W tym artykule:

  1. Lotnisko w Rzeszowie w cieniu wojny
  2. Lotnisko w Rzeszowie będzie zamknięte
Reklama

Początki rzeszowskiego lotniska sięgają czasów II wojny światowej. W 1944 roku zostało kompletnie zniszczone przez opuszczających Polskę Niemców i przyjęte przez Rosjan. Pięć lat później port odbudowano i ponownie otwarto. Z kolei w 1974 r. otrzymał rangę lotniska międzynarodowego, a zarazem zapasowego dla warszawskiego Okęcia.

Miniony rok był dla portu lotniczego Rzeszów-Jasionka najlepszy w historii. Jak podają władze lotniska, w 2022 obsłużonych zostało ponad 730 tysięcy pasażerów. Ponadto odnotowano aż sześć miesięcznych rekordów, z lipcowym wynikiem (97 tys. obsłużonych podróżujących) na czele. A to wszystko w cieniu wydarzeń za wschodnią granicą.

Lotnisko w Rzeszowie w cieniu wojny

Wojna w Ukrainie spowodowała, że niewielkie lotnisko w Rzeszowie stało się kluczowym punktem na mapie Europy, nazywanym przez przez amerykańskie media „światową bramą do Ukrainy”. Port od samego początku rosyjskiej agresji umożliwiał lądowanie samolotom z pomocą humanitarną i wsparciem militarnym dla naszych sąsiadów ze Wschodu.

Co więcej, lotnisko oddalone o ok. 15 km od centrum Rzeszowa na przestrzeni ostatniego toku gościło wiele osobistości. M.in. prezydentów USA i Ukrainy – Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego – a także przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leynen i szefa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

– Rola, jaką przyszło nam pełnić w konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę, postawiła przed nami ogrom wyzwań, którym skutecznie stawiliśmy czoła. W tych okolicznościach za największy sukces uważam utrzymanie statusu lotniska cywilnego i niezakłóconą obsługę rejsów rozkładowych, a także konsekwentny rozwój siatki połączeń regularnych i czarterowych – zaznacza Adam Hamryszczak, prezes lotniska w Jasionce.

Ryanair wprowadza nowy zakaz. Pasażerów czekają spore zmiany

Ryanair bierze się za niesfornych pasażerów z Wielkiej Brytanii lecących na Ibizę. Irlandzki przewoźnik poinformował, że wprowadza zakaz wnoszenia alkoholu na pokład samolotu.
Ryanair wprowadza zakaz na bezcłowy alkohol
Ryanair wprowadza zakaz na bezcłowy alkohol. Fot. Adam Berry/Getty Images

Mówiąc o osiągnięciach rzeszowskiego portu w 2022 roku, nie sposób nie wspomnieć o rekordowej liczbie 110 tys. pasażerów korzystających z lotów czarterowych.

Dodajmy, że najwięcej, bo aż 290 tys. podróżujących do lub z Rzeszowa, korzystało z usług irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair. 200 tys. wybrało polskiego narodowego przewoźnika, czyli PLL LOT, a 82 tys. – węgierski Wizz Air. Najczęstszymi kierunkami wybieranymi przez pasażerów był Londyn i Warszawa – odpowiednio 188 tysięcy i 178 tys.

W minionym roku lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymało prestiżową nagrodę Centre for Aviation (CAPA) dla najlepszego małego portu na świecie.

Duże zmiany dla podróżujących samolotem. Uciążliwy limit zniesiony

Podróż samolotem, choć szybsza i bezpieczniejsza, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jedno z londyńskich lotnisk postanowiło pójść na rękę pasażerom i zniosło – uciążliwy dla wi...
Duże zmiany dla podróżujących samolotem. Uciążliwy limit zniesiony
Duże zmiany dla podróżujących samolotem. Uciążliwy limit zniesiony. Fot. Jaromir Chalabala/EyeEm/ Getty Images

Lotnisko w Rzeszowie będzie zamknięte

Po rekordowym roku 2022 wiele wskazuje na to, że 2023 będzie równie udany. Niestety, osoby, które planują podróż z lotniska w Jasionce, muszą przygotować się na kilkumiesięczną przerwę w działalności portu.

Lotnisko w Rzeszowie ma zostać zamknięte na pół roku wiosną 2025 roku. Wszystko ze względu na planowany remont pasa startowego. Prace – według wstępnych zapowiedzi – mają potrwać do września. W tym czasie loty, które pierwotnie miały być obsługiwane przed port w Jasionce, będę realizowane z Lublina, Katowic i Krakowa.

– Lubelskie lotnisko będzie w dużo większym stopniu wykorzystywane przez różnego rodzaju segmenty lotnictwa. Zarówno tego pasażerskiego, jak i transportowego czy wojskowego. To wszystko, co w tej chwili dzieje się w Rzeszowie, zostanie przeniesione na lotnisko w Lublinie, ale również na inne lotniska, te bardziej oddalone. Mam tu na myśli m.in. Kraków i Katowice. Oczekujemy, że podczas remontu drogi startowej lotniska w Rzeszowie ruch w Lublinie wzrośnie nawet o kilkaset procent – mówi Andrzej Hawryluk w rozmowie z serwisem wnp.pl.

Reklama

Źródło: wnp.pl, rzeszowairport.pl

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama