W tym artykule:

  1. Czym jest Szwajcaria Saksońska? Charakterystyka obszaru
  2. Gdzie znajduje się Szwajcaria Saksońska?
  3. Park Narodowy Saskiej Szwajcarii
  4. Geneza nazwy
  5. Co warto zobaczyć w Szwajcarii Saksońskiej?
Reklama

Malownicza kraina nad Łabą bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Inspirowała najsławniejszych malarzy okresu romantyzmu, którzy swoim pędzlem uwieczniali na płótnie niezwykłe krajobrazy, i do dziś pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych obszarów naturalnych w Niemczech. Trudno się temu dziwić. Miejsce, w którym równiny sąsiadują z jarami, górami płytowymi i skalistymi, a erozja nadała piaskowcom wyjątkową formę, po prostu urzeka swoim pięknem.

Czym jest Szwajcaria Saksońska? Charakterystyka obszaru

Nazwa „Szwajcaria Saksońska” lub „Saska Szwajcaria” odnosi się do niemieckiej części Gór Połabskich. Pasmo rozciąga się po obu stronach Łaby, na południowy wschód od Drezna.

Szwajcaria Saksońska rozciąga się na powierzchni około 360 kilometrów kwadratowych. Tamtejsze wzniesienia sięgają 400–500 metrów n.p.m. Najwyższym szczytem jest Großer Zschirnstein (561,74 metry n.p.m.).

Gdzie znajduje się Szwajcaria Saksońska?

Malowniczy obszar Szwajcarii Saksońskiej rozpościera się między czeskim przygranicznym miastem Děčín a saksońską Pirną, należącą do okręgu administracyjnego Drezno. Jest częścią Średniogórza Niemieckiego – obszaru wyżynno-górskiego, zaliczanego do powstałych w czasie orogenezy hercyńskiej Hercynidów.

Saksońska Kraina Zamków na weekend. Najciekawsze zabytki, które warto zobaczyć

Szukasz pomysłu na weekend pełen zamków, pałaców, twierdz i pięknych krajobrazów nieopodal granicy z Polską? Przedstawiamy 5 najciekawszych zabytków w Saksonii w Niemczech.
Moritzburg (Fot. DZT/Florian Trykowski)
Moritzburg (Fot. DZT/Florian Trykowski)

To niezwykłe miejsce jest położone tuż przy granicy z Polską. Dzięki dogodnemu połączeniu autostradowemu można dotrzeć tam bez żadnych trudności. Podróż z Wrocławia nie potrwa dłużej niż 2,5 godziny.

Park Narodowy Saskiej Szwajcarii

12 września 1990 roku na terenie Szwajcarii Saksońskiej utworzono park narodowy. Zajmuje obszar o powierzchni 93,5 kilometra kwadratowego. Jest więc mniejszy niż Poleski Park Narodowy, który został powołany w tym samym roku.

Na obszarze PN Saksońskiej Szwajcarii wyznaczono szlaki turystyczne, piesze i rowerowe. Pierwsze mierzą ok. 400 km długości, natomiast drugie – ok. 50 km. Zwiedzając tę malowniczą krainę, warto jednak wykroczyć poza granice parku, gdzie można znaleźć kolejne 800 km szlaków.

Geneza nazwy

Walory turystyczne Szwajcarii Saksońskiej zostały odkryte na przełomie XVIII i XIX wieku. Właśnie wtedy utarła się też nazwa tego regionu.

Pod koniec XVIII stulecia przebywał tam Adrian Zingg – związany z Akademią Drezdeńską szwajcarski malarz, grafik, rysownik i miedziorytnik. Zachwycony walorami krajobrazowymi i romantyzmem tego obszaru, mianował go swoją Szwajcarią na obczyźnie. Nadał mu nazwę, która szybko przyjęła się nie tylko wśród miejscowej ludności i niemieckich malarzy, ale także wśród turystów, którzy coraz liczniej odwiedzali krainę nad Łabą.

Nazwa „Szwajcaria Saksońska” szybko stała się inspiracją dla nazwy „Szwajcaria Czeska”, określającej obszar rozciągający się na Wyżynie Dieczyńskiej. Obie krainy graniczą ze sobą, toteż ich obszar często określa się mianem „Szwajcarii Sasko-Czeskiej”.

Co warto zobaczyć w Szwajcarii Saksońskiej?

Największą atrakcją krajobrazową tego miejsca są piaskowce o niezwykle oryginalnych, wręcz abstrakcyjnych kształtach. Tamtejsze skalne miasta, z licznymi korytarzami, labiryntami i basztami są tłumnie odwiedzane przez turystów, ale warto podkreślić, że malowniczy obszar Szwajcarii Saksońskiej skrywa więcej atrakcji. Najciekawsze wymieniamy poniżej.

Bastei

Listy największych atrakcji Szwajcarii Saksońskiej nie może otworzyć nic innego, jak słynna „Baszta”, znajdująca się w zachodniej części tego obszaru. Bastei to niesamowita, wznosząca się na 190 metrów formacja skalna, jedna z najpopularniejszych w Parku Narodowym Saskiej Szwajcarii. Nic dziwnego. Trudno o drugie miejsce cechujące się tak niesamowitymi walorami krajobrazowymi.

U podnóża kompleksu skalnego znajduje się teatr na świeżym powietrzu z widownią mogącą pomieścić 2000 osób. Przy szlaku wiodącym w stronę Łaby znajduje się niewielkie, ale urokliwe jezioro Amselsee. Ze wspaniałego punktu widokowego rozpościera się fantastyczna panorama kurortu Rathen, Łaby i jej lewego brzegu. Znajduje się tam węzeł szlaków prowadzących do najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Na Bastei prowadzą cztery szlaki piesze:

  • niebieski, z Rathewalde przez wodospad Amselfall,
  • czerwony, ze Stadt Wehlen,
  • zielony, z Lohmen przez schroniska Waldidylle i Steinerner Tisch,
  • żółty, z Rathewalde przez schronisko Steinerner Tisch.

Most Bastei

Skoro mowa o „Baszcie”, nie można nie wspomnieć o jednym z najsłynniejszych mostów w Niemczech, rozciągających się na wysokości 110 metrów n.p.m. Drewniany most pomiędzy miejscowościami Rathen i Stadt Wehlen wybudowano w 1824 roku. Obiekt niemal natychmiast stał się jedną z największych atrakcji Saksonii.

Odwiedzało go tylu turystów, że w 1851 roku drewnianą konstrukcję zastąpiono kamienną, mierzącą 77 metrów długości. Nie dlatego, by dodać temu miejscu walorów estetycznych. Po prostu władze obawiały się, że most z drewna nie wytrzyma tak dużego obciążenia.

Zamek Neurathen

Pozostajemy w pobliżu Bastei. Nieopodal fantastycznej formacji skalnej znajdują się pozostałości po zamku Neurathen. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XVIII wieku, ale warownia najprawdopodobniej została wzniesiona w XIII w. Do dziś zachowały się tylko skromne ruiny, ale i tak warto odwiedzić to miejsce, choćby po to, by przespacerować się zamkowymi korytarzami i zobaczyć zachwycającą panoramę prawego brzegu Łaby.

Schwedenlöcher

Schodząc z „Baszty”, warto wybrać szlak niebieski. Prowadzi on na samo dno doliny, prosto do wąwozu Schwedenlöcher. Żeby tam dotrzeć, trzeba pokonać ponad 900 stopni, ale zapewniamy, że warto podjąć wysiłek. Po zejściu warto udać się pod wodospad Amselfall.

Twierdza Königstein

Nieopodal miasteczka Königstein wznosi się wysoki na 247 metrów płaskowyż. Już w XIII wieku powstał tam pierwszy zamek warowny, wyznaczający granicę między Łużycami a Marchią Miśnieńską. W 1408 roku przeszedł w posiadanie Wettynów. W 1559 roku rozpoczęto przebudowę zamku na twierdzę. Prace dobiegły końca dopiero w 1731 roku. W czasie panowania Augusta II Mocnego, bramę wjazdową kartuszem z herbem Rzeczypospolitej.

August II w walce o władzę nie znał granic. Dopuścił się nawet porwania królewskich synów

Kiedy August II objął władzę w Polsce, postanowił pozbyć się rywali. Dlatego zaplanował porwanie Jakuba i Konstantego Sobieskich, synów swego poprzednika Jana III.
August II
Portet Augusta II fot: Shutterstock

Twierdza jest dostępna dla zwiedzających. Już na dziedzińcu można zobaczyć kilka ciekawych obiektów: kościół garnizonowy, Muzeum Wojskowe, Muzeum Historii Twierdzy. Dla turystów dostępne są także 2-kilometrowe mury obronne, z których rozpościera się niesamowita panorama Szwajcarii Saksońskiej, wieże i bastiony. Można zobaczyć głęboką na 152 metry studnię (drugą najgłębszą w Europie).

Zamek Hohnstein

Zamek w Hohnstein wybudowano przed 1241 rokiem. W 1353 roku Hinko I Berka von Dubá otrzymał go jako lenno od Karola IV. 90 lat później warownia stałą się własnością Fryderyka II Łagodnego, elektora saskiego.

Do dziś przetrwały ruiny kaplicy zamkowej, sali rycerskiej i kuchni. To niewiele, ale i tak warto odwiedzić to miejsce, choćby po to, by odbyć wycieczkę pięknymi górami Harz.

Elberadweg

Kolejny punkt na naszej liście to propozycja dla osób, które lubią przemierzać świat na dwóch kołach. Elberadweg to jedna z najpopularniejszych długodystansowych tras rowerowych w Niemczech. Przez Szwajcarię Saksońską przebiega krótki, bo zaledwie 35-kilometrowy odcinek trasy. Należy jednak podkreślić, że to właśnie ten fragment jest uważany za najpiękniejszy. Trasa wiedzie wzdłuż rzeki i oferuje fantastyczny widok na majestatyczne góry stołowe i formacje skalne.

Ścieżka Malarzy

Było coś dla rowerzystów, czas na trasę dla piechurów. Ścieżka Malarzy prowadzi najpiękniejszymi zakątkami Szwajcarii Saksońskiej, wzdłuż wszystkich najwspanialszych skalnych miast, zamków, twierdz, wąwozów i lasów. 116-kilometrowy szlak jest podzielony na osiem etapów, które mierzą około 15 km.

Reklama

Pirna

Listę zamyka miasteczko nazywane bramą Szwajcarii Saksońskiej. Pirna, rozciągająca się w malowniczej dolinie Łaby, to niezwykle romantyczne miejsce. Warto wybrać się na tamtejszą starówkę, by zachwycić się senną atmosferą i urzekającą architekturą. Tam swój bieg rozpoczyna wiele pieszych i rowerowych szlaków.

Nasz ekspert

Artur Białek

Dziennikarz i redaktor. Wcześniej związany z redakcjami regionalnymi, technologicznymi i motoryzacyjnymi. W „National Geographic” pisze przede wszystkim o historii, kosmosie i przyrodzie, ale nie boi się żadnego tematu. Uwielbia podróżować, zwłaszcza rowerem na dystansach ultra. Zamiast wygodnego łóżka w hotelu, wybiera tarp i hamak. Prywatnie miłośnik literatury.
Reklama
Reklama
Reklama