Na garbie wielbłąda i w plątaninie uliczek - zobacz Radżastan z różnych perspektyw
Radżastan to największa prowincja Indii. Położona na północnym zachodzie składa się głównie z terenów pustynnych i półpustynnych. Na zachodzie rozciąga się pustynia Thar oraz góry Arawali. Mimo braku wody uprawia się tam bawełnę, trzcinę cukrową i tytoń oraz wydobywa się sól kamienną, miedź i cynk. Na tym obszarze znajduje się rezerwat tygrysów (w górach Arawali) i park narodowy Keoladeo, z którym żyje ponad 230 gatunków ptaków, ale najlepszym przyjacielem człowieka jest tu wielbłąd, który pomaga przemierzyć pustynie.
1 z 6
Najwyższy z cegły
Punktem wyjścia do wypraw jest zawsze Nowe Delhi. A tam stoi Kutub minar - to najwyższy na świecie minaret zbudowany z cegły, a w samych Indiach drugi co do wysokości w ogóle. Mierzy 73 metry i góruje nad całym średniowiecznym kompleksem. Historia tego minaretu była dosłownie burzliwa - został zainspirowany przez afgański minaret w Dżam i jego budowa rozpoczęła się w 1200 roku; w 1220 roku został robudowany a w 1369 podczas burzy został trafiony przez piorun i zniszczony. Odbudowany dzisiaj znajduje się na liście dziedzictwa narodowego UNESCO.
2 z 6
Brama Indii
W centrum Nowego Delhi, w ważnym komunikacyjnym punkcie, pośród całego zgiełku znajduje się Brama Indii - 42-metrowy pomnik upamiętniający walkę i śmierć indyjskich żołnierzy w latach 1914-1921 podczas I wojny światowej i na wojnach z Afganistanem. Imiona ponad trzynastu i pół tysiąca żołnierzy wyryte są na ścianach budowli. Brama Indii, choć jest pomnikiem ku czci żołnierzy, przypomina łuk triumfalny, w nocy jest oświetlony i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta. Jej projektantem jest Edwin Lutyens, który był naczelnym architektem Delhi.
3 z 6
Największe zagęszczenie ludzi i dóbr
Chandni Chowk to najstarszy rynek w Delhi a znajdujący się tam bazar jest jednym z najbardziej uczęszczanych. Można tam nabyć lokalne jedzenie, aromatyczne przyprawy, książki, obuwie, sprzęty elektroniczne. Jeśli chcecie przywieźć pamiątkę ze Starego Delhi to koniecznie kupcie ją tam. Sprawdź ofertę wyjazdu do Nowego Delhi i Radżastanu >>>
4 z 6
Koronkowe Złote Miasto
Złote Miasto znajduje się na skraju pustynii. Dżajsalmer leżało dawnej na skrzyżowaniu szlaków handlowych Bliskiego Wschodu i Europy. Tutaj obok potężnego fortu, który opierał się najazdom, znajdują się jakby utkane z koronki wille bogatych mieszczan. Nazwa Złotego Miasta pochodzi od odcieniu piaskowca, z którego wzniesione zostały tutejsze budowle i które w słońcu faktycznie lśnią jak ten drogocenny kruszec.
5 z 6
Na wielbłądzie
Wielbłądy, wbrew dziecięcym wyobrażeniom o świecie, nie magazynują w garbach wody, chociaż to właśne garby są ich sposobem na przetrwanie długiego czasu bez dostępu do wody. Te zwierzęta w garbach magazynują tłuszcz; potrafią odłożyć na "czarną godzinę" nawet 45 kilo! Pełni on fukcję izolacyjną i poprzez to - termoregulacyjną. Nie jest to jedyna cecha przystosowania się do pustynnych warunków - nawet ich drogi nosowe są zbudowane tak, że potrafią odzyskać parę wodną z wydychanego powietrza!
6 z 6
Na wielbłądzie
Dżajsalmer jest położone już na skraju pustynii i to dobre miejsce, żeby dosiąść wreszcie wielbłąda. Dziewicze, pustynne krajobrazy przetykane są rozsianymi gdzieniegdzie wioskami. Ich mieszkańcy są ogromnie przyjaźni a ich gościnność na długo zostaje w pamięci podróżnych. Doświadczenie bezkresności krajobrazu, jego piękna i ogromu jest równie niezwykłe. Jeśli chcesz wybrać się do Radżastanu sprawdź >>>