Polskie jezioro zachwyciło świat. Turystyczny hit z prestiżową nagrodą
O Polsce znowu zrobiło się głośno. Tym razem za sprawą architekta Pawła Grobelnego, autora projektu pierścieniowych pomostów na jeziorze Słupeckim, który zwyciężył w prestiżowym konkursie.

Spis treści:
Polska może poszczycić się wieloma miejscami, które od lat cieszą niesłabnącą popularnością wśród zagranicznych turystów, a ponadto są nagradzane podczas międzynarodowych konkursów. Tym razem docenione zostało znajdujące się w woj. wielkopolskim Jezioro Słupeckie z pierścieniowymi pomostami. Projekt autorstwa Pawła Grobelnego otrzymał właśnie prestiżowe wyróżnienie „DNA PARIS DESIGN AWARD” dla najlepszej przestrzeni publicznej.
Polak z prestiżową nagrodą
Pierwszy element pomostu nad jeziorem w Słupcy, w kształcie połączonych ze sobą dwóch okręgów, oddano do użytku w czerwcu 2023 r. Od razu spotkał się on z wielkim zainteresowaniem mieszkańców, jak i przyjezdnych. Za nietypową, ale jakże ciekawą i przyciągającą uwagę formę zagospodarowania nabrzeża odpowiedzialny był wybitny polski projektant przestrzeni publicznych, Paweł Grobelny. Zarówno ten, jak i inne projekty autorstwa cenionego w branży designera charakteryzują minimalizm, oszczędność formy oraz użycie naturalnego materiału, w tym przypadku – drewna.
– Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowaniu raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni. Cieszę się także, że pomimo, że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, jest bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców Słupcy – przyznaje autor słupeckiego pomostu, który w ostatnim czasie ma wiele powodów do radości.

Na początku roku pierścieniowe pomosty otrzymały wyróżnienie „Property Design Award 2024” dla najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w kraju. Z kolei we wrześniu projekt „W harmonii z naturą – Rozwój nabrzeża Jeziora Słupeckiego w Polsce” doceniło międzynarodowe jury podczas tegorocznej edycji konkursu „DNA PARIS DESIGN AWARD”. Paweł Grobelny został nagrodzony w kategorii Architektura krajobrazu/Parki i przestrzenie publiczne, Obiekty edukacyjne, komunalne i rekreacyjne.
W uzasadnieniu czytamy, że „jest to przykład połączenia designu z szacunkiem dla środowiska naturalnego i historii. Projekt koncentrował się na mniejszych obiektach, które nie tylko uzupełniają krajobraz, ale także zachęcają do aktywnego korzystania z tej przestrzeni”.
Kim jest Paweł Grobelny?
Paweł Grobelny od lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych. W branży cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem, co potwierdza bogate portfolio i liczne nagrody. Projekty jego autorstwa można podziwiać na całym świecie, w tym m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli czy największym parku miejskim w Szanghaju.
W ostatnim czasie, oprócz nagrodzonego już pomostu nad jeziorem w Słupcy, odpowiadał również za zagospodarowanie przestrzenne placu ratuszowego w Logroño, stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja

Kolejne wyróżnienie dla Polski
Przypomnijmy, że w kwietniu informowaliśmy o wyróżnieniu, jakie otrzymało Muzeum Historii Polski. Zlokalizowany na warszawskiej Cytadeli obiekt trafił na ogłoszoną przez Prix Versailles (Nagroda Wersalska) listę The World’s Most Beautiful Museums 2024, wyłaniającą najpiękniejsze muzea świata.
– W jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu, w kategorii Muzea, nasza instytucja została doceniona za szczególne walory architektoniczne, gdyż gmach Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności – można było przeczytać na oficjalnej stronie muzeum.
W zestawieniu znalazło się łącznie siedem budynków. Jurorzy nagrodzili także:
- Muzeum Sztuki A4 (Chengdu, Chiny,
- Wielkie Muzeum Egipskie (Giza, Egipit),
- Muzeum Trzęsienia Ziemi w Smritivan (Bhuj, India),
- Muzeum Sztuki Simose (Hiroszima, Japonia),
- Paleis Het Loo (Apeldoorn, Holandia),
- Muzeum Oman Poprzez Wieki (Manah, Oman).
Źródła: materiały prasowe; National Geographic Polska.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa