Śnieżnicki Park Krajobrazowy jest klejnotem Sudetów. Skrywa wiele atrakcji
Śnieżnicki Park Krajobrazowy cechuje się nie tylko wybitnymi walorami widokowymi, ale także wspaniałą przyrodą. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy choć na chwilę chcą oderwać się od zgiełku i odpocząć w miejscu zacisznym i nieobleganym przez turystów. Jakie atrakcje skrywa Śnieżnicki Park Krajobrazowy? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści:
- Gdzie znajduje się Śnieżnicki Park Krajobrazowy?
- Charakterystyka Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
- Roślinność Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
- Zwierzęta Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
- Atrakcje Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
W Polsce mamy wiele parków narodowych i krajobrazowych, które swoimi granicami obejmuje góry. Najpopularniejszym bez wątpienia jest Tatrzański Park Narodowy, jednak należy podkreślić, że pozostałe skrywają nie mniej atrakcji. Udowadnia to choćby Magurski Park Narodowy, ze swoją wspaniałą przyrodą i zabytkami architektury drewnianej, czy „bohater” tego artykułu – Śnieżnicki Park Krajobrazowy.
Gdzie znajduje się Śnieżnicki Park Krajobrazowy?
W ujęciu administracyjnym Śnieżnicki Park Krajobrazowy znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, w województwie dolnośląskim. Rozciąga się na terenie dwóch powiatów: kłodzkiego i ząbkowickiego.
W kontekście geograficznym jest zlokalizowany w Sudetach Wschodnich, na wschód od Rowu Górnej Nysy. Swoim zasięgiem obejmuje trzy pasma górskie, tworzące „ścianę” Kotliny Kłodzkiej: Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika i Góry Złote. Południową granicę parku i jego otuliny wyznacza wzniesienie Opacza, a północną – obszar Złotego Stoku.
Charakterystyka Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
Pierwszy polski PK – Suwalski Park Krajobrazowy – powstał w 1976 roku. Śnieżnicki Park Krajobrazowy został powołany 9 listopada 1981 roku. Należy zatem do najstarszych obszarów chronionych w kraju. Władzom województwa wałbrzyskiego przyświecała misja zachowania tamtejszych walorów krajoznawczych i krajobrazowych Sudetów Wschodnich, a także tamtejszej unikatowej przyrody, w tym naturalnych fragmentów Puszczy Sudeckiej.
Powierzchnia Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
Park swoimi granicami obejmuje obszar o powierzchni 28800 ha. Otulina, czyli strefa ochronna, mierzy 14900 ha. Pod tym względem, ŚPK zajmuje 29. miejsce na liście 125 polskich parków krajobrazowych.
Rzeźba terenu w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym
Maksymalne wzniesienie w parku (szczyt Śnieżnika) wynosi 1425 m n.p.m., natomiast minimalne (w obszarze Mąkolna) – 400 m n.p.m. Mocno urozmaicona rzeźba terenu przekłada się na występowanie różnorodnych, kontrastujących krajobrazów, od nizinnych kotlin śródgórskich, przez doliny rzeczne i góry średnie, aż po subalpejską szczytową partię Śnieżnika.
Roślinność Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
Dla Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego Charakterystyczny jest piętrowy układ roślinności górskiej. Około 60 proc. powierzchni ŚPK porastają lasy, które swoim zasięgiem obejmują niemal wszystkie szczyty Sudetów Wschodnich. Jedynym wyjątkiem jest Śnieżnik, którego kopuła szczytowa wznosi się ponad górną granicą lasu, nad którą rozpościera się piętro halne, porośnięte sztucznie wprowadzoną kosodrzewiną.
W piętrze regla dolnego dominują drzewostany świerkowe, ale występują także lasy mieszane z udziałem buków, modrzewi i nielicznych dębów. Piętro regla górnego jest natomiast w całości zdominowane przez bory świerkowe.
Rośliny rzadkie i chronione
Na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego występuje wiele gatunków objętych ochroną i kilka roślin, które zachowały tam jedyne znane stanowiska w Sudetach lub województwie dolnośląskim.
Do pierwszej grupy zaliczają się między innymi:
- pióropusznik strusi,
- wawrzynek wilczełyko,
- lilia złotogłów,
- dziewięćsił bezłodygowy,
- podrzeń żebrowiec.
Wśród roślin rzadkich należy wymienić gatunki takie jak:
- wyblin jednolistny,
- fiołek żółty sudecki,
- storczyk kukawka.
Zwierzęta Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
Parkowa fauna cechuje się nie tylko dużym zróżnicowaniem, ale także znaczną liczebnością rzadkich taksonów i gatunków o ograniczonym zasięgu.
Na szczególną uwagę zasługują występujące na terenie parku ssaki. Można tam spotkać nie tylko dość pospolite gatunki, takie jak sarna europejska, jeleń, dzik czy lis pospolity, ale także znacznie rzadsze. Do takich należy zaliczyć borsuka europejskiego, gronostaja europejskiego, muflona śródziemnomorskiego czy kozicę północną.
Warto wspomnieć, że w Granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego stwierdzono występowanie ok. 100 gatunków ptaków. Cietrzew, bocian czarny, głuszec, dzięcioł trójpalczasty – to tylko niektóre z nich.
Atrakcje Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego
Jakie atrakcje poza wspaniałą przyrodą ożywioną skrywa Śnieżnicki Park Krajobrazowy? Całkiem sporo. Jedną z nich jest Śnieżnik, czyli najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. Z wierzchołka rozpościera się wspaniała panorama. Przy dobrej pogodzie widać stamtąd Karkonosze, Beskidy i Masyw Ślęzy.
Kolejną niewątpliwą atrakcją tego obszaru jest Jaskinia Niedźwiedzia. Mierzy ok. 4,5 km długości, co czyni ją najdłuższym tego typu obiektem w Sudetach.
Co jeszcze warto zobaczyć w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym? Naszą propozycją jest wodospad Wilczki. Mierzy 22 m wysokości, więc mówimy tu o drugim najwyższym wodospadzie w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, z którego Wilczka swobodnie wpada do wąskiego wąwozu.