W tym artykule:

  1. Jak wyglądała budowa statui Jezusa w Rio De Janeiro?
  2. Nie najwyższy, ale najpopularniejszy
Reklama

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro to jedna z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych na świecie. W wielu przewodnikach stawia się ją na równi między innymi z Big Benem czy wieżą Eiffla. Nic dziwnego, że mierzący 38 metrów (razem z cokołem) pomnik został okrzyknięty jednym z siedmiu nowych cudów świata. Przypomnijmy, że na liście znalazły się również: Wielki Mur Chiński, Petra, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum oraz Tadź Mahal.

W tym roku, a dokładnie 12 października, niekwestionowany symbol Brazylii skończył 90 lat. Budowę statui Chrystusa rozpoczęto w 1926 r. na szczycie góry Corcovado. Oficjalnie otwarcie odbyło się pięć lat później.

Wieża Eiffla znów otwarta dla odwiedzających. To była najdłuższa przerwa jej działaniu

Planujesz wyjazd do Paryża? Jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Francji została ponownie otwarta dla zwiedzających.
Wieża Eiffla
fot. Getty Images

Jak wyglądała budowa statui Jezusa w Rio De Janeiro?

Pomysł wybudowania chrześcijańskiego pomnika w Rio de Janeiro pojawił się już w latach 50. XIX w. Rodzina królewska zignorowała jednak propozycję francuskiego księdza Pierre-Marie Bosa. Projekt wrócił na tapet w 1921 r. kiedy rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika upamiętniającego setną rocznicę niepodległości Brazylii. Zwycięski pomysł Heitora da Silvy Costy, czyli olbrzymi pomnik Jezusa z rozpostartymi ramionami, miał być powitaniem dla gości przypływających morzem oraz upomnieniem dla „bezbożnego społeczeństwa”. Współautorem projektu był Paul Landowski – francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia. Inne rozważane propozycje miały przedstawiać chrześcijański krzyż lub Jezusa trzymającego w dłoniach Ziemię.

Pierwotnie fragmenty statui wyrzeźbiono z gliny we Francji. Następnie wysłano je do Brazylii, gdzie zostały odtworzone w żelbetonie przez inżynierów. Całość pokryto milionami płytek ze steatytu. Najstarsi mieszkańcy Rio de Janeiro twierdzą, że na ich odwrocie znajdują się notatki budowniczych.

Dobre wieści dotyczące lasów z Brazylii!

Brazylijskie lasy u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego regenerują się szybciej niż przypuszczano.
brazylia
getty images

Nie najwyższy, ale najpopularniejszy

12 października 1931. r. podczas otwarcia pomniku laureat Nobla Guglielmo Marconio uroczyście włączył oświetlenie. Ceremonię powtórzono po zainstalowaniu nowego oświetlenia oraz w 50. urodziny Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Wówczas honory pełnił papież Jan Paweł II.

Reklama

Każdego roku atrakcja turystyczna na górze Corcovado przyciąga około 2 miliony osób każdego roku. Oczywiście dane pochodzą jeszcze sprzed wybuchu pandemii. Do punktu widokowego u stóp Jezusa można dostać się pieszo lub kolejką. Przez 90 lat na świecie stanęły inne, równie efektowne pomniki Jezusa – chociażby w Świebodzinie. Następcy nie zbliżyli się jednak popularnością do oryginału z Rio de Janeiro. I wcale nie szkodzi, że Statua Chrystusa Zbawiciela nie jest już najwyższa na świecie.

Reklama
Reklama
Reklama