Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Jak powstało Porto Moniz
  2. Kąpielisko w Porto Moniz
  3. Ciekawostki o Porto Moniz
  4. Porto Moniz – informacje praktyczne

Wybrzeża wioski Porto Moniz, na północno-zachodnim wybrzeżu portugalskiej wyspy Madera, to miejsce wyjątkowe. Można tu pływać w basenach wypełnionych krystalicznie czystą wodą morską, która odbija błękit nieba.

Jak powstało Porto Moniz

Spokój naturalnych basenów morskich kontrastuje z gwałtowną historią ich powstania. Wyspy archipelagu Madera, na południowy zachód od kontynentalnej Portugalii, powstały w wyniku erupcji wulkanicznych pod wschodnim Oceanem Atlantyckim. Lawa po raz pierwszy dotarła na powierzchnię ponad pięć milionów lat temu. Okresowe erupcje pojawiały się do ​​około 25 tys. lat temu.

Erupcje – wraz z erozją w okresach uśpienia – ukształtowały strome góry i doliny Madery. Podczas ostatniej fazy aktywności wulkanicznej w ciągu ostatniego miliona lat lawa spływała w dół przez istniejącą dolinę i na morze, gdzie obecnie znajduje się Porto Moniz, stygnąc i twardniejąc w skałę wulkaniczną. Obecnie tworzy ona ściany basenów.

Kąpieliska w Porto Moniz

W Porto Moniz woda oceaniczna przepływa przez skały i uzupełnia baseny – czasami niosąc ze sobą ryby i krewetki. Silne wiatry mogą powodować, że fale rozbijają się o bariery skalne. Jednak przy spokojnej pogodzie baseny oferują spokojne kąpiele dla tych, którzy wolą zanurzyć się w oceanie bez walki z falami. Kompleks obejmuje również basen dla dzieci i plac zabaw. Całość jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Na brzegu kąpiący się znajdą wszystkie udogodnienia zapewniające komfortowe plażowanie. W tym parking, przebieralnie i szafki, bar z przekąskami oraz leżaki i parasole przeciwsłoneczne do wynajęcia. Ratownicy są na służbie, a na miejscu znajduje się punkt pierwszej pomocy.

Wstęp na te baseny jest płatny. Darmowe są za to baseny Cachalote, także w Porto Moniz. Baseny w lawie to nie tylko atrakcja dla pływaków, ale także dla fotografów. Ci, którzy już odwiedzili to miejsce, twierdzą, że obowiązkowo trzeba je zobaczyć.

Ciekawostki o Porto Moniz

Oto garść interesujących informacji o Porto Moniz na Maderze:

  • Porto Moniz zostało założone i zasiedlone pod koniec XV wieku. Stało się to po odkryciu Madery przez Portugalczyka João Gonçalvesa Zarco. Prawa miejskie Porto Moniz otrzymało w 1835 roku.
  • Gminę Porto Moniz zamieszkuje niecałe 3 tys. osób.
  • W Parque Florestal w Fanal w gminie Porto Moniz znajduje się jeden z najpiękniejszych lasów Laurissilva z fantazyjnie poskręcanymi drzewami.
  • W Porto Moniz znajduje się Oceanarium. Można tam zapoznać się z florą i fauną Oceanu Atlantyckiego.
  • Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się w głąb lądu zielonym szlakiem Levada da Ribiera da Janela.
  • Jeśli chodzi o wulkany, które stworzyły ten raj na wyspie, może być ich więcej. W przeszłości okresy ciszy między erupcjami w tym rejonie trwały nawet 500 tys. lat. Możliwe, że kolejna wyspa czeka, aby przebić się przez powierzchnię oceanu i dołączyć do archipelagu.

Porto Moniz – informacje praktyczne

Dojazd

  • Wizz Air oferuje bezpośrednie loty z Warszawy do lotniska Funchal na Maderze.
  • Portugalskie linie TAP i PLL LOT oferują loty z Warszawy do Funchalu z przesiadką w Lizbonie.
  • Połączenia z przesiadką są też możliwe z Krakowa (Ryanair), Gdańska (Ryanair), Katowic (Ryanair) i Wrocławia (Lufthansa).

Transport

  • Po wyspie kursują autobusy kilku różnych linii. Dotrzesz nimi bez problemu do większości miejscowości. Jeżeli chcesz jednak zobaczyć punkty widokowe, górskie drogi i mniej dostępne klify, pozostaje ci wynająć samochód lub taksówkę.
  • Jeżeli podróżujesz w kilka osób i zdecydujesz się na wynajęcie auta na cały tydzień (ceny wtedy mocno spadają), samochód może okazać się bardziej opłacalny niż komunikacja publiczna.

Nocleg

Tanie schroniska i hostele nie są mocną stroną Madery – oferta jest dość uboga. Ale akurat w Porto Moniz jest hostel. Szukając oszczędności, sprawdź też kwatery prywatne lub Airbnb.

Klimat

Madera leży w klimacie subtropikalnym o stabilnych, umiarkowanych temperaturach. Lata są gorące, ale nie upalne, a zimy z kolei łagodne. Specyfiką wyspy są jednak lokalne opady – gdy na jednym krańcu Madery pada deszcz, jest niemal pewne, że w tym samym czasie na drugim świeci słońce. Pamiętaj o tym, dobierając ubrania i ekwipunek na wycieczki.

Reklama

Źródło: archiwum NG.

Reklama
Reklama
Reklama