Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Gdzie znajduje się Sveti Jure?
  2. Jak wysoki jest szczyt Sveti Jure?
  3. Jak dostać się na szczyt Sveti Jure?
  4. Atrakcje Sveti Jure

Chorwacja jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji przez polskich turystów, którzy chcą spędzić urlop na południu Europy. Trudno się temu dziwić. Kraj leżący nad Morzem Adriatyckim obfituje w atrakcje. Liczne zabytki i wspaniałe plaże to jeszcze nie wszystko. Chorwacja słynie także z pięknej przyrody, którą można podziwiać w tamtejszych parkach narodowych i przyrodniczych.

Jednym z takich miejsc jest Park Narodowy Krka, który słynie ze wspaniałych wodospadów, ale Park Przyrodniczy Biokovo nie ustępuje mu popularnością. Nie jest to specjalnie zaskakujące. To właśnie tam wznosi się Sveti Jure, czyli najwyższy wierzchołek masywu, któremu park zawdzięcza swoją nazwę.

Gdzie znajduje się Sveti Jure?

Sneti Jure, czyli góra św. Jerzego, jest szczytem w długim na 36 km i szerokim na 9,5 km paśmie Biokovo, w Górach Dynarskich. Wznosi się w pobliżu wybrzeża Morza Adriatyckiego, niedaleko Makarskiej.

Jak wysoki jest szczyt Sveti Jure?

Góra wznosi się na 1762 m n.p.m. W całej Dalmacji nie ma wyższego szczytu. W Chorwacji wyższy jest tylko Vrh Dinare, wierzchołek zlokalizowany w paśmie Dinara, który osiąga 1831 m n.p.m.

Jak dostać się na szczyt Sveti Jure?

Na wierzchołek prowadzą szlak pieszy i droga asfaltowa. Obie opcje są godne polecenia. Jednak należy pamiętać, że chcąc wejść na szczyt o własnych siłach, trzeba wykazać się kondycją i doświadczeniem górskim. Wariant asfaltowy to dobry wybór, ale tylko dla kierowców o stalowych nerwach. W obu przypadkach można liczyć na wspaniałe widoki, jednak warto dokładnie zastanowić się, który sposób zdobycia Sveti Jure będzie lepszym wyborem.

Szlak pieszy

Prowadzący na szczyt czerwony szlak rozpoczyna się w miejscowości Veliko Brdo, znajdującej się tuż obok Makarskiej. Początkowo wiedzie lasem sosnowym, ale krajobraz szybko zmienia się na skalisty. Na tym etapie można jeszcze iść w osłonie cienia, ale wejścia nie ułatwia podłoże obficie pokryte piargami i strome zbocze, które trzeba pokonać. Dalej pojawiają się nieliczne drzewa i krzewy, dające odrobinę cienia, ale palące słońce i tak mocno doskwiera.

Dalsza część szlaku, prowadząca między wystającymi skałami, jest dość płaska. W końcu w zasięgu wzroku pojawia się charakterystyczny maszt telewizyjny, ale po zejściu do najeżonej skałami doliny natychmiast znika. W drodze na wierzchołek trzeba będzie pokonać jeszcze kilka takich dolin.

Wejście szlakiem czerwonym to wariant wyłącznie dla wytrwałych. Przewyższenie przekracza 1400 metrów. Stromizny i skaliste podłoże stanowią niemałe wyzwanie, tym bardziej, że wejście odbywa się w pełnym słońcu. W zależności od kondycji i doświadczenia, wycieczka zajmie od 11 do 14 godzin.

Droga asfaltowa

Wjazd samochodem to z kolei sprawdzian umiejętności kierowcy. Mierząca 23 km trasa widokowa rozpoczyna swój bieg w Gronje Tučepi. Pierwszy odcinek prowadzi przez sosnowy las i usypia nieco czujność kierowcy.

Po wyjeździe z lasu droga zaczyna wić się krętą serpentyną. Jest na tyle wąska, że samochody mogą minąć się wyłącznie w miejscach, w których znajdują się niewielkie zatoczki (wyznaczone co kilkadziesiąt metrów), a i tak w wielu przypadkach nie obejdzie się bez złożenia lusterek. W wielu miejscach przepaść jest na wyciągnięcie ręki. Od urwiska kierowców odgradza tylko barierka, która w praktyce jest jedynie punktem orientacyjnym.

Na wysokości 897 m n.p.m. znajduje się pierwszy punkt widokowy (przy restauracji Vrata Biokova), z którego rozpościera się panorama Riwiery Makarskiej. Kolejny przystanek jest zlokalizowany na wysokości 1228 m n.p.m. Za nim droga wypłaszcza się, ale nadal pozostaje kręta. Ostatnim przystankiem jest szczyt Sveti Jure.

Atrakcje Sveti Jure

Jakie atrakcje czekają na zdobywców najwyższego szczytu pasma Biokovo? Nagrodą za wysiłek jest niesamowita panorama wybrzeża Dalmacji, wysp Adriatyku i masywu Biokovo. Przy dobrej pogodzie widoczne są szczyty Bośni i Hercegowiny.

Na szczycie znajduje się maszt telewizyjny i piękna kapliczka św. Jerzego, wybudowana w 1646 roku. Pierwotnie znajdowała się w miejscu, z którego dziś „wyrasta” maszt, ale w 1964 roku została przeniesiona nieco niżej.

Taras widokowy

Niemała atrakcja znajduje się mniej więcej w połowie drogi na Sveti Jure. Taras widokowy Skywalk Biokovo to wykonana ze szklanych paneli platforma, zawieszona na wysokości 1228 m n.p.m., nad przełęczą Ravna Vlaška. Sięga na odległość 12 metrów poza krawędź skały.

Reklama

Wystarczy spojrzeć w dół, by poczuć potężne uderzenie adrenaliny. Transparentna podłoga obnaża głęboką przepaść i nawet osoby, którym nie straszne są duże wysokości, mogą poczuć się niepewnie, stojąc na platformie. Patrząc w dal, można dostrzec Adriatyk i jego wyspy oraz rozległe, zielone doliny. Zapewniamy, że ten niesamowity widok na długo pozostaje w pamięci.

Nasz autor

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama