Śnieżka z nową organizacją ruchu na szlakach. Tą drogą wejdziesz, ale nie zejdziesz z góry
Tego lata Śnieżka znów będzie zdobywana przez tysiące turystów z Polski i Czech. Polacy, którzy mają w planach wędrówkę na najwyższy szczyt Karkonoszy, muszą pamiętać o istotnych zmianach na szlakach. Jeden z najpopularniejszych prowadzi w tym roku tylko w jedną stronę.
W tym artykule:
Położona na granicy Polski i Czech Śnieżka (1603 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karkonoszy. Góra przypominająca swoim kształtem wulkan jest celem wypraw nie tylko zdobywców Korony Gór Polski. Szczyt chętnie zdobywają zarówno Czesi, jak i turyści wypoczywający np. w położonym niedaleko Karpaczu. W tym roku górołazi planujący zdobycie Śnieżki muszą pamiętać o pewnych zmianach w organizacji szlaków. Jedna z popularniejszych tras jest teraz jednokierunkowa.
Ponieważ Śnieżka to jeden z najwyższych, a tym samym najpopularniejszych szczytów górskich w naszym kraju, przyrodnicy monitorują, czy tłumy turystów nie szkodzą miejscowemu ekosystemowi. A ten jest wyjątkowy. Klimat w poszczególnych partiach góry różni się w zależności od ich wysokości, co sprzyja różnorodności biologicznej. Niższe zbocza porastają lasy świerkowe i bukowe, wyżej ustępują alpejskim łąkom i wrzosowiskom. Środowiska te są domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym jeleni, lisów i różnych gatunków ptaków, takich jak cietrzew i sokół wędrowny.
Śnieżka z nową organizacją ruchu na szlakach
Pokłosiem popularności Śnieżki jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu na pieszych szlakach. Od 15 czerwca 2024 r. czerwonym szlakiem, czyli tzw. zakosami, można jedynie wejść na Śnieżkę. Zejście będzie możliwe Drogą Jubileuszową, która pozostaje dwukierunkowa. O zmienionych zasadach turystom przypomina tablica informacyjna.
Jednokierunkowy czerwony szlak na Śnieżkę ma swój start w Karpaczu przy skoczni narciarskiej „Orlinek”. Z kolei Droga Jubileuszowa zaczyna się na Przełęczy pod Śnieżką.
Słynna toaleta w Tatrach uratowana. W październiku została zdmuchnięta przez halny
W drodze na Rysy do niedawna można było korzystać z jednej z najwyżej położonych w Tatrach toalet. Drewniana konstrukcja nie oparła się jednak sile wiatru halnego i została uszkodzona.Popularne szlaki w Karkonoszach znów otwarte
W miniony weekend w Karkonoszach otwarto cztery ostanie piesze szlaki turystyczne. Są to:
- szlak zielony od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do skrzyżowania ze szlakiem czarnym Petrówką,
- szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia,
- szlak zielony ścieżka nad reglami od Pielgrzymów przez Kocioł Smogorni do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy schronisku Odrodzenie,
- szlak niebieski Grzbietem Kowarskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.
Przez pierwsze dwa tygodnie czerwca trasy były zamknięte z uwagi na ochronę cietrzewie i sokoła wędrownego. Władze Karkonoskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby, mimo otwarcia szlaków, zachowywali się tak, aby nie płoszyć młodych, wciąż niesamodzielnych ptaków.
– W tej chwili apelujemy również o to, aby podczas wędrówki po Karkonoszach starać się zachowywać cicho, dać jeszcze przyrodzie troszeczkę swobody i spokoju. [...] Każdy czynnik, który będzie powodował jakieś płoszenie, jakieś niepokojenie zarówno cietrzewi, jak i sokołów wędrownych, jak i każdych innych zwierząt na terenie parku, nie jest wskazany – przekazała mediom Monika Rusztecka-Rodziewicz z KPN.