Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Hagia Sophia udostępni swoje podziemia
  2. Hagii Sophii grozi zawalenie?

Turcja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Choć najczęściej decydują się oni na typowo turystyczne kurorty, takie jak Side, Kemer czy Kusadasi, dużym zainteresowaniem cieszą się także wycieczki fakultatywne do większych miast. Od lat bezapelacyjnym liderem pozostaje Stambuł, który każdego roku gości miliony podróżnych z całego świata. Niewykluczone, że liczba ta wkrótce znacząco wzrośnie, a wszystko za sprawą nowej, długo oczekiwanej atrakcji. Szczegóły do sprawdzenia poniżej.

Hagia Sophia udostępni swoje podziemia

„Jeśli świat byłby jednym państwem, to Stambuł byłby jego stolicą” – mawiał Napoleon Bonaparte. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami, zwłaszcza gdy spojrzy się na wyjątkową historię i bogactwo kulturowe tego miasta. Turecka metropolia jest prawdziwą skarbnicą zabytków, wśród których szczególne miejsce zajmuje słynna Hagia Sophia. Niebawem wpisany na listę UNESCO meczet zyska nowe oblicze, a turyści będą mieli okazję odkryć to, co dotychczas pozostawało poza ich zasięgiem. Mowa o rozciągających się na kilometr podziemnych tunelach, które nie były użytkowane od 1500 lat.

Jak podają tureckie media, prace nad udostępnieniem turystom tajemniczych podziemi potrwają co najmniej rok. W skład kompleksu, oprócz piwnic i korytarzy, wchodzi także trzykomorowy grobowiec. Zdaniem naukowców istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on starszy niż sama świątynia. Profesor Hasan Firat Diker, członek Rady Naukowej Hagii Sophii, w rozmowie z jednym z tureckich dzienników zdradził, że mapowanie podziemnych struktur zakończono pięć lat temu.

– To badanie jest niezwykle istotne i cenne w kontekście możliwości zwiedzania istniejących przestrzeni, choćby części z nich. Wszystko, co odkryliśmy, traktujemy z najwyższą ostrożnością pod kierownictwem Muzeum Hagia Sophia. Nasze odkrycia mogą rzucić nowe światło na historię Stambułu – podkreśla prof. Diker.

Hagia Sophia w Stambule
Hagia Sophia w Stambule / fot. Aytug Bayer/Shutterstock

Hagii Sophii grozi zawalenie?

Mimo że podziemia Hagii Sophii budzą ogromne zainteresowanie, sama świątynia nie znajduje się w najlepszym stanie. Przewodniczący Tureckiego Związku Historii Sztuki Serif Yasar w 2023 roku otwarcie przyznał, że zabytkowi grozi zawalenie, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania renowacyjne. – Zawali się przy pierwszym trzęsieniu ziemi – ostrzegał.

Za jeden z kluczowych problemów uznał zbyt dużą liczbę odwiedzających. Według szacunków, przez świątynię rocznie przewija się nawet 13 mln osób. Aby nieco zmniejszyć ten ruch, od 2024 roku wstęp dla zwiedzających jest płatny, a do ich dyspozycji pozostaje jedynie galeria na piętrze. Parter udostępniono wyłącznie wyznawcom islamu.

Hagia Sophia to największy symbol cywilizacji bizantyjskiej. Świątynia została wzniesiona 1500 lat temu na polecenie cesarza Justyniana I Wielkiego jako prawosławna katedra. W 1453 r., po zdobyciu miasta przez Osmanów, przekształcono ją w meczet. W latach 30. minionego wieku, decyzją władz tureckich, została przemianowana na muzeum i trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2020 r. prezydent Erdoğan podpisał dekret przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet Ayasofya.

Reklama

Źródła: thecollector.com; sukces.rp.pl; National Geographic Traveler

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama