Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Set-jetting w stolicy Pomorza Zachodniego
  2. Filmowy charakter
  3. Z rekordem Guinnessa w tle

Od surowych, industrialnych przestrzeni po urokliwe zaułki starego miasta – szczecińskie tło to prawdziwa scenografia, która staje się pełnoprawnym bohaterem. Poznaj Szczecin, który zachwyca reżyserów. Wciąż nie odkryty przez tłumy turystów, a mimo to obecny w kadrach filmów, które podbiły serca widzów.

Set-jetting w stolicy Pomorza Zachodniego

Set-jetting to specyficzna forma turystyki, której istotą jest podróżowanie do miejsc, które zostały uwiecznione w filmach, serialach lub innych produkcjach wizualnych. Fani danej produkcji często pragną zobaczyć na własne oczy tła, miejsca i scenerie, które stanowiły tło dla ich ulubionych historii. Zjawisko to, choć popularne głównie w krajach anglosaskich, zyskuje coraz większe znaczenie na całym świecie, także w Polsce. Set-jetting, czyli turystyka filmowa, to sposób na połączenie pasji do filmu z pasją do podróży, odkrywania nowych miejsc i poznawania kultury. O tym, że w Szczecinie kręcono „Młode Wilki” czy „Ławeczkę”, wie chyba każdy. Jednak stolica województwa zachodniopomorskiego występuje w fabułach oczywiście znacznie częściej, a jeden z obrazów otarł się nawet o Oskara.

Szczecin pojawia się w licznych filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które wykorzystały jego unikatową architekturę i atmosferę. Od pierwszych powojennych produkcji, takich jak „Mój Szczecin” (1955), mający na celu zachęcenie do osiedlania się w mieście, po sensacyjny „Sprawa pilota Maresza” (1955), w którym możemy podziwiać szczecińskie lotnisko w Dąbiu. W filmie „Rachunek sumienia” (1964) Szczecin lat 50. i 60. ukazany jest w kontekście odbudowy, a także w scenach na charakterystycznych ulicach, takich jak al. Wojska Polskiego.

W późniejszych latach miasto stało się tłem dla takich produkcji jak „Cała naprzód” (1966), gdzie port i Stocznia Gryfia nadają filmowi przygodowy charakter, czy „Jarzębina czerwona” (1969), gdzie Szczecin posłużył jako miejsce walk I Armii Wojska Polskiego. W latach 80. Szczecin stał się sceną dla międzynarodowych produkcji, takich jak „Alicja” (1980), w której miasto imituje Paryż, wprowadzając widza w surrealistyczną scenerię. Z kolei „Urodziny Kaja” (1990) to mało znany duński film, którego fragmenty kręcono na szczecińskim Golęcinie, dodając miastu europejskiego charakteru. W każdej z tych produkcji Szczecin jest nie tylko tłem dla wydarzeń, ale także integralną częścią fabuły, co sprawia, że miasto zyskuje na znaczeniu i staje się żywym bohaterem tych filmów.

Filmowy charakter

Szczecin to przestrzeń, która potrafi zaskoczyć. Wystarczy zmienić perspektywę, by zobaczyć w nim nie tylko miejsce pełne historii, ale również dynamiczny punkt, w którym krzyżują się różne style filmowe. Znajdziemy tu zarówno elementy baroku, klasycyzmu, jak i nowoczesności. Spacerując po Starym Mieście, ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał, a każda kamienica skrywała w sobie niejedną tajemnicę. Z kolei nadodrzańskie tereny i nabrzeża, zindustrializowane i często nieco surowe, w filmach stanowią przestrzeń, która idealnie pasuje do opowieści o kontrastach, zmianach i rozwoju. Zamek Książąt Pomorskich, z jego majestatyczną sylwetką, jest jednym z głównych punktów na mapie filmowych Szczecina. Często wykorzystywany jest jako tło do scen historycznych. Z kolei w okresie zimowym, gdy miasto pokrywa śnieg, wchodzi w klimat tajemniczego i nieco melancholijnego miasta z dawnych lat, co często wykorzystują twórcy filmów noir i produkcji sensacyjnych.

Wały Chrobrego to kolejna filmowa przestrzeń w Szczecinie, która potrafi zachwycić swoimi widokami. Wznoszący się nad Odrą bulwar to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Z tej perspektywy można podziwiać panoramę Szczecina, w tym zabytkowe budynki, które przypominają o historycznym znaczeniu miasta. Dzięki bliskości Bałtyku oraz portu, filmowcy chętnie wykorzystują miasto jako punkt odniesienia do filmów o życiu marynarzy, historii portów czy o kulturze nadmorskiej.

Szczecin
Szczecin Widok na Szczecin / fot. Henryk Sadura/Getty Images

Kino niezależne także coraz częściej sięga po Szczecin jako miejsce dla swoich produkcji. Surowe i malownicze krajobrazy nadodrzańskie, takie jak Teatr Lalek, wieże wodociągowe czy przerobione fabryki, są doskonałymi plenerami do filmów niezależnych, w których odgrywają kluczową rolę emocje i interakcje międzyludzkie.

Tętniące życiem tereny industrialne, w połączeniu z nowoczesnymi elementami urbanistyki (np. Filharmonia Szczecińska), sprawiają, że miasto idealnie pasuje do opowieści o transformacji i przyszłości. Dzielnica Łasztownia, z ogromnymi przestrzeniami poprzemysłowymi, oraz projekt „Szczecin 2050” to idealne plany na wykorzystanie tego miasta w filmach science fiction i futurystycznych produkcjach.

Z rekordem Guinnessa w tle

Kino Pionier 1907, mieszczące się w sercu Szczecina, to jedno z najbardziej wyjątkowych kin na świecie. Nieprzerwanie działa od 1907 r., będąc najstarszym tego typu miejscem na świecie. Jego historia sięga czasów, gdy na ekranach pojawiały się filmy nieme, a kino przeszło również przez okres wprowadzenia dźwięku, technicoloru oraz premier animacji Disneya. Mimo modernizacji, wciąż zachowało swój niepowtarzalny klimat, który przyciąga miłośników ambitnego kina. „Pionier” traktuje swoich gości jak rodzinę, co podkreśla współwłaścicielka, Wanda Szewczyk w wywiadzie dla setoci.com.

Od 2014 r. Kino Pionier 1907 jest także miejscem, gdzie odbywa się Szczecin Film Festival – coroczne wydarzenie filmowe, które bada granice kina, prezentując najnowsze filmy światowe i polskie. Szczególną uwagę poświęca produkcjom z Pomorza Zachodniego. W ramach festiwalu odbywają się projekcje połączone z panelami dyskusyjnymi oraz spotkaniami z gwiazdami kina.

Niezależnie od tego, czy interesuje cię filmowy Szczecin, czy po prostu chcesz odkryć miasto, które pełne jest atrakcji i niezwykłej atmosfery, warto wybrać się na krótki weekendowy wypad i poczuć się częścią tego filmowego świata

Kino Pionier 1907
Kino Pionier 1907 / fot. archiwum prywatne
Reklama

Źródło: setoci.com

Reklama
Reklama
Reklama