Porównywali go do najnowocześniejszego lotniska świata. Teraz polski dworzec zdobył „architektonicznego Oscara”
Dworzec Metropolitalny w Lublinie znów znalazł się w centrum uwagi. Tym razem za sprawą prestiżowej – nazywanej „architektonicznym Oscarem” – nagrody, która powędrowała do stolicy Lubelszczyzny.

W tym artykule:
Uchodzący za „stolicę wschodniej Polski” Lublin z roku na rok zyskuje na popularności i przyciąga rzesze turystów z kraju i zagranicy. Odwiedzających urzeka bogata historia, wyjątkowa kultura oraz niepowtarzalny klimat miasta. Do wzrostu zainteresowania Lublinem przyczyni się również prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, sukces filmu „Prawdziwy ból”, którego akcja częściowo toczy się w Lublinie, oraz nowo otwarty dworzec autobusowy, nagrodzony właśnie „architektonicznym Oscarem”.
Dworzec w Lublinie z „architektonicznym Oscarem”
Dworzec Metropolitalny w Lublinie od początku wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno pasażerów, jak i miłośników designu. Jego nowoczesna architektura przyciąga uwagę i wyróżnia go na tle innych tego typu obiektów w Polsce, a sam gmach bywa często porównywany do imponującego lotniska w Singapurze. Popularność lubelskiego dworca nieustannie rośnie, co potwierdzają liczne nagrody, w tym European Property Award, Green Building Award i Property Design Award, oraz nominacja w plebiscycie „Cuda Polski 2024”.
Obiekt może poszczycić się także jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień w branży. Mowa o „architektonicznym Oscarze”, czyli nagrodzie World Architecture Festival Award, którą przyznano na początku listopada w Singapurze. Zaprojektowany przez pracownię Tremend dworzec w Lublinie okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Transport”. Sukces cieszy tym bardziej że o zwycięstwo walczyły tak renomowane pracownie architektoniczne, jak: Zaha Hadid Architects, Kohn Pedersen Fox, Wood Marsh Architecture czy line+ studio.

Co ciekawe, projekt zespołu Tremend już wcześniej został dostrzeżony przez międzynarodowe jury konkursu World Architecture Festival Awards. W 2019 r. – jeszcze w sekcji oceniającej „projekty przyszłości” – koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie dostała się do finału konkursu w kategorii „Infrastruktura”. Jurorzy docenili wówczas szereg zaplanowanych w projekcie proekologicznych rozwiązań, wpływających na jego efektywność i realnie minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie został oddany do użytku w styczniu 2024 r. i jest częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Trzykondygnacyjny budynek, spełniający najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju, ma powierzchnię użytkową ok. 18 tys. m kw i garaż podziemny. W pobliżu obiektu zlokalizowane są perony dla autobusów i busów z efektownym szklanym zadaszeniem wspartym na filarach, a także wykonano obszerny parking ze 122 miejscami postojowymi dla autobusów i busów oczekujących na odjazd. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln złotych.

Kolejna nagroda dla Polski
Warto przypomnieć, że to już kolejne w ostatnich miesiącach wyróżnienie dla polskiego projektu obiektu użyteczności publicznej. We wrześniu uhonorowany nagrodą DNA Paris Design Award w kategorii „Landscape Design” został Paweł Grobelny za rewolucyjne zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce.
Z kolei w kwietniu ogłoszono, że mieszczące się na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski otrzymało wyróżnienie Prix Versailles. Placówka trafiła na listę The World’s Most Beautiful Museums 2024, obejmującą najpiękniejsze muzea świata.
– Gmach Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności – można było przeczytać na oficjalnej stronie muzeum.
Źródła: Materiały prasowe pracowni Tremend oraz Miasta Lublin; National Geographic Traveler.
Nasz ekspert
Igor Szulim
Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Dlaczego mówi się „końskie zdrowie”? Naukowcy właśnie to wyjaśnili
Genetycy właśnie odkryli dlaczego konie wygrywają w biegu z innymi ssakami. Ich kondycja wynika z błędu genetycznego, który umożliwia wyjątkowy pobór tlenu przez mięśnie.
Zobacz także
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa