą odkrywać dziewicze tereny zalewowe, wypatrywać rzadkich gatunków, takich jak bieliki, oraz odwiedzać malownicze wioski o bogatej historii. Po drodze przyjazne dla środowiska miejsca noclegowe i lokalna kuchnia pozwalają zanurzyć się w urokach przyrody i tradycjach tego transgranicznego rezerwatu.

fot. aoebiketrail.com

#3 Zaszyj się w jednym z ostatnich dzikich zakątków Florydy Środkowej

Floryda przyciąga turystów głównie parkami rozrywki i plażami, ale wśród nich skrywa się zielona oaza. Ocala, wysunięty najdalej na południe w USA las chroniony jako national forest, jest domem manatów, niedźwiedzi czarnych i rzadkich gatunków roślin, a także krainą 600 jezior i źródlisk, rozproszonych na obszarze nieco ponad 1,5 tys. km2. National Forest Foundation polepszyła tu infrastrukturę turystyczną, budując nowe pomosty do łowienia ryb i remontując szlaki; dba także o zachowanie ekosystemu lasów sosen długoigielnych, prowadząc nasadzenia i usuwając gatunki inwazyjne.

fot. Nick Conzone

#4 Daj się porwać ofercie kulturalnej metropolii

Scena kulturalna Los Angeles dostała właśnie zastrzyk nowej energii. Destination Crenshaw, największa w USA publiczno-prywatna inicjatywa związana wyłącznie ze sztuką czarnych artystów, przekształca dwukilometrowy odcinek Crenshaw Boulevard w ciąg zaprojektowanych przestrzeni publicznych z przeszło setką specjalnie zamówionych dzieł. Los Angeles County Museum of Art kończy zaś właśnie budowę David Geffen Galleries ze szklanymi ścianami, w których prezentowana będzie stała wystawa instytucji. A w Lucas Museum of Narrative Art, mieszczącym się w Exposition Park, od 2026 r. będzie można zobaczyć dzieła zgromadzone przez George’a Lucasa, twórcę Gwiezdnych wojen.

fot. Courtesy of Dareon Grace/Destination Crenshaw

#5 Poznaj historię cierpienia niewolników

Rola Barbadosu w dziejach niewolnictwa bywa często niedoceniana. Tymczasem to właśnie tu miliony niewolników po raz pierwszy postawiły stopę na amerykańskiej ziemi. O ich upamiętnienie chcą zadbać twórcy nowego ambitnego przedsięwzięcia, Barbados Heritage District, którego otwarcie zaplanowano na 2025 r. Obiekt znajduje się w miejscu, gdzie pogrzebano wielu zniewolonych Afrykanów. Zaprojektował go David Adjaye, ghańsko-brytyjski architekt i twórca waszyngtońskiego Narodowego Muzeum Afroamerykańskiej Historii i Kultury. W skład kompleksu wejdzie międzynarodowy instytut badawczy z dostępem do Archiwów Narodowych Barbadosu oraz pomnik z 570 drewnianymi palami upamiętniającymi pochowane tu ofiary handlu niewolnikami.

fot. Marc Guitard/Getty Images

#6 Trop wilki w głuszy

Cerrado, czyli rozległe sawanny, są domem dla 850 gatunków ptaków i 12 tys. gatunków roślin. W ostatniej dekadzie zniszczono jednak ponad 100 tys. km kw. tego ekosystemu. – Cerrado to bardzo niedoceniane, ale niezwykłe miejsce. Niestety, znika na naszych oczach pod naporem przemysłowego rolnictwa i hodowli bydła na wielką skalę – mówi fotografka National Geographic Katie Orlinsky. Poznaj tę wyjątkową krainę i wesprzyj alternatywne źródła dochodu jej mieszkańców, zatrzymując się w Pousada Trijunção – ośrodku z siedmioma apartamentami w samym sercu Cerrado. Pousada współpracuje z organizacją ekologiczną Onçafari i pomaga jej w monitorowaniu charakterystycznych wilków grzywiastych. Możesz dołączyć do przewodników i tropić te drapieżniki na sawannie.

fot. Tui De Roy/Minden Pictures

#7 Wespnij się na wulkan

Gwatemalski Fuego w pełni zasługuje na swą nazwę – to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Z wierzchołka sąsiedniego Acatenango – trzeciego pod względem wysokości szczytu Gwatemali, mierzącego 3976 m n.p.m. – można podziwiać niezrównane widoki spektakularnych erupcji. Szlak mozolnej wspinaczki prowadzi przez plantacje kawy i lasy mgliste porastające zbocza góry. Biura wycieczkowe, m.in. OX Expeditions i Antigua Tours, oraz hotel Casa Santo Domingo organizują jedno- lub dwudniowe eskapady na szczyt z kolonialnego miasta Antigua – pełnego brukowanych ulic oraz urokliwych placów i wpisanego na listę UNESCO.

fot. Peter Fisher

#8 Zachwyć się brzmieniem muzyki mariachi

Muzyka mariachi, wykonywana przez odzianych w identyczne stroje artystów na instrumentach strunowych i trąbkach, to esencja Meksyku. Gatunek ten narodził się w XIX w. w stanie Jalisco i został wpisany przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Poznasz go w Guadalajarze, stolicy Jalisco, gdzie na przełomie sierpnia i września co roku odbywa się dwutygodniowy Międzynarodowy Festiwal Charreríi i Mariachi. – Wypełniamy miasto świętowaniem, folklorem i radością – twierdzi szef imprezy Carlos Mateos. W Teatro Degollado i na miejskich placach zagra około 500 zespołów mariachi. Nie zabraknie też parad, warsztatów muzycznych i ekscytujących zawodów charreríi, czyli rodeo, jednego z narodowych sportów Meksyku.

fot. Alejandro Cegarra

#9 Zanurz się w uliczkach miasta przeżywającego drugą młodość

W ramach Planu Rozwoju Miasta Cork finansuje się ambitne i innowacyjne przedsięwzięcia, których efekty mamy zobaczyć do 2028 r. Obejmują one przebudowę portu i doków, renowację Crawford Art Gallery i powiększenie Cork Event Centre, gdzie będą odbywać się koncerty, festiwale i wystawy. We wrześniu 2025 r. drugie pod względem liczby ludności miasto Irlandii rozkwitnie podczas Sounds from a Safe Harbour, biennale muzyki, tańca i debat, którego współzałożycielem jest pochodzący z Cork aktor Cillian Murphy, nagrodzony Oscarem za rolę w Oppenheimerze.

fot. Cian Wong

#10 Skacz z wyspy na wyspę, podążając za znakami nowego szlaku

Archipelag Sztokholmski to około 30 tys. wysp i wysepek – na niektórych znajdują się urocze wsie, inne zamieszkują tylko morskie ptaki, szybujące nad smaganymi wiatrem plażami. Teraz możesz powędrować przez 21 z tych skrawków lądu, korzystając z nowego, 270-kilometrowego Szlaku Archipelagu Sztokholmskiego. Na nocleg zatrzymasz się w przytulnych pensjonatach, na przykład Utö Värdhus, gdzie niegdyś gościła Greta Garbo. Najlepsza pora na wycieczkę? Magiczna pora! Tak Szwedzi określają przełom późnego lata i wczesnej jesieni, gdy słońce wciąż grzeje mocno, ale cały archipelag spowija już błogi spokój.

fot. Martin Edström

#11 Odkryj prawdziwe gwiazdy Szkocji

Wyspy u zachodniego wybrzeża Irlandii zagrały w nominowanych do Oscara Duchach Inisherin. Gwiazdami An t-Eilean (Wyspy) – wyczekiwanego serialu BBC w języku gaelickim – są zaś Hebrydy Zewnętrzne. W pełnej krasie pokazano ich efektowne krajobrazy i celtyckie dziedzictwo. Prastary archipelag poznasz dzięki Hebridean Way. Ten blisko 320-kilometrowy szlak pieszy i rowerowy łączy 10 wysp i mija srebrzyste plaże, destylarnie whisky, dzikie, pełne kwiatów łąki machair czy zabytki neolityczne, na czele z kręgiem megalitów w Calanais sprzed 5 tys. lat. Wielkim świętem języka i muzyki gaelickiej jest zaś lipcowy Hebridean Celtic Festival w Stornoway na wyspie Lewis.

fot. Jim Richardson

#12 Dotarcie na niezwykłą wyspę stało się łatwiejsze

Grenlandia – skuta lodem i położona w większości za północnym kołem podbiegunowym – to nadal miejsce trudno dostępne, ale otwarcie nowego międzynarodowego lotniska w stołecznym Nuuk oraz inauguracja bezpośrednich połączeń z Ameryką Północną ułatwiają dotarcie na największą wyspę świata. Linie Canadian North w kooperacji z Air Greenland uruchomiły cotygodniowe loty z Nuuk do Iqaluit (gdzie tego samego dnia można przesiąść się w samoloty do Ottawy lub Montrealu). Nowojorczycy dotrą zaś do Nuuk z jedną przesiadką liniami Icelandair. Na miejscu czeka wiele atrakcji, choćby podziwianie ogromnych gór lodowych w fiordzie Ilulissat czy zwiedzanie ośrodka kultury Inuitów w Kulusuk.

fot. Kiliii Yuyan

#13 Powędruj szlakiem Via Transilvanica

Średniowieczny Braszów to brama Transylwanii – krainy prastarych lasów, sielskich wsi i karpackich szczytów. Dotarcie do ojczyzny Drakuli ułatwia nowe lotnisko – pierwsza taka inwestycja w Rumunii od 50 lat. Doskonałym sposobem na poznanie regionu jest wędrówka Via Transilvanica, długim na 1400 km szlakiem ciągnącym się od granicy z Ukrainą aż po brzegi Dunaju. Etap Terra Saxonum prowadzi przez saskie wsie i XII-wieczne miasto Sighişoara, wpisane na listę UNESCO, zaś odcinek Terra Dacia wije się pośród winnic i dackich twierdz.

fot. Matthieu Paley

#14 Doświadcz duchowego spokoju życia mnichów

Na Półwyspie Apenińskim rozsianych jest ok. 200 średniowiecznych klasztorów cenobitycznych. Przebywający w tych odludnych miejscach mnisi od wieków praktykują życie we wspólnocie i zapewniają dach nad głową strudzonym wędrowcom. Tradycję tę podtrzymują po dziś dzień: przyjmują gości niezależnie od ich wyznania i przynależności religijnej. Izby są ascetyczne, za to przeżycia – przebogate. Możesz posłuchać chorału gregoriańskiego, podziwiać relikwie i renesansowe dzieła sztuki albo oddać się medytacji pośród zieleni. Do czynnych, przyjmujących gości klasztorów należą La Verna – uczepiony krawędzi urwiska i położony o dwie godziny jazdy na wschód od Florencji – czy opactwo Monte Oliveto Maggiore w pobliżu Sieny, gdzie w klasztornej piwnicy można skosztować wyrabianego przez mnichów wina.

fot. Andrea Frazzetta

#15 Delektuj się nowymi muzeami

Realizowane od lat śmiałe marzenie – wyspa Saadiyat, czyli kulturalne serce Abu Zabi – w 2025 r. ma wreszcie przybrać docelową postać. Dzielnica ta już teraz może pochwalić się Luwrem Abu Zabi, do którego dołączą wkrótce Muzeum Narodowe Szejka Zajida – nazwane na cześć założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich i prezentujące dzieje oraz kulturę kraju – a także wyczekiwane od dawna Muzeum Guggenheima w Abu Zabi. Siedzibę tej ostatniej instytucji zaprojektował Frank Gehry, inspirując się tradycyjnymi bliskowschodnimi wieżami wiatrowymi.

fot. Amr Alfiky

#16 Zanurkuj w skarbcu pełnym rzymskich ruin

Tunezja, wchodząca niegdyś w skład Cesarstwa Rzymskiego, ma wiele znakomicie zachowanych zabytków starożytnych, a kolejne są wciąż odkrywane. Należy do nich wrak statku sprzed 2 tys. lat odnaleziony w ubiegłym roku u brzegów kraju. Dwie godziny jazdy na południowy zachód od Tunisu możecie podejrzeć, jak wyglądała antyczna codzienność w mieście Dugga, uważanym za najlepiej zachowany rzymski ośrodek w Afryce Północnej. Przetrwały tu łaźnie, świątynie Junony i Saturna, amfiteatr z miejscami dla 3,5 tys. widzów, kamienie z łacińskimi inskrypcjami czy imponujący Kapitol z kolumnadami portyków.

fot. Chiara Goia

#17 Zobacz wielką piątkę w nowym miejscu na safari

Zamiast tłoczyć się z innymi turystami w Parku Narodowym Krugera, odwiedź nowe miejsce na safari w południowoafrykańskiej prowincji Kwazulu-Natal. W rezerwacie dzikich zwierząt Babanango o powierzchni 200 km kw. trwa właśnie najbardziej ambitny od dziesięcioleci projekt odtwarzania dzikich siedlisk w RPA. Z powodzeniem reintrodukowano tu słonie, lwy, rzadkie gatunki antylop, w tym oribi i koziołki skalne, czy zagrożone nosorożce czarne. Goście mogą obserwować zwierzęta z samochodów i wziąć udział w monitorowaniu ich populacji, a także wypocząć w jednym z czterech ośrodków, w tym Madwaleni River Lodge z namiotami w stylu safari. Inne warte uwagi ośrodki w Kwazulu-Natal to otwarta ponownie po przerwie Phinda Forest Lodge sieci andBeyond, Homestead w prywatnym rezerwacie Nambiti czy Sala Beach House nad oceanem.

fot. Courtesy of Dr. Andrew Baxter

#18 Rozsmakuj się w kulinarnej podróży

Zachodnioafrykańska kuchnia Senegalu to zniewalające połączenie elementów kuchni Wolofów i wpływów francuskich. Koniecznie spróbujcie ceebu jën – narodowego przysmaku z ryby, ryżu i warzyw – czy soupe kanja, czyli potrawki z owoców morza, warzyw i mięsa. Możecie też wziąć udział w organizowanych przez Relish Africa warsztatach gotowania lub wycieczce po Dakarze tropem street foodu. Przygotujcie się na dzielenie smakołyków z innymi, bo wiele dań spożywa się w większym gronie, w duchu teranga, panującej w Senegalu kultury gościnności. – To tak cudownie otwarty kraj. Jestem dumna z moich przodków – wyznaje aktorka i producentka Issa Rae, która wraz z celebrytą kulinarnym Antonim Porowskim odwiedziła Senegal w jednym z odcinków nowego serialu National Geographic No Taste Like Home (premiera w 2025 r.).

fot. Cem Ozdel, Anadolu/Getty Images / Melissa Alcena

#19 Zmierz się z najnowszym hitem w świecie wspinaczki

Wspinaczka skałkowa jest w Indiach na fali, i to we wszystkich odmianach – do boulderingu po pokonywanie wielkich ścian. Lokalni adepci tego sportu wytyczają nowe drogi jak kraj długi i szeroki, a szczególnie upodobali sobie majestatyczną dolinę Suru. Otoczona przez ośnieżone szczyty regionu Ladakh na północy Indii, jest górskim rajem z niezliczonymi granitowymi skałkami. Coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący, jak i eksperci. Dołącz do wspinaczy z całego świata na Suru Outdoor Fest na przełomie sierpnia i września. Na uczestników czeka około 500 boulderów, a także sesje jogi na dobry początek dnia i muzyka na żywo pod gwiazdami na jego przyjemne zakończenie.

fot. Sayandeep Roy

#20 Zanurz się w cudownym podmorskim świecie

Indonezyjski archipelag Raja Ampat to podmorski raj. Występuje tu około 500 gatunków korali, ponad tysiąc gatunków ryb, a także płaszczki czy diugonie, zaś dzięki wysiłkom ekologów niedawno powróciły rekiny brodate. To zakątek tak odcięty od świata, że można go eksplorować wyłącznie z pokładu statku. Biura Abercrombie & Kent czy Aqua Expedition inaugurują w 2025 r. rejsy umożliwiające poznanie ekosystemu archipelagu, a klienci National Geographic Expeditions odwiedzą Raja Ampat podczas 20-dniowych rejsów „Odkrywaj Indonezję z morza”. Rascal Voyages oferuje z kolei rejsy czarterowe na pokładach phinisi, tradycyjnych indonezyjskich łodzi żaglowych.

In this vibrant underwater scene from Raja Ampat, Indonesia, a purple bubble-tip anemone serves as the home for a pink skunk clownfish nestled among its yellow tentacles. The coral structure beneath the anemone adds a rich texture and variety of colors, contributing to the thriving marine ecosystem. The crystal-clear turquoise water in the background highlights the biodiversity and beauty of this tropical reef environment.
fot. Jonathan Irish

#21 Odkryj odrodzoną świątynię

Zaledwie godzinę jazdy od Bangkoku znajduje się jeden z najcenniejszych tajskich zabytków: Wat Chaiwatthanaram, XVII-wieczna świątynia buddyjska nad brzegiem rzeki Menam. Urzekający kompleks składa się ze sporego prangu (pagody w stylu khmerskim), symbolizującego w buddyjskiej mitologii Sumeru, świętą górę w sercu wszechświata, którą otaczają mniejsze prangi. Niestety, świątynia bardzo ucierpiała podczas powodzi i ulewnych monsunowych deszczy w 2011 r. Trwające jeszcze prace konserwatorskie obejmowały trójwymiarowe przeskanowanie laserowe całej budowli i wzniesienie nowej zapory – wszystko po to, by ocalić kompleks i zaprezentować światu dziedzictwo kulturowe Tajlandii.

fot. Ekkarat Punyatara

#22 Doświadcz klasycznej Japonii bez tłumów

Kioto zostało tak bardzo zalane przez turystów, że władze miasta zaczęły zamykać niektóre ulice w zabytkowej dzielnicy Gion. Atmosferę autentycznej Japonii wciąż można za to poczuć w Kanazawie. Położone zaledwie dwie godziny jazdy pociągiem od Kioto, doskonale zachowane miasto-twierdza słynie z pełnej drewnianych herbaciarni dzielnicy gejsz, Kenroku-en, jednego z najpiękniejszych ogrodów w kraju, czy Edo-rai – dzielnicy samurajów żywcem wyjętej z filmu Szogun. Zwróć uwagę na wszechobecne pozłacane detale – to właśnie z Kanazawy pochodzi 99 procent entsuke, japońskich płatków złota. Tradycja ich ręcznego wyrobu liczy sobie 400 lat. W niektórych warsztatach, np. Gold Leaf Sakuda, możesz spróbować własnoręcznie ozdobić wybrany przedmiot cieniutkimi, lśniącymi płatkami.

fot. Ben Richards / Kin Chan Coedel

#23 Wyrusz w podróż stylowym pociągiem

Po spowodowanej pandemią czteroletniej przerwie Eastern & Oriental Express, luksusowy pociąg, którego operatorem jest firma Belmond, w 2024 r. powrócił na tory – po gruntownym i efektownym liftingu. Wśród 15 wagonów, wykończonych drewnem czereśniowym i malezyjskim jedwabiem, jest nawet jeden z piano barem i inny z odkrytym tarasem do podziwiania widoków. Pociąg kursuje na dwóch klasycznych trasach z Singapuru – pokonanie każdej z nich trwa trzy doby. Nowa wycieczka „Dzika Malezja”, przygotowana we współpracy z organizacją ekologiczną Save Wild Tigers, obejmuje wizytę w Parku Narodowym Taman Negara, gdzie pasażerowie mogą poznać krytycznie zagrożone wyginięciem tygrysy malajskie i wziąć udział w warsztatach fotografii przyrodniczej.

Malezja
fot. Nicolas Quiniou

#24 Odkryj, czym bije puls największej metropolii Wietnamu

Ho Chi Minh, największe miasto Wietnamu, to tętniąca życiem metropolia, gdzie dawna francuska architektura kolonialna styka się z nowoczesnymi drapaczami chmur. Pełne życia ulice miasta wypełnione są motorami przemykającymi obok gwarnych targów i stoisk z ulicznym jedzeniem. Nigdzie indziej klasyki wietnamskiej kuchni, takie jak zupa pho i kanapki banh mi, nie smakują tak znakomicie. W mieście powstało w ostatnim czasie wiele nowych przestrzeni kulturalnych. Wśród nich najpopularniejszym jest Centrum Sztuki Współczesnej Factory. Podczas wizyty w mieście nie można jednak przegapić zabytków, jak Bazyliki Notre-Dame i Muzeum Pozostałości Wojennych, które pozwalają zanurzyć się w bogatej historii kraju. To dynamicznie rozwijające się miasto jest obowiązkowym punktem na mapie miejskich odkrywców.

fot. Shutterstock

#25 Pożegluj przez rolnicze serce Australii

Murray – trzecia pod względem długości żeglowna rzeka świata, ustępująca tylko Amazonce i Nilowi – ciągnie się na odcinku ponad 2,4 tys. km przez samo serce kraju, od północnego wschodu stanu Victoria aż po ujście do Wielkiej Zatoki Australijskiej nieopodal Adelajdy. Nowiutki, ale tradycyjny parowiec Australian Star, należący do firmy Murray River Paddlesteamers, w czerwcu 2025 r. wyruszy w dziewiczy, wielodniowy rejs z portu Echuca w stanie Victoria. Wśród atrakcji przewidziano nadrzeczne party przy grillu, degustacje wina, obserwację dzikich zwierząt i zwiedzanie zabytków, jak choćby Perricoota Station.

fot. Alana Holmberg

#26 Poznawaj południowe wybrzeże Bałtyku na rowerze

Velo Baltica to zachodniopomorska część dwóch międzynarodowych tras rowerowych Eurovelo 10 (Trasa Rowerowa Morza Bałtyckiego) i EuroVelo13 (tzw. Szlak Żelaznej Kurtyny). Niewątpliwym atutem trasy jest możliwość nieustannego cieszenia się nadbałtyckimi plażami, zwłaszcza tymi odludnymi, które są dostępne niemal wyłącznie dla rowerzystów. Trasa wyróżnia się także niezłym zapleczem usługowym. Różnorodne opcje noclegowe, liczne restauracje, serwisy rowerowe oraz bliskość stacji kolejowych sprawiają, że podróż staje się prawdziwą przyjemnością.

fot. Shutterstock

#27 Zanurz się w uroku spokojnej podlaskiej przystani

Położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej Supraśl oferuje doskonałe połączenie naturalnego piękna i bogactwa kulturowego. Znana z historycznego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i wyjątkowego w skali naszego kraju Muzeum Ikon to niewielka miejscowość na północnym wschodzie Polski jest idealnym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta. Odwiedzający mogą podziwiać malownicze krajobrazy nad rzeką, wędrować lub jeździć na rowerze po leśnych szlakach, a także doświadczyć tradycyjnej podlaskiej gościnności. Dzięki ekologicznym miejscom noclegowym oraz lokalnej kuchni opartej na dzikich leśnych składnikach Supraśl zaprasza do zwolnienia tempa i połączenia się z naturą i historią w autentycznym otoczeniu.

fot. Shutterstock

#28 Odkryj najpiękniejsze zakątki najmniejszego parku narodowego w Polsce

Ojcowski Park Narodowy, położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, zachwyca niezwykłą przyrodą i bogatą historią. Choć to najmniejszy z polskich parków narodowych, oferuje imponujące wapienne skały, malownicze doliny, tajemnicze jaskinie oraz liczne zabytki, takie jak zamek Pieskowa Skała czy kaplica „Na wodzie”. To idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów oraz osób szukających odpoczynku na łonie natury. Spacerując wśród bujnych lasów i podziwiając formacje skalne, jak słynna Maczuga Herkulesa, można poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Ojcowski Park Narodowy to idealna destynacja na jednodniowy wypad lub weekendowy relaks w otoczeniu przyrody.

OPN
fot. Shutterstock

#29 Świętuj historię górnictwa w Tarnowskich Górach

Gwarki Tarnogórskie to jedno z najstarszych i najbardziej barwnych świąt w Polsce, odbywające się co roku we wrześniu w Tarnowskich Górach. Ta trzydniowa impreza nawiązuje do bogatej historii górnictwa srebra, ołowiu i cynku w regionie, którego dziedzictwo wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie wydarzenia znajdziemy kolorowe parady historyczne, koncerty, jarmarki rękodzieła i liczne atrakcje kulturalne. Centralnym punktem obchodów jest widowiskowy pochód gwarków, podczas którego mieszkańcy w strojach z epoki przypominają dawne tradycje górnicze.

fot. Shutterstock

#30 Doświadcz dzikiej przyrody i spektakularnych krajobrazów Bieszczad

Połonina Caryńska, jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach, oferuje niezapomniane panoramy na malownicze, falujące wzgórza i dziką przyrodę. To raj dla miłośników górskich wędrówek przemierzających grzbiet połoniny, pozwalający podziwiać kwitnące łąki, zmieniające kolory lasy i majestatyczne widoki na szczyty Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Położona z dala od cywilizacji Połonina Caryńska oferuje ciszę i spokój, idealne dla tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku miasta. Każda pora roku ma tu inny czar – od soczystej zieleni wiosny po złociste barwy jesieni, czyniąc to miejsce wyjątkowym celem podróży dla miłośników natury.

fot. Shutterstock
Reklama

Źródło: National Geographic

Reklama
Reklama
Reklama