Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Bezpośrednie loty na Grenlandię
  2. Grenlandia inwestuje w lotniska
  3. Grenlandia wśród podróżniczych hitów 2025

Grenlandia to podróżnicze marzenie niejednego turysty. „Zielony kraj”, ze względu na dotychczasowe słabe skomunikowanie ze światem, nie był tłumnie odwiedzany przez gości zza granicy. To się jednak niedługo zmieni, ponieważ w grenlandzkiej stolicy, Nuuku, otwarte zostanie międzynarodowe lotnisko, umożliwiające bezpośrednie połączenia z Europy i Ameryki. Szczegóły poniżej.

Bezpośrednie loty na Grenlandię

Jak dolecieć na Grenlandię? Odpowiedź na to pytanie, które zadaje sobie wielu podróżników, lubiących odkrywać najdalsze zakątki naszego globu, nie była jeszcze nigdy tak łatwa. Już pod koniec listopada w Nuuku – stolicy, a zarazem największym grenlandzkim mieście – swoją działalność rozpocznie międzynarodowy port lotniczy. Dzięki długo wyczekiwanej zarówno przez przyjezdnych, jak i samych mieszkańców inwestycji, możliwa będzie obsługa większych samolotów rejsowych.

Pierwsze bezpośrednie loty na trasie Kopenhaga–Nuuk, obsługiwane przez linie Air Greenland, mogące pomieścić na pokładzie swojej maszyny nawet 300 pasażerów, zaplanowano na 28 listopada. Z kolei w przyszłym roku z Nowego Jorku do stolicy Grenlandii zacznie latać United Airlines.

– Lot z Europy do Nuuk trwa nieco ponad cztery godziny. Ze wschodniego wybrzeża USA to również cztery godziny. Znajdujemy się więc dokładnie pośrodku. Jest bardzo, bardzo duże zainteresowanie ze strony wszystkich głównych przewoźników w Europie – mówi w rozmowie z BBC Jacob Nitter Sorensen, prezes grenlandzkiego narodowego przewoźnika.

Władze Grenlandii spodziewają się, że nowo otwarte lotnisko przełoży się na rekordową liczbę turystów i stanie motorem wzrostu gospodarczego. W 2023 r. największą wyspę świata odwiedziło 140 tys. osób, czyli o ponad 36% więcej niż w 2022 r.

Grenlandia inwestuje w lotniska

Na tym jednak nie koniec dobrych wieści dla turystów, bowiem plany Grenlandczyków wybiegają znacznie dalej. Oprócz stołecznego lotniska otwarte mają zostać jeszcze dwa porty. Pierwszy z nich będzie zlokalizowany w popularnym wśród przyjezdnych mieście Ilulissat, a jego planowany termin oddania to rok 2026. Kolejny, bardziej o charakterze regionalnym, ma powstać w Qaqartoq.

Łączny koszt budowy trzech lotnisk wyniesie 800 mld dolarów. Część wydatków pokryje strona duńska, która uprzedziła inwestorów z Chin. – Istniały obawy, czy tego typu inwestycje powinny być w rękach Chińczyków – zaznacza, cytowany przez BBC, Javier Arnaut, szef Arctic Social Science na Greenland University. I dodaje, że „Dania oferowała bardziej przystępne i atrakcyjne stawki tych pożyczek.

Lotnisko Kangerlussuaq jest obecnie największym portem lotniczym na Grenlandii
Lotnisko Kangerlussuaq jest obecnie największym portem lotniczym na Grenlandii / fot. Sean Gallup/Getty Images

Grenlandia wśród podróżniczych hitów 2025

Przypomnijmy, że Grenlandia znalazła się w przygotowanym przez „National Geographic” zestawieniu „Best Of The World 2025”, czyli miejsc wartych odwiedzenia w nadchodzącym roku. Jak zaznaczają eksperci z branży, to właśnie inauguracja lotniska w Nuuku sprawi, że popularność tego kierunku w najbliższych dwunastu miesiącach znacznie wzrośnie.

Na liście podróżniczych hitów na 2025 rok, oprócz największej wyspy świata, znalazły się także m.in. biegnąca przez Austrię, Słowenię, Chorwację, Węgry i Serbię trasa rowerowa „Amazonia Europy”, Archipelag Sztokholmski, szkockie Hebrydy Zewnętrzne czy Wyspy Raja Ampat w Indonezji.

Reklama

Źródła: bbc.com, National Geographic Traveler.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama